۴ ویژگی جدید سافاری که باعث تغییر نحوه وب‌گردی شما در آیفون و آیپد می‌شوند

0

مرورگر وب سافاری اپل روی آیفون، آیپد و مک اجرا می‌شود ولی نسخه‌ای از سافاری که روی گوشی یا تبلت اجرا می‌شود دارای ظرفیت‌های نسخه دسکتاپ نیست.

اپل در iOS 13 و iPadOS، چندین ویژگی جدید به مرورگر سافاری نسخه موبایل افزوده است تا بیشتر از گذشته شبیه به نسخه دسکتاپ شود.

برای مثال، شما به‌زودی می‌توانید نسخه‌های دسکتاپی از وب‌سایت‌ها را با مشکلات کمتری روی سافاری موبایل مشاهده و فایل‌های آن‌ها را دانلود کنید بدون اینکه درگیر مشکلات پیچیده‌ای شوید.

سیستم‌عامل‌های iOS 13 و iPadOS هنوز در نسخه بتا هستند و احتمال دارد برخی از ویژگی‌ها پیش از عرضه نسخه نهایی در پاییزماه تغییر کنند. فعلا اپل با ویژگی‌های جدیدی که در سافاری iOS 13 ارایه کرده است؛ می‌خواهد شیوه وب‌گردی ما در موبایل را تغییر دهد.

سافاری در حد دسکتاپ

یکی از انتقادات بزرگی که به اپل وارد بود؛ عدم تطابق ظرفیت‌ها و ویژگی‌های سافاری دسکتاپ و موبایل بود. کاربران آیفون و آیپد آرزو داشتند همان توانایی‌های سافاری دسکتاپ را روی موبایل داشته باشند.

این کاربران ناچار بودند به جای استفاده از نسخه‌های دسکتاپ سایت‌هایی مانند Google Docs یا Google Docs، سراغ نسخه‌های موبایل آن‌ها بروند که آزاردهنده بود.

حالا، اپل در سیستم‌عامل iPadOS اقدام به به‌روزرسانی سافاری کرده است تا بتواند نسخه دسکتاپ غالب وب‌سایت‌ها را نمایش دهد. شما نیازی به تغییر تنظیماتی یا فعال کردن ویژگی ندارید تا شاهد قدرتمندتر شدن سافاری باشید.

شما بالافاصله متوجه تفاوت نمایش سایت‌ها با گذشته می‌شوید. اگر سایتی مانند سرویس ایمیل جی‌میل را باز کنید؛ سریعا تفاوت‌ها را حس می‌کنید.

مدیریت دانلود

اکنون، آیفون و آیپد هر دو دارای یک برنامه مدیریت دانلود جدید در سافاری هستند و دیگر نیازی به برنامه مدیریت دانلود جداگانه‌ای ندارند.

برنامه دانلود منیجر ادغام شده با سافاری به طور خودکار یک پوشه Downloads روی iCloud Drive ساخته و شما می‌توانید به فایل‌های دانلود شده در این پوشه از طریق حساب کاربری آی‌کلاود خود دسترسی داشته باشید.

مهم نیست با آیفون، آیپد یا مک سراغ حساب کاربری آی‌کلاود بروید. در هر حالتی پوشه Downloads به شما نمایش داده می‌شود.

اگر شما تمایل دارید که فایل‌ها به طور خودکار روی سرویس دیگری مانند دراپ‌باکس ذخیره شوند؛ وارد مسیر Settings > Safari > Downloads شده و محل ذخیره فایل‌ها را انتخاب کنید. در اینجا می‌توانید تنظیم کنید فهرست فایل‌های دانلود شده شما در چه باز زمانی ریست شود.

نکته گفتنی دیگر، لازم نیست یک صفحه سافاری را برای اتمام دانلود یک فایل باز نگه دارید. سافاری در پس‌ژمینه عملیات دانلود فایل را انجام می‌دهد و شما می‌توانید با بستن صفحه دانلود سراغ وب‌سایت‌های دیگر بروید.

هنگامی که کلید دانلود منیجر قابل مشاهده است؛ روی آن ضربه‌ای بزنید تا آخرین دانلودها نمایش داده شوند. با زدن روی آیکون X کنار هر فایل دانلود می‌توانید آن دانلود را متوقف و حذف کنید. همین‌طور، با کشیدن فایل دانلود به سمت چپ می‌توانید از فهرست دانلودها حذفش کنید.

تنظیمات هر وب‌سایت

یکی از تغییرات بزرگ دیگر سافاری در iOS 13، تغییر اندازه فونت صفحات وب است. هنگامی که روی کلید Aa در سمت چپ نوار آدرس ضربه بزنید؛ منوی تنظیمات جدیدی برای سفارشی‌سازی هر وب‌سایت مشاهده خواهید کرد.

مثلا، می‌توانید اندازه فونت متن هر صفحه را کم و زیاد کنید یا اینکه وارد حالت خواندن وب‌سایت شوید. همین‌طور نوار ابزار را پنهان کنید و میان نسخه‌های موبایل و دسکتاپ وب‌سایت سوییچ کرده باشید.

تنظیمات دیگری هم در این منوی جدید تنظیمات سافاری مشاهده می‌شود. مثلا، برای یک وب‌سایت خاص می‌توانید مسدودکننده محتوا را تنظیم و فعال یا یک سری تنظیمات سفارشی دیگر اعمال کنید.

حتی تنظیماتی مانند مدیریت دسترسی وب‌سایت به دوربین، میکروفون و محل موقعیت شما در این منو قابل انجام است.

بستن خودکار برگه‌های استفاده نشده

هنگامی که برای اولین بار سافاری در iOS 13 را اجرا کنید؛ از شما سوال می‌شود چگونه می‌خواهید مرور به طور خودکار برگه‌های غیر استفاده را ببندد.

این قابلیت یک مزیت بزرگ برای آزادسازی فضای حافظه است. چون برگه‌های قدیمی باز مانده باعث اشغال فضای حافظه آیفون و آیپد می‌شوند؛ حتی اگر فعال نباشند. دیگر نیازی نیست شما به طور دستی ده‌ها برکه باز شده را مرور کرده و برگه‌های بی‌استفاده و قدیمی را ببندید. سافاری جدید این کار را به طور خودکار برای شما انجام می‌دهد.

اگر نیاز به تغییر سیاست بستن برگه‌های قدیمی داشتید؛ اپلیکیشن Settings را باز کرده و از مسیر Safari > Close Tabs بازه مورد نظر خود را انتخاب یا این ویژگی را به طور کامل غیرفعال کنید.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.