چه دلایل علمی برای وجود رابطه بین بازی های رایانه ای و موبایلی و افسردگی وجود دارد؟

0

رپورتاژ

به مرور زمان، وجود رابطه بین بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای و افسردگی، بیشتر مشخص می شود.

برای اینکه بداند افسرده هستید یا نه می توانید علائم افسردگی را بررسی کنید.

محققان همچنان بر روی اختلال اعتیاد به بازی مطالعه می کنند تا شناخت بهتری را در رابطه با نحوه تاثیر بازی بیش از حد بر روی افراد به دست بیاورند.

نکته ای که آنها از قبل می دانند عبارت از این است که شناخت رابطه بین بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی می تواند منجر به درمان هر دو این اختلال ها شود.

در بیش از یک چهارم از افرادی که به اختلال اعتیاد به بازی مبتلا هستند، بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی با هم صورت می گیرند. در یک مطالعه صورت گرفته، یک گروه از شرکت کنندگان به بازی های موبایلی و رایانه ای معتاد بودند، در حالیکه افراد موجود در گروه کنترل گرفتار این اختلال نبوند.

فقط ۲۶ درصد از افرادی که بازی های موبایلی و رایانه ای انجام می دادند، به افسردگی دچار شده بودند که یک مقدار بیشتر از ۱۱ درصد از افراد بازی نکننده ای می باشد که دارای افسردگی هستند (Liu, 2018).

درصد بالای از بازیکنان دارای افسردگی در مقایسه با افراد بازی نکننده، نشان می دهد که هر چند تمامی افراد معتاد به بازی های موبایلی افسرده نمی باشند، ولی یک رابطه قوی مابین بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی وجود درد. مطالعات چندگانه (Whittek, et al., 2016) نشان داده اند که اعتیاد به بازی های موبایلی و رایانه ای با علائم زیادی از افسردگی مرتبط است که عبارتند از:

  • وضعیت روانی نامناسب
  • نداشتن انرژی
  • مشکلات خوابی
  • تحریک پذیری

این نکات بیان شده منجر به ایجاد یک سوال می شوند: آیا یکی از این اختلال ها منجر به ایجاد اختلال دیگری می شود؟ آیا بازی های موبایلی و رایانه ای منجر به ایجاد افسردگی در افرادی می شود که بیش از حد بازی می کنند، یا اینکه آیا افراد دچار شده به افسردگی، از بازی های موبایلی و رایانه ای به عنوان یک راه حل استفاده می کنند؟

رابطه بین بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی: آیا رابطه علت و معلولی وجود دارد؟

پاسخ های ارائه شده در مورد ماهیت رابطه مابین بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی، تا به حال نتوانسته اند که محققان، متخصصان سلامت روان و افراد دارای اختلال اعتیاد به بازی و افسردگی را قانع کنند. حداقل تا به حال، ماهیت این رابطه ناشناس مانده است.

مشکل موجود عبارت از این مورد نمی باشد که محققان رابطه مابین این دو مورد را نمی دانند. بلکه برعکس، وجود داشتن چنین رابطه ای برای محققان مسجل شده است.

برای مثال، لیو[۱] و همکارانش (۲۰۱۸) از آن دسته محققانی می باشند که ذهن انسان و عملکرد آن را در اختلال ها بررسی کرده اند. آنها متوجه شدند که در هر دو مورد اختلال های افسردگی و بازی کردن، بخش های مشابهی از مغز دارای عملکرد غیرنرمال می باشند. بخش بادامه مغز، لایه پیشانی، بخش سینوسی و رابط مابین لایه  پیشانی و بادامه مغز، به روش مشابهی در بازیکنان معتاد و در افراد افسرده دچار اختلال شده بود.

مشکل موجود عبارت از مشخص کردن رابطه موجود می باشد تا مشاهده شود که کدام یک از این اختلال ها بر روی دیگری تاثیر می گذارد. در حال حاضر، این معما همانند معمای تخم مرغ و مرغ می باشد. بازیکنانی که دارای افسردگی هستند، ممکن است که از بازی کردن به عنوان یک روشی برای فرار کردن از علائمی همانند عواطف، تفکرات و حالت های روانی منفی استفاده کنند. غرق شدن در بازی می تواند نشان دهنده یک مشکلی در دنیای واقعی بازیکنان باشد، یک اعتیادی که منجر به فراموش شدن یک چیزی می شود.

از طرف دیگر، افسردگی می تواند در نتیجه سبک زندگی بازیکن ایجاد شود. بازی کردن به مدت ساعت های طولانی بدون داشتن ورزش یا کلا بدون حرکت، و بدون خوردن یک چیزی و بدون آبدهی، در اغلب مواقع باعث می شود که فرد یک ارتباط ضعیف و بی معنی را با افراد موجود در دنیای واقعی برقرار کند و همچنین تمرکز بیش از حد بر روی بازی می تواند باعث ایجاد افسردگی در این افراد شود.

افسردگی و بازی های موبایلی و رایانه ای مرتبط هستند

تا به حال هیچ شخصی مشخص نکرده است که چه نوع رابطه علت و معلولی مابین افسردگی و اختلال اعتیاد به بازی وجود دارد. از این رو، این دو شرایط به عنوان شرایط مرتبط و هم بسته در نظر گرفته شده اند: این دو شرایط با هم رابطه دارند؛ یکی از آنها بر روی دیگری تاثیرگذار است؛ و زمانی که یکی از آنها تشدید می شود، مورد دومی هم تشدید خواهد شد.

[۱] Liu

این واقعیت که بازی کردن بیش از حد و افسردگی به هم مرتبط هستند، معنای زیادی برای افرادی دارد که با هر دو این شرایط مواجه هستند. درمان یکی از آنها به بهبود مورد دومی هم کمک می کند. برای مثال، تحقیقات مبتنی بر مغز نشان داده است که درمان افسردگی منجر به بهبود هر دو مورد افسردگی و اعتیاد به بازی می شود. کمک گرفتن برای یکی از این اختلال ها می تواند برای هر دو مورد مفید باشد و منجر به کاهش علائم هر دو مورد افسردگی و اختلال اعتیاد به بازی شود.

هیچ روش اشتباهی برای شروع درمان وجود ندارد.

مهمترین نکته ای که وجود دارد عبارت از شروع درمان می باشد، چرا که برداشتن اولین قدم منجر به کاهش افسردگی و اختلال اعتیاد به بازی می شود. از رابطه موجود استفاده کنید:

  • تجربه منحصر به فرد خودتان را منظم کنید. در صورتی که متوجه شوید که با انجام بازی بیشتر، میزان افسردگی شما افزایش پیدا می کند، شما می توانید از طریق کاهش تدریجی زمان بازی، به تدریج در شرایط بهتری قرار بگیرید
  • در صورتی که متوجه شوید در اکثر مواقع شرایط نامناسبی دارید و برای مقابله با این شرایط از بازی کردن استفاده می کنید، می توانید برای درمان افسردگی تان به یک متخصص مراجعه کنید و از طریق جایگزین کرن سایر موارد به جای بازی، زمان بازی تان کاهش پیدا کند.

در صورتی که شما یا فردی که شما مراقب وی هستید یک رابطه مستقیمی را مابین بازی های موبایلی و رایانه ای و افسردگی متوجه شوید، می توانید از رابطه موجود مابین این دو اختلال استفاده کنید. شروع به درمان علائم خودتان کنید تا هر دو مورد از شرایط موجود بهبود یابند.

سایت “مشاورانه” به صورت ۲۴ ساعته در زمینه های مشاوره روانشناسی خانواده تلفنی و حضوری در خدمت شماست ۰۲۱۲۲۲۴۷۱۰۰ برترین روانشناسان ایران در کنار شما هستند.

منبع: مرکز مشاوره مشاورانه


 
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.