مطالعات جدید می‌گویند ارتباط ترسناکی میان افزایش وزن و سلامتی مغز وجود دارد

0

خیلی‌ها با افزایش سن، دچار اضافه‌وزن یا چاقی می‌شوند و این را طبیعی تصور می‌کنند.

با افزایش سن، متابولیسم بدن کاهش می‌یابد، برخی هورمون‌ها کمتر ترشح می‌شوند یا خاصیت و اثرگذاری خود را از دست می‌دهند. افراد کم تحرک‌تر و ساکن‌تر می‌شوند و به طور طبیعی به چاقی گرایش پیدا خواهند کرد.

چاق شدن در سنین بالای ۵۰ سالگی یک امر اجتناب‌ناپذیر برای بسیاری از مردم است. چاقی بیماری مرموزی است که زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های دیگر و بروز خطرات جدی برای سلامتی افراد است.

شاید تا امروز تصور می‌شد مهم‌ترین خطرات چاقی، افزایش فشار خون، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و نظایر این‌ها باشد ولی مطالعات جدید نشان می‌دهد چاقی به یک عضو مهم دیگر بدن انسان صدمات جدی وارد می‌کند و آن مغز انسان است.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد به موازات اینکه بدن شما چاق‌تر می‌شود؛ مغزتان کوچک‌تر خواهد شد.

به این پدیده Cortical thinning گفته می‌شود و به قشری از مغز اشاره دارد که وظیفه پردازش اطلاعات را برعهده دارد. مطالعات جدید نشان می‌دهند این قشر نازک و نازک‌تر می‌شود تا فرد در معرض ابتلا به بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی قرار می‌گیرد.

دانشمندان دریافته‌اند که میان یک بدن سالم و ورزیده که از وزن متعادلی برخوردار است و قدرت مغز ارتباطی تنگاتنگ وجود دارد. در آزمایش‌های جدید به طور خاص روی وزن انسان تمرکز کردند و به دنبال کشف ارتباط آن با فعالیت‌های مغزی بودند که مشخص شد مغز و وزن ارتباطی برعکس دارند.

در این مطالعه جدید، نزدیک به ۱۲۸۹ نفر مورد مطالعه قرار گرفتند. شاخص وزن بدن (BMI) و دور کمر این افراد اندازه‌گیری و ثبت شد. بعد از شش سال، مغز این افراد از طریق دستگاه‌های MRI اسکن شد تا ضخامت قشر معزی و حجم آن اندازه‌گیری شود.

در میان شرکت‌کننده‌ها، نزدیک به ۵۷۱ نفر دارای شاخص BMI بین ۲۵ تا ۳۰ بودند که اضافه وزن محسوب می‌شود و ۳۷۱ نفر دارای BMI بالای ۳۰ بودند که دیگر چاقی نام دارد. (BMI مساوی است با وزن تقسیم بر مجذور قد – در این فرمول وزن باید به کیلوگرم باشد و قد به متر)

ارزیابی‌های نشان می‌دهد افرادی که دارای BMI بالاتر بودند؛ از قشر مغزی نازک‌تر و حجم مغز کمتری برخوردار هستند. در این آزمایش، تاثیرات بیرونی مانند مصرف الکل، فشار خون بالا و استعامل دخانیات بر مغز نیز بررسی شده است.

نتایج می‌گویند با افزایش هر واحد BMI در افرادی که افزایش وزن دارند؛ قشر مغزی حدود ۰.۰۹۸ میلی‌متر نازک‌تر شده است ولی در افراد چاق و دارای BMI بالای ۳۰، قشر مغزی ۰.۲۰۷ نازک‌تر شده است.

وزن کمتر، حافظه قوی‌تر

این وضعیت در افرادی که سنی پایین‌تر از ۶۵ سال داشتند؛ بیشتر نمود داشته است و این پیام را می‌رساند که داشتن بدنی ضعیف و دور از شاخص‌های سلامتی و تاتندرستی در اواسط عمر می‌تواند موجب به پیری زودرس، زوال عقل و بروز مشکلات ذهنی و مغزی در دوران سالخوردگی شود.

داشتن اندازه کمتر بیشتر هم دقیقا مانند BMI ارتباطی تنگاتنگ با نازک‌تر شدن غشای مغزی دارد. غشای مغزی در یک دهه می‌تواند ۰.۰۱ تا ۰.۱۰ میلی‌متر نازک‌تر شود. افرادی که اضافه وزن دارند، این روند در یک دهه بسیار سریع‌تر است.

این مطالعه روی ارتباط وزن زیاد و نازک‌تر شدن غشای مغزی تمرکز داشته است و سراغ آلزایمر، دلایل مشخص آن و اینکه آیا یکی از دلایل اصلی آلزایمر، می‌تواند چاق باشد؛ نرفته است.

در این مطالعه، بیشتر روی افراد دارای سن ۶۴ به بالا آزمایش شده است و هنوز وزن و اندازه مغز افراد جوان یا میان‌سال گرفته نشده است تا مشخص شود در سنین قبل از سالخوردگی وضعیت به چه صورت است.

آنچه مسلم است داشتن بدنی سالم و تندرست در جوانی و میان‌سالی می‌تواند به تقویت حافظه کمک کند تا در سالخوردگی مشکلاتی ذهنی کمتری بروز کنند.

نتایج مطالعه جدید از این جهت هم بسیار پر اهمیت هستند که نشان می‌دهند با کاهش وزن می‌توان از پیری مغز و با طور بالقوه مشکلات حافظه و تفکر در پیری جلوگیری کرد.

البته، درصد بسیار کمی از افراد در سنین بالا قادر به کاهش وزن خود هستند و به طور طبیعی مرتبا اضافه وزن بیشتری خواهند داشت که نگرانی‌های جدید به دنبال دارد.

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.