هموروئید یا بواسیر خونی، بیماری خاموش ولی خطرناک

0

رپورتاژ

بواسیر یا هموروئید بیماری شایعی است که در حداقل نیمی از جمعیت جهان مشاهده شده است. بواسیر به متورم شدن سیاهرگ های مقعد گفته میشود. این سیاهرگ ها ممکن است در داخل و یا خارج از مقعد دچار مشکل شوند. مشخص نیست، این بیماری دقیقاً به چه علتی ایجاد شده اما عوامل بسیاری می توانند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشند. این عوامل از فشار وارده به مقعد نشات میگیرند. یعنی هر عاملی مثل زایمان، یبوست و … می تواند در بروز بیماری نقش داشته باشد. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری در رابطه با این بیماری و درمان آن داشته باشید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

بواسیر خونی چیه؟

در اثر اعمال فشار به سیاهرگ هایی که در کانال مقعد وجود دارد، دیواره آنها آسیب دیده و متورم میشود. در نتیجه، ممکن است زائده ای بیرون زده و یا در اطراف دریچه مقعدی ناحیه ای متورم پدید آید. حال به بواسیر یا هموروئیدی که دچار خونریزی شده، بواسیر یا هموروئید خونی گفته میشود. هم بواسیر داخلی (هموروئیدی که داخل رکتوم ایجاد شده) و هم بواسیر خارجی (هموروئیدی که در خارج از مقعد ایجاد شده) می توانند دچار خونریزی شوند. البته اگر نوع داخلی دچار خونریزی شود، ممکن است متوجه آن نشوید. اما خونریزی نوع خارجی مشهود تر است. این نوع از بیماری، باید هرچه سریع تر درمان شود. زیرا که خونریزی می تواند باعث کم خونی شود.

علت

وارد شدن فشار اضافی به سیاهرگ ها می تواند باعث متورم شدن آن شود. بنابراین، علل مختلفی وجود دارد که در طول زندگی می تواند این بخش از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. از مهمترین این عوامل میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • زایمان و بارداری (مطالعه این مقاله را از دست ندهید)
 • اسهال و یبوست مداوم و مزمن
 • رابطه جنسی مقعدی
 • بیماریهای کرون و کولیت
 • فعالیت کم
 • اضافه وزن
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • افزایش سن

نشانه ها و علائم

علائم و نشانه هایی که در اثر این بیماری ظاهر میشوند، در افراد مختلف متفاوت است. در ضمن بواسیر خونی نوع داخلی و خارجی نیز، علائم متفاوتی دارند. در این نوع از هموروئید، خونریزی بارزترین نشانه یا علامت است.  از سایر نشانه های این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • درد مقعد (این درد با دفع مدفوع شدت میگیرد.)
 • خارش و سوزش مقعد
 • متورم شدن اطراف دریچه مقعدی
 • توده های گوشتی بیرون زده از مقعد

خونریزی مربوط به نوع داخلی بسیار کمتر است، این خون ممکن است همراه با دفع مدفوع از مقعد خارج شود و یا بر روی سطح مدفوع و یا توالت مشاهده شود. خونریزی نوع خارجی بارزتر بوده و به راحتی تشخیص داده میشود. در ضمن ممکن است بواسیر داخلی خونریزی داشته باشد اما بیمار دردی را احساس نکند. در نوع خارجی اما بیمار همراه با خونریزی احساس درد نیز دارد.

توجه داشته باشید که شایع ترین علت خونریزی مقعدی، بواسیر است، اما همیشه هم این خونریزی ناشی از این بیماری نیست. یعنی علت ها و بیماریهای مختلفی وجود دارند که می توانند باعث خونریزی شوند. این موارد نیاز به بررسی های بیشتر و تشخیص پزشک دارد.

آیا بواسیر خونی عوارضی برای بدن دارد؟

بله به غیر از عوارض خود بیماری که شامل درد، خارش، خونریزی و در صورت عدم درمان، مسدود شدن روده است. خونریزی به مرور زمان می تواند کم خونی ایجاد کند و مشکلات دیگری را برای بیمار به همراه آورد. از علائم کم خونی بی حالی، ضعف و سردرد است.

بنابراین در صورت هرنوع و هر مقدار خونریزی، از خود درمانی بپرهیزید و سریعاً با پزشک خود مشورت کنید.

درمان بواسیر خونی

برای درمان بواسیر خونی راه حل های متنوعی ارائه شده است. هر یک از این درمان ها تاثیرات، مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. برخی از مهمترین روشهای درمانی به این شرح است:

 • درمان بواسیر با لیزر: اگر میخواهید خیلی ساده و سریع بیماری خود را درمان کنید. لیزر درمانی را به شما توصیه می کنیم. در این روش از اشعه قدرت مند لیزر برای درمان استفاده میشود. رگی که متورم شده با هیچ نوع درمانی به حالت اولیه باز نمی گردد، تنها راهکار این است این زائده را از پایه قطع کنند. در این روش با استفاده از لیزر این زائده را جدا می کنند. این درمان در کمتر از نیم ساعت، سرپایی و بدون دریافت بیهوشی انجام میشود. از طرفی ویژگی های این درمان از جمله قطعی بودن آن و عدم ایجاد درد یا خونریزی باعث شده، بیماران استقبال بیشتری از آن کنند. در ضمن تجربه نشان داده بیماران پس از درمان با این روش نیز عوارضی را تجربه نمی کنند.
 • جراحی : این روش قدیمی ترین درمان این بیماری است. در این موارد جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی انجام میشود. جراح موضع مورد نظر را قطع کرده و بسته به وسعت زخم از بخیه برای بستن آن استفاده می کند. جراحی بواسیر می تواند عوارض ناخوشایندی را به بیمار تحمیل کند از جمله اینکه بیماران معمولاً پس از به هوش آمدن درد شدیدی دارند. به علاوه اگر جراحی باعث آسیب دیدن اسفنکتر شود، ممکن است بی اختیاری را به همراه داشته باشد.
 • رابربند: در این درمان کش پلاستیکی را با استفاده از وسیله ای مخصوص در پایه هموروئید قرار میدهند. به مرور و در طی چند روز این کش با قطع جریان گردش خون در سیاهرگ باعث خشک شدن و از بین رفتن آن میشود. این درمان به علت درد بسیار شدیدی و عوارضی که ایجاد می کند، معمولاً به بیماران توصیه نمیشود.

در کنار موارد یاد شده، بیماران مبتلا به هموروئید خونی باید خون از دست رفته را با مصرف قرص آهن و سایر دارو های تجویزی پزشک جبران کنند.

در مراحل بعد از درمان

بعد از انجام درمان رعایت یکسری از نکات الزامی است. این موارد می توانند به جلوگیری از عود مجدد بیمار و تسریع روند بهبود کمک کنند. این نکات عبارتند از :

 • مصرف فیبر برای جلوگیری از یبوست (حداقل ۳۵ گرم در طول روز)
 • نوشیدن ۸ لیوان آب در طول یک روز الزامی است.
 • ورزش و فعالیت بدنی سبک نیم ساعت در طول روز
 • پرهیز از رابطه جنسی مقعدی تا بهبودی کامل
 • استفاده از لباس های مناسب (گشاد و تولید شده با الیاف طبیعی)
 • حفظ بهداشت مقعد
 • پرهیز از زور زدن در توالت
   

پستهای اخیر

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

بهترین گوشی‌های سال ۲۰۲۰ که هنوز در سال ۲۰۲۱ ارزش خرید دارند

چه کسی می‌گوید شما باید همیشه جدیدترین و بهترین گوشی معرفی شده در امسال را بخرید؟ ما مطمئن نیستیم که این بهترین خرید برای شما باشد. استفاده از جدیدترین و بهترین گوشی با فناوری‌های روز و پیشرفته، لذت‌بخش و سرگرم‌کننده است اما همیشه بهترین…

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.