بیماری های مغزی که باید آن ها را بشناسید

0

رپورتاژ

آنسفالیت مغزی

آنسفالیت یک بیماری غیر معمول است که در آن مغز ملتهب می شود این بیماری جدی می باشد و می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیازمند درمان فوری در بیمارستان دارد.هر کسی ممکن است به آنسفالیت مغزی مبتلا شود ، اما افراد جوان و یا بسیار پیر بیشترین خطر ابتلا به آن را دارند. علت آنسفالیت را همیشه نمیتوان تشخیص داد اما می تواند به علت عفونت ویروسی و گسترش چندین ویروس شایع در مغز باشد و یا گاهی به علت مشکلات سیستم ایمنی بدن و دفاع در برابر عفونت است.جالب است بدانید برخی پشه ها، کنه ها و یا پستانداران سبب گسترش آنسفالیت می شوند.

علائم و عوارض آنسفالیت مغزی

آنسفالیت ممکن است در ابتدا با علائمی مثل آنفولانزا چون سردرد و درجه حرارت بالای بدن شروع شود. برخی از دیگر علائم این بیماری تشنج، سردرگمی، تغییر رفتار، ضعف یا از دست دادن حرکات برخی قسمت های بدن و یا دشواری در صحبت کردن می باشند. علائم آنسفالیت در کودکان خردسال و نوزادان به صورت تهوع و استفراغ، تغذیه ضعیف و سفت شدن بدن می باشد.

عوارض آنسفالیت به سن، علت عفونت، شدت بیماری اولیه و زمان شروع بیماری بستگی دارد.التهاب شدید میتواند به مغز اسیب رسانده سبب مرگ و یا کما شود.خستگی مداوم، ضعف عضلات، تغییر شخصیت، مشکلات حافظه، مشکلات شنوایی یا نقص بینایی و ضعف گفتاری از دیگر عوارض آنسفالیت مغزی است.

درمان آنسفالیت مغزی

درمان این بیماری حتما باید فوری و در بیمارستان صورت بگیرد و ممکن است لازم باشد فرد مبتلا از چندین روز و حتی ماه در بیمارستان بماند.نوع درمان آنسفالیت به علت اصلی بستگی دارد اما امکان دارد به صورت داروهای ضد ویروسی،آنتی بیوتیک،مسکن های ضد درد و یا کاهش درجه حرارت، تزریق استروئید، داروهایی برای جلوگیری از تشنج و یا تنفس مصنوعی باشد.

برای جلوگیری از آنسفالیت مغزی میتوان برخی اقدامات را انجام داد. شستن مرتب دست ها ، به اشتراک نگذاشتن ظروف، آموزش رعایت بهداشت به کودکان و واکسیناسیون کردن اقداماتیست جهت جلوگیری از آنسفالیت.البته بهتر است خود را در برابر حشره ها و پشه ها نیز محافظت کنید.

تومور مغزی

تومور مغزی توده و یا رشد سلول های غیر طبیعی در مغز می تواند در سلولهای مغز شکل بگیرد ، یا می تواند در جای دیگری شروع شود و به مغز گسترش یابد. با بزرگ شدن تومور ، فشار ایجاد می کند و عملکرد بافت اطراف مغز را تغییر می دهد ، که باعث علائمی مانند سردرد ، حالت تهوع و مشکلات تعادل می شود.

علائم و نشانه های تومور مغزی بسیار متفاوت اند و به اندازه ، محل و میزان رشد تومور بستگی دارد. علائم و نشانه های عمومی ناشی از تومورهای مغزی ممکن است شامل شروع جدید یا تغییر الگوی سردرد،حالت تهوع یا استفراغ، سردردهایی که به تدریج شایع تر و شدیدتر می شوند،مشکل با تعادل، مشکلات گفتاری، مشکلات بینایی مانند تاری دید ، مضاعف دید یا از بین رفتن دید محیطی، از دست دادن تدریجی احساس یا حرکت در بازو یا پا،سردرگمی در امور روزمره،تغییرشخصیت یا رفتار ،تشنج به ویژه در شخصی که سابقه تشنج نداشته باشد و مشکلات شنوایی باشد.

تومورهایی که در مغز تشکیل می شوند

تومورهای اولیه مغزی در خود مغز و یا در بافتهای نزدیک به آن منشا می گیرند.تومورهای اولیه مغز هنگامی شروع می شوند که سلولهای عادی خطاهای در DNA خود را بدست آورند. این جهش ها باعث می شوند که  سلول ها با سرعت بیشتری رشد کنند و تقسیم شوند که با از بین رفتن سلول های سالم زندگی خود را ادامه دهند.  توده ای که تومور ها تشکیل می دهد از سلول های غیر طبیعی است. در افراد بزرگسال ، تومورهای اولیه مغز خیلی کمتر از تومورهای ثانویه مغز متداول هستند که در آنها سرطان از جای دیگر شروع شده و به مغز گسترش پیدا می کند.انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد.

سرطان هایی که  در مغز گسترش می یابند

تومورهای ثانویه مغز به تومورهایی گفته می شود که از سرطانی که در جای دیگری از بدن شما است شروع می شود و بعد از آن به مغز شما گسترش می یابد.افرادی که سابقه سرطان دارند بیشتر در معرض خطر تومورهای ثانویه مغز قرار دارند. ولی در موارد نادر تومور متاستاتیک مغز امکان دارد اولین علامت سرطان باشد که در جای دیگر بدن شما شروع شده است. در بزرگسالان تومورهای ثانویه مغز بسیار شایع تر از تومورهای اولیه مغز هستند.سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان کلیه، سرطان ریه و ملانوما از دسته سرطان هایی هستند که میتوانند در مغز گسترش یابند.

عوامل خطر

در بیشتر مبتلایان به تومور اولیه مغز ، علت تومور مشخص نیست. اما پزشکان برخی از عواملی را شناسایی کرده اند مانند قرار گرفتن در معرض تابش: افرادی که در معرض نوعی تشعشعات به نام پرتوهای یونیزان قرار دارند ، خطر بیشتری برای دچار تومور مغزی شدن دارند.سابقه خانوادگی تومورهای مغزی: بخشی از تومورهای مغزی در افراد به علت سابقه خانوادگی تومورهای مغزی یا سابقه خانوادگی سندرم های ژنتیکی رخ می دهد و خطر ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش می دهد.

ورم مغزی

ورم مغزی یک وضعیت است که زندگی افراد را تهدید می کند به علت تشکیل مایعات و فشار جمجمه است و همچنین مانع ورود خون و اکسیژن به مغز می شود که تورم پاسخ بدن به این آسیب می باشد. برخی از علائم ورم مغزی شامل سردرد،سرگیجه،حالت تهوع و بی حسی است.در موارد شدیدتری از ورم مغزی علائمی چون تغییر رفتار،از دست دادن حافظه ، دشواری در تکلم و صحبت کردن و به علاوه بی اختیاری نیز وجود دارد.

آسیب های مغزی مانند پارگی برخی از رگ ها در مغز ممکن است باعث ورم مغزی شود و یا سکته مغزی که مانع دریافت خون یا اکسیژن شود مرگ سلول های مغزی و تورم مغز را به همراه دارد.برخی از تومور های مغزی و عفونت نیز سبب ورم مغز خواهند شد.دلایل دیگری چون عفونت ویروسی،مسمومیت،ارتفاع بالا،نیش برخی حیوانات و استفاده ناسالم مواد مخدر نیز جزء عوامل این بیماری هستند.

تشخیص و درمان تورم مغز

تشخیص این بیماری صد البته به علت و علائم شما بستگی دارد ولی از روش های تشخیص آن میتوان ام آر آی ، سی تی اسکن، معاینه فیزیکی و آزمایش خون را نام برد. این مشکل و بیماری همانطور که گفتیم زندگی افراد را تهدید می کند پس باید برای درمان آن فورا اقدام کرد.روش های درمان ان شامل:

  • خارج کردن مایع های اضافی جمع شده و آب از سر
  • دارو:کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون
  •  کاهش فشار درون جمجمه
  • تخلیه مایعات درون مغز
  • هیپوترمی:پایین آوردن دما و کاهش متابولیسم و تورم
  • جراحی: برای درمان ورم شدید مغزی ممکن است به جراحی نیاز باشد.
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.