۳ قاعده تایید شده علمی برای انتخاب بالش مناسب خواب

0

برخی افراد همه مقدمات یک خواب خوب و عمیق را انجام می‌دهند ولی توجهی به بالش خود ندارند. بالش تاثیر زیادی در خواب و استراحت بدنی شما دارد. بالش‌های با اندازه‌های مختلف، جنس‌های متفاوت و حتی شکل های گوناگون می‌توانند وضعیت‌های خواب کاملا متضادی برای افراد ایجاد کنند.

گاهی اوقات می‌بینیم یک فرد ۵ بالش برای خوابیدن در وضعیت‌های مختلف دارد و فرد دیگری از همان خانواده فقط یک بالش استفاده می‌کند و همان بالش را هم باید با خود به مسافرت بیاورد وگرنه خوابش نمی‌گیرد.

جان لفکوویز، متخصص عمل جراحی‌های مرتبط با تعادل بدن می‌گوید گاهی اوقات یک بالش می‌تواند باعث تغییر مسیر ستون فقرات شود و سوءاستفاده از آن برای طولانی مدت به بروز دردها و مشکلات جسمی می‌کشد.

به گفته متخصصان، یک بالش ایده‌آل و مطلوب باید طوری باشد که وضعیت C برعکسی برای گردن شما در هنگام خوابیدن ایجاد کند. به این معنی که استخوان‌های قسمت جلوی گردن باید به جلو خم شوند. استخوان‌های میانی و پشتی بالای گردن باید بیرون رفتگی داشته باشند و به سمت عقب خم شوند. بعد در قسمت تحتانی گردن شما باید مجددا استخوان‌ها تورفتگی داشته و به جلو خم شوند.

تبلیغ: دوره آموزش الکترونیکی: پداگوژی، ابزارها و تولید محتوای آموزشی

یک بالش مناسب باید وضعیت خمیدگی گردن را به خوبی حفظ و نگهداری کند. بالش‌ها نباید وضعیت جدیدی در گردن به وجود بیاورند و روی خواب یا ستون فقرات بدن فشاری وارد کنند.

مطالعات و تحقیقات صورت گرفته در حوزه کایروپراکتیک (یا Chiropractic علم و مجموعه روش‌های درمانی است که بیشتر روی تشخیص و درمان اختلالات دستگاه ماهیچه‌ای‌ اسکلتی انسان به‌ویژه ستون مهره‌ها تمرکز دارد) منجر به این ۳ قانون برای انتخاب یک بالش مناسب افراد مختلف شده است:

۱- ضخامت: محکم یا نرم و پردار؟

برخی افراد عاشق بالش‌های نازک و نرم و تخت هستند ولی برخی دیگر از مردم بالش‌های سفت و محکم یا ضخیم را دوست دارند. حق با کدام دسته است؟

کایروپراکتیک می‌گوید یک بالش میانه بهتر است. یعنی بالش نباید بیش از حد نرم و صاف و تخت باشد که گردن در آن فرو برود و نتواند حالت گردن را نگه دارد و نه بسیار محکم و سفت باشد که انگار روی سنگ خوابیدید.

اندازه یک بالش باید طولی حدود ۳ اینچ باشد. مطمئن شوید اندازه بالش به حدی هست که گردن شما در وضعیت خوابیده به یک سو، به عقب برگشته باشد. افراد مختلف شاید به بالش‌هایی با اندازه‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر نیاز داشته باشد ولی جنس بالش نباید زیاد نرم یا زیاد سفت باشد.

۲- شکل: فراتر از مستطیلی

در حالی‌که غالب بالش‌ها به شکل مستطیل یا مربع ساخته می‌شوند؛ بهتر است بالش‌ها در وسط خود یک تورفتگی یا انحنا داشته باشند که سر و گردن به طول کامل در آن‌ها قرار گیرد. مثلا، بالش‌های شرکت Pillowise برای این منظور بسیار مناسب هستند.

متخصصان کایروپراکتیک توصیه می‌کنند بالش‌هایی تهیه کنید که شکل V دارند تا سر و گردن به طور کامل روی آن قرار گرفته و گردن در فرورفتگی آن‌ها قرار گیرد. این نوع بالش‌ها به منحنی گردن هیچ فشاری نمی‌آورند و آن را تقویت می‌کنند.

۳- تعداد: چند بالش برای شما مناسب است؟

استفاده بیش از دو بالش ممکن است سر شما را به جلو سوق داده و چانه به سمت سینه کشیده شود.

متخصصان کایروپراکتیک به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند از صفر یا یک بالش استفاده کنند. برخی افراد واقعا نیازی به بالش ندارند و می‌توانند روی یک تخت نرم و صاف دراز بکشند. وضعیت سر و گردن این افراد به گونه‌ای است که روی زمین قرار نمی‌گیرد و بهتر است از بالش استفاده نکنند.

بنابراین، اصلا توصیه نمی‌شود افراد چندین بالش زیر سر خود بگذارند و بخواهند سر خود را بیش از حد بالا بیاورند. ایده‌آل‌ترین حالت استفاده از یک بالش زیر سر است.

منبع

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.