روانشناسی چه کمکی به زندگی ما می‌کند؟

0

رپورتاژ

روانشناسی چه کمکی به زندگی ما می کند؟ کاربرد روانشناسی در زندگی از همان روز های اول زندگی بشر نمایان شد. روانشناسی دنیایی عجیب است. دنیایی پر از مفهوم کاربردی و تئوریک که در کنار هم یک مجموعه معجزه بخش برای زندگی محسوب می شود. تحقیقات صورت گرفته در خصوص علم روانشناسی نشان می دهد که زندگی گاه در بن بستی قرار می گیرد که بدون روانشناسی راه به جایی نخواهد برد.

کاربرد روانشناسی در ایجاد انگیزه

عدم وجود انگیزه موضوعی بسیار استرس آور در بین مردم است. گاه همه چیز سر جایش است اما انگیزه ای وجود ندارد! این را می توان درست زمانی که ساعت زنگ می خورد و قرار است از رختخواب دل بکنیم، متوجه می شویم، زمین و زمان به ما می گوید بخواب! فرقی نمی کند چه هدفی دارید، قصد ترک سیگار دارید، قصد کاهش وزن دارید و یا قرار است یک زبان جدید یاد بگیرید، کاربرد روانشناسی در یک یک این موارد مشخص است. بالا بردن سطح انگیزه دارو ندارد، همه چیز با تکنیک های درست حل می شود و به نوعی نکات زیادی در این زمینه وجود دارد که می تواند آغاز خوبی برای یک مسیر دل انگیز باشد. کاربرد روانشناسی به این شکل است که کمک می کند سطح علاقه خود را بالا نگه دارید و عناصر جدید را به خوبی شناسایی کنید. اگر از کار روزمره خود خسته هستید می توانید تناوب کار را تغییر دهید تا انگیزه شما بیشتر شود. روانشناسی یاد میدهد چطور چیزهای جدید کشف کنیم تا اهداف مشخصی تعیین شود و ارتباط درستی با اهداف صورت بگیرد. کاربرد روانشناسی این است که برای انجام یک کار مثبت، هر چقدر کوچک، به خودمان پاداش دهیم.

کاربرد روانشناسی در ارتقای مهارت رهبری

مدیریت بحران موضوعی حساس و دشوار در دنیای مدیریت است. فرقی نمی کند مدیر یک شرکت بزرگ هستید، مدیر یک دفتر کوچک هستید و یا یک کلوپ مخصوص جوانان به دست شما اداره می شود. داشتن مهارت های خوب سبب می شود که مدیریت و رهبری برای نقطه ای از زندگی شما مناسب به نظر برسد.
موضوع این است که همه آدم ها رهبر به دنیا نمی آیند، اما تکنیک های ساده ای وجود دارد که سبب می شود یادگیری مدیریت برای شخص آسانتر شود. در دنیای روانشناسی، سه سبک مدیریتی مهم وجود دارد.

  • راهنماگر خوبی باشید اما نظرات افراد را سرکوب نکنید و اجازه دهید صحبت کنند.
  • اگر مشکلی رخ می دهد، راهکارهای موجود را با اعضای خود در میان بگذارید گاه یک نظر کوچک بسیار ارزشمند است.
  • ایده باید با تمرکز و تقویت همراه باشند و در صورتی که نظری خلاق بود نیاز است که برای ان پاداش در نظر گرفته شود.

کاربرد روانشناسی در رشد ارتباط عمومی

اینکه بتوانیم حرف بزنیم و بنویسیم، به معنی ارتباط عمومی قوی نیست! تحقیقات اینطور نشان می دهد که یک سری نشانه های غیر کلامی وجود دارد که بخش مهمی از رشد ارتباط عمومی را به خود اختصاص می دهد. شما از طریق روانشناسی یاد می گیرید که چطور پیام خود را به فرد مقابل برسانید، یاد می گیرید که گاه بدون کلام نیز احساس مثبتی در افراد ایجاد کنید. اشارات غیر کلامی یک بخش مهم از روابط عمومی را تشکیل می دهند. کاربرد روانشناسی در روابط عمومی این است که به شما کمک می کند ارتباط چشمی قوی تری داشته باشید. نشانه های غیر کلامی افراد را تشخیص دهید و خودتان از آن استفاده کنید. برای تقویت پیام ها می توانید تن صدایتان را تنظیم کنید.

کاربرد روانشناسی در درک متقابل

درک کردن شاید ساده به نظر برسد اما بسیاری از افراد قدرت درک درستی از شرایط ندارند و این موضوع سبب می شود همیشه تنها باشند. به همان اندازه که ارتباط غیر کلامی مهم است، اینکه چقدر توانایی دارید تا احساسات اطرافیانتان را درک کنید نیز موضوع مهمی در دنیای شغلی شما محسوب می شود. در دنیای روانشناسی اصطلاح ” هوش احساسی” بارها و بارها مورد مطالعه قرار گرفته است و اهمیت زیادی دارد. هوش احساسی برای درک احساسات خودتان و دیگران اطلاق می شود و اهمیت آن، به حدی زیاد است که سبب می شود واکنش های احساسی خود و شخص مقابل را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. تجربیات و احساساتتان را یادداشت کنید و مرور کنید. به شما این مکان را می دهد که بتوانید موقعیت های متفاوت را از نظر خود و دیگران بررسی کنید.

کاربرد روانشناسی در تصمیم گیری درست

تحقیقات انجام شده در روانشناسی شناختی مشخص کرده است که گاه تصمیم گیری سخت ترین کار دنیا برای یک شخص است. افراد گاه به حدی سختگیر می شوند که در خرید یک لباس نیز نمی توانند تصمیم درستی بگیرند. تصمیمات هوشمندانه به شما کمک می کند تا آینده ای روشن داشته باشید. کاربرد روانشناسی به این صورت است که به شما کمک می کند دیدگاه منطقی و احساسی و شهودی و خلاقانه در مورد یک موضوع واحد داشته باشید. دیدگاه مثبت گرا و منفی گرا را بررسی کنید. هزینه ها و فواید احتمالی برای یک تصمیم را ارزیابی کنید. یک سری روش های تجزیه و تحلیل شبکه ای وجود دارد که سبب می شود تصمیم درستی بگیرید و به خودتان نمره دهید.

کاربرد روانشناسی در تقویت حافظه

فروشنده ای می گفت یک اتفاق خاص در دوره کودکی برایم شفاف است و به خاطر می آورم اما نام مشتری که دیروز مراجعه کرده از ذهنم پاک شده است! این مورد در بسیاری از افراد شایع است. تحقیقات زیادی در خصوص فرم گرفتن خاطرات قدیم و جدید صورت گرفته است و مشخص است که تقویت قدرت حافظه موضوع مهمی در دنیای روانشناسی است. شما می توانید روی اطلاعات تمرکز داشته باشید. می توانید هر آنچه را که یاد گرفته اید تکرار نمایید. همینطور این امکان برای شما وجود دارد که از انحراف حواس جلوگیری کنید.

کاربرد روانشناسی در اقتصاد رفتاری

اقتصاد رفتاری به این معنی است که شخص بتواند تصمیم مالی هوشمندانه تری بگیرد و به نتایج خوبی دست یاد. همینطور می تواند تصمیمات مالی خود را مدیریت کند و سعی کند موقعیت رفتاری دقیقی در بروز یک بحران داشته باشد. راهکارهایی که وجود دارد که اجازه می دهد سرمایه شما چند برابر شود. کاربرد روانشناسی به این صورت است که روش درست پس انداز کردن را به شما یاد می دهد. بررسی می کند که تعصبات شخصی شما به چه میزانی است و همینطور سبب می شود که انتخاب های مالی ضعیف تر شوند. در هر صورت پس انداز پیش از بازنشستگی موضوع مهمی است و در دنیای روانشناسی بارها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کاربرد روانشناسی در افزایش بازده کاری

بارها دیده شده که در مجله و مقالات مختلف در خصوص افزایش بازده کاری در روز صحبت شده است. این توصیه ها گاه بسیار جذاب هستند و گاه دشوار و غیر ممکن! فکر می کنید این توصیه ها چقدر می تواند مورد تایید دنیای روانشناسی قرار بگیرد؟
تکنیک هایی وجود دارد که سبب می شود بازده کاری افراد بیشتر شود. مثلاً وقتی روی کارهای پیچیده و خطرناک کار می کنید نباید همزمان به سراغ کارهای دیگر بروید. کاری که در دست است باید با تمرکز بالا صورت بگیرد. نیاز است که به تمرکز حواس کمک کنید تا نتیجه بگیرید.

برخورداری از خدمات مشاوره روانشناسی

روانشناسی می تواند یک ابزار مفید برای تقویت سلامت عمومی شخص باشد. خانم دکتر لیلا جبلی ( روانشناس و مشاور ) راه های تقویت زندگی و رفتارهای سالم را در اختیارتان قرار خواهد داد. شما می توانید از طریق شماره تماس موجود در تصویر زیر از خدماتی نظیر مشاوره فردی، خدمات مشاوره خانواده و … بهره مند شوید.

منبع: https://drjebeli.com/psychology

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

ژاک شارل: کسی که اولین بالون هیدروژنی تاریخ را به پرواز درآورد

در ۴ ژوئن ۱۷۸۳، برادران مون‌گلفیه اولین بار یک بالون هوای گرم را در جنوب فرانسه به نمایش گذاشتند. این بالون که از گونی محکمی پوشیده شده با کاغذ ساخته شده بود و تا نزدیک به ۲ کیلومتر بالا رفت و به مدت ۱۰ دقیقه در هوا باقی ماند. خبر موفقیت…

کارخانه متروکی در پرتغال با ماشین‌های کلاسیک قدیمی در آن کشف شد و سوژه عکاسی شد

متروک بودن هم زیبایی خاص خودش را دارد. خانه و هتل و امارت متروک انگار یک تونل زمان است. یک موزه خاک گرفته دست نخورده. اما این بار کارخانه‌ای با ده‌ها ماشین کلاسیک رها شده در پرتغال با کوشش عکاسان سوژه شده. «داخل این ساختمان صنعتی دو…

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.» با این حال، این…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5