بلک فرایدی ما و بلک فرایدی فرنگی‌ها

2

این روزها حجم قابل توجهی از اخبار سایت‌های فرنگی و به خصوص سایت‌های فناوری شده پیشنهاد بهترین چیزهایی که می‌شود با تخفیف بلک فرایدی از فروشگاه‌هایی مثل والمارت، بست بای، آمازون و … خرید.

مروری بر تنوع و کیفیت این کالاها، رشک‌برانگیز است و مقایسه آنها با کالاهایی که با تخفیف واقعی و نه کاذب می‌شود از فروشگاه‌های ایرانی تهیه کرد، بر حسرت می‌افزاید.

برای مثال به این صفحه سایت androidcentral بروید تا ببینید چه پیشنهادات خوبی در قسمت خانه هوشمند، تلوزیون‌های هوشمند، لپ تاپ و پی سی، وسایل دفتری، گوشی‌ها و تبلت‌ها، وسایل خانه و آشپزخانه، گجت‌های سلامتی و … به خواننده شده است.

حالا اینها را مقایسه کنید با پیشنهادات سایت‌های ما. آیا واقعا یک تلویزیون LED هوشمند با سایز بزرگ یا یک لپ‌تاپ واقعا باکیفیت یا گوشی هوشمند پرچمدار یک سال پیش را الان می‌شود با مقدار تخفیف قابل ملاحظه‌ای در آنها پیدا کرد؟

مشکل اینجاست که مثل خیلی چیزهای دیگر ما باز در بلک فرایدی تنها پوسته کار را به عاریه گرفته‌ایم و خبری از ذات آنها نیست.

یعنی همان طور که تنها با ظاهر فناوری در تاریخ معاصر آشنا شده‌ایم، همان طور که فرایندها و روابطمان در حد واژه‌ها هستند، در مورد بلک فرایدی یا نخواسته‌ایم به صورت واقعی اجرایش کنیم و یا اصلا واقعا توانایی اجرای آنها را به همان سبک نداریم.

بلک فرایدی ما شده، مانند حراجی‌های کاذب بازار که می‌دانید چه داستانی دارند.

قضیه اصلی این است که برای داشتن یک بلک‌فرایدی به نظر خام من شرایطی لازم است.

۱- اکوسیستم تولید و حلقه‌های اولیه توزیع در داخل کشور باشد یا اقتصاد کشور باز باشد: در مورد محصولات تکنولوژیک تا بخواهد محصولی به دست ما برسد باید از مرزهای زیادی عبور کند. توزیع‌کنندگان بزرگ ما نمی‌توانند بدون وساطه با تولیدکننده اصلی مذاکره کنند و از تخفیف هایش استفاده کنند.

۲- سازمان و نهاد واقعی نظارت و حراست از حقوق مصرف‌کنندگان انتهایی بر فرایند بلک فرایدی‌ها نظارت داشته باشد.

۳- خود مردم هم آنقدر توان اقتصادی داشته باشند تا خرید انبوه توده مردم، امکان تخفیف‌دهی و در نظر گرفتن سود حداقلی را برای تولیدکننده یا توزیع‌کننده فراهم کند

پس عملا چون هیچ یک از اینها را نداریم، میزان بهره‌گیری ما از شبیه‌سازی‌های بلک‌فرایدی هم حداقلی خواهند بود.

تجربه خود را در مورد بلک‌فرایدی‌های ایرانی لطفا با ما در میان بگذارید. در حد امکان بدون نام بردن مستقیم از شرکت‌ها و فروشگاه‌ها تا امکان تایید کامنت شما بدون بیم از واکنش متقابل وجود داشته باشد!

 
2 نظرات
 1. حامد می گوید

  علیرضا جان، از نظر من تخفیف در ایران عملا چیز غیر عقلانی ای هست. ممکن نیست یک وارد کننده جنسی رو که آورده ارزونتر بفروشه. اون تولید کننده اصلی هست که میتونه برای خالی کردن انبار ها و قفسه هاش برای تولید انبوه جدیدش جا باز کنه.
  فلان مغازه دار یا بازرگان که کالایی رو آورده تعدادش خیلی محدوده و جا هم داره.
  ینی عملا اون نیاز به جا اینجا تعریف نمیشه که در پی اون نیاز به خالی کردن فوری انبار و در نتیجه تخفیف های خوب باشه.

 2. مهدی علوی می گوید

  هدف از بلک فرایدی علاوه بر رها شدن از اجناس موجود، افزایش آمار فروش سال جاری در دقیقه ۹۰ پایان سال تجاری است. و البته آماده شدن برای پذیرش کالاهای جدیدی است که در سال جدید عرضه می‌شوند.

  اما بر خلاف بسیاری از کشورهای غربی، عربی، ترکیه و حتی چین، ما از تاریخ میلادی استفاده نمی‌کنیم و سال تجاری ما با سال تجاری کشورهای دیگر مطابقت ندارد و جمعه هم آخرین روز کار در هفته نیست (که این هم جز، مشکلات بزرگ ماست)

  لذا همیشه برای من سوال است که چرا ایرانی‌ها هنوز ۴ ماه (یک سوم سال) مانده به پایان سال تجاری اقدام به برگزاری بلک فرایدی می‌کنند!

  خلاصه اینکه تقلید و کپی از بلک فرایدی شبیه کریسمس، ولنتاین، هالوین و … غیره نیست و نیاز به تفکر و تعقل هم دارد!!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.