تازه‌ترین ترفند گوگل برای کاهش اعتیاد به گوشی: گوشی خود را درون پاکت بگذارید و فقط تماس بگیرید

0

گوگل برای کاهش وابستگی کاربران به اسمارت‌فون‌ها و به عنوان بخشی از پروژه Digital Wellbeing خود، سه اپلیکیشن جدید معرفی کرده است.

این اپلیکیشن‌ها، عموما تجربه کاربری مردم در ارتباط با استفاده از گوشی‌ها را تغییر می‌دهند. یکی از این اپلیکیشن‌ها به نام Envelope ایده بسیار جذاب و البته عجیبی دارد. شما گوشی خود را درون یک پاکت یا کاور کاغذی به همان اندازه گوشی قرار می‌دهید و بعد فقط می‌توانید تماس بگیرید یا تماس تلفنی را پاسخ دهید.

این پاکت یا کاور شبیه به چیزهای است که در برخی کنسرت‌ها و مراسم‌های زنده مشاهده می‌کنیم و هنرمندان از طرفداران خود می‌خواهند گوشی‌های تلفن همراه‌شان را درون آن‌ها قرار دهند تا از فیلم‌برداری جلوگیری شود.

البته، در فیلمی که گوگل درباره آشنایی با اپلیکیشن Envelope منتشر کرده است؛ کاورهایی هم برای عکاسی و فیلم‌برداری تدارک دیده است.

اگر خیلی مشتاق هستید زودتر بفهمید Envelope چیست و چگونه کار می‌کند؛ گوگل می‌گوید فعلا این برنامه و ترفند فقط برای گوشی‌های Pixel 3A عرضه شده است و بعدا به مرور شامل گوشی‌های دیگری این شرکت می‌شود.

اگر گوشی Pixel 3A را دارید؛ ابتدا وارد پلی‌استور گوگل شده و اپلیکیشن Envelope را دانلود و نصب کنید. در ادامه، باید نسخه PDF پاکت یا کاور گوشی خود را از این برنامه دریافت و پرینت بگیرید. قطعا باید روز کاغذی مناسب و تا حدودی ضخیم چاپ شود. مرحله بعدی، برش‌کاری و ساختن نمونه کاور طبق دستورالعمل‌های گفته شده از سوی گوگل است تا کاملا برای قرار دادن گوشی آماده باشد.

هنگامی که نمی‌خواهید سراغ گوشی بروید؛ مثلا در زمان استراحت فکری و ذهنی هستید یا نیاز به تمرکز بالا دارید؛ گوشی را درون کاور قرار داده ولی پیش از آن باید نرم‌افزار Envelope را اجرا کرده باشید.

پس از اینکه درب پاکت بسته شد؛ فقط می‌توانید با گوشی خود شماره بگیرید یا تماس تلفنی را جواب دهید. البته، ترفندهای کوچک دیگری مانند استفاده از شماره‌گیری سریع یا فهمیدن ساعت با زدن کلیدهای مشخصی را هم دارید.

ایده کاربردی یا انتزاعی؟

ایده استفاده از پاکت باعث افزایش تمرکز و خلاص شدن دیگران از دست گوشی ما می‌شود ولی اینکه ایده گوگل چقدر عملیاتی و اجرایی است و کدام‌یک از مردم حوصله پرینت گرفتن یک نسخه PDF و بعد برش زدن و ساختن ماکت پاکت را دارند؛ مسئله مهمی است که باید بررسی شود.

در ضمن؛ چرا گوگل از گوشی پیکسل ۳ ای شروع کرده و سراغ گوشی‌های مهم‌تر و پرفروش‌تر خود نرفته است؟ البته، گوگل کدهای پروژه Envelope را روی گیت‌هاب هم قرار داده است تا شاید برخی از کاربران بخواهند پاکت‌هایی با کارکردهای دیگری بسازند و برخی قابلیت‌های جدید به نرم‌افزار Envelope اضافه کنند.

گوگل اپلیکیشن دیگری هم به نام Activity Bubbles عرضه کرده است که شبیه به تصاوی اسکرین‌سیور کامپیوترهای قدیمی است. وقتی شروع به استفاده از گوشی می‌کنید؛ به طور دایم حباب‌های کوچک و بزرگی به صفحه‌نمایش افزوده شده تا مدت زمان سپری شده را نشان دهند. وقتی تمام صفحه‌نمایش از حباب‌ها پر می‌شود؛ به معنای استفاده طولانی مدت از گوشی است و باید آن را رها کنید.

اپلیکیشن بعدی گوگل در این زمینه به نام Screen Stopwatch سعی می‌کند میزان ساعت و دقیقه استفاده شما از گوشی را به صورت بزرگ شده روی صفحه‌نمایش بیندازد تا همیشه جلوی چشم شما باشد و نوعی یادآوری محسوب شود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.