عکس‌های تاریخی از اعضای گروه‌های گنگستری شهر بیرمنگام که الهام‌بخش سریال Peaky Blinders شدند

0

این روزها پخش فصل پنجم سریال درام و گانگستری پیکی بلایندرز (نقابداران) آغاز شده است. فعلا دو قسمت تازه از این سریال منتشر شده و خوشبختانه ما شاهد هیچ افتی نیستیم و همچنان همان هیجان و جزئیات و شخصیت‌پردازی قوی و نگاه زیبایی‌شناسانه در فیلمبرداری ادامه دارد.

سریال پیکی بلایندرز یا نقابداران، سریالی است که از باندهای تبهکاری واقعی انگلستان در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم شهر بیرمنگام الهام گرفته شده است.

اعضای این باند دو مشخصه بارز و متمایزکننده داشتند: پوشیدن لباس‌های شیک و خشونت مفرط!

پلیس انگلیس در موزه West Midlands آرشیو عکس غنی و جالبی از خلافکاران در همین بازه زمانی و همین منطقه جغرافیایی دارد. عکس‌هایی واضح از افرادی که به دوربین خیره شدند و خاطره ماندگاری در ذهن مردم شهر بیرمنگام ساختند.

استیون نایت، نویسنده و کارگران سریال Peaky Blinders به این عکس‌ها دسترسی داشته و با توجه به شخصیت آن‌ها، فیلم‌نامه را نوشته است.

اندرو دیویس (مورخ) به مجله BBC History گفته است؛ برخلاف افسانه‌هایی که در دهه‌های بعدی درباره اعضای باند تبهکاری پیکی بلایندرز در میان مردم رواج یافت؛ این افراد کلاه‌های اتو کشیده به سر نمی‌گذاشتند و صورت‌های خود را با تیغ نمی‌تراشیدند.

این افراد از کلاه‌های موسوم به billycock یا لبه باریک استفاده می‌کردند که از جنس‌ نمد سختی ساخته شده و لبه‌هایی خمیده داشتند تا جلف و زننده به نظر بیایند. لبه این کلاه‌ها عرضی دو و نیم اینچ داشت و غالبا به صورت کج روی سر قرار می‌گرفت.

اعضای پیکی بلایندرز شلوارهایی عجیب و غریب می‌پوشیدند تا باز هم از دیگران متمایز باشند. این شلوارها به نام bell-bottoms معروف بودند و به طور سنتی در یونیفرم‌های دریانوردان استفاده می‌شدند.

اندرو دیویس به بی‌بی‌سی هیستوری می‌گوید لباس‌های آن‌ها بسیار گشاد و پهن بود. کفش‌های آن‌ها هم بوت‌هایی با گل میخ‌هایی درشت بودند تا در شهر هنگام راه رفتن سروصدا به پا کرده و جلب توجه کنند. آن‌ها گروهی در شهر حرکت می‌کردند و به این صورت ترس و رعب بیشتری ایجاد می‌شد.

پوشش لباسی برای جلب توجه و ایجاد ترس

همچنین، شال گردنی‌های با رنگ روشن و طرح‌دار دور گردن می‌بستند. تمام این مشخصه‌های لباس پوشیدن باعث می‌شد اعضای گزوه مخوف گانگستری شیک‌پوش و جوان به نظر بیایند و نشان‌دهنده عضویت در یک گروه و باند باشد.

اگر در دهه ۱۹۲۰ یک جوان با سبک پوشش اعضای پیکی بلایندرز در خیابان ظاهر می‌شد؛ اگرچه تعجب میان‌سالان را برمی‌انگیخت ولی مورد توجه قرار می‌گرفت و مردم با حیرت نگاهش می‌کردند.

در آن برهه زمانی، کم‌کم این طرز لباس پوشیدن به شهرهای دیگر هم سرایت کرد. برای مثال، جوانی که در عکس زیر مشاهده می‌شود؛ پوششی شبیه به اعضای باند پیکی بلایندرز دارد ولی در شهر لندن است.

جوان‌ها سعی می‌کردند در ملاقات‌های دوستانه یا مراسم‌های ویژه این نوع پوشش را انتخاب کنند تا بیشتر جلب توجه کنند.

مقایسه این عکس‌ها با پوشش کاراکترهای سریال پیکی بلایندرز نشان می‌دهد که چه میزان نویسنده و طراح لباس این مجموعه دقت نظر داشته‌اند و با مطالعه خوب، نزدیک‌ترین لباس را به واقعیت انتخاب کرده‌اند. این را مقایسه کنید با سریال‌ها ما که هر لباس دم دستی قدیمی‌نما را برای کارهای خود انتخاب می‌کنند که به خصوص در بخش لباس بانوان، گاهی سنخیتی با واقعیت ندارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.