روانشناسی چه کمکی به زندگی ما می‌کند؟

0

رپورتاژ

روانشناسی چه کمکی به زندگی ما می کند؟ کاربرد روانشناسی در زندگی از همان روز های اول زندگی بشر نمایان شد. روانشناسی دنیایی عجیب است. دنیایی پر از مفهوم کاربردی و تئوریک که در کنار هم یک مجموعه معجزه بخش برای زندگی محسوب می شود. تحقیقات صورت گرفته در خصوص علم روانشناسی نشان می دهد که زندگی گاه در بن بستی قرار می گیرد که بدون روانشناسی راه به جایی نخواهد برد.

کاربرد روانشناسی در ایجاد انگیزه

عدم وجود انگیزه موضوعی بسیار استرس آور در بین مردم است. گاه همه چیز سر جایش است اما انگیزه ای وجود ندارد! این را می توان درست زمانی که ساعت زنگ می خورد و قرار است از رختخواب دل بکنیم، متوجه می شویم، زمین و زمان به ما می گوید بخواب! فرقی نمی کند چه هدفی دارید، قصد ترک سیگار دارید، قصد کاهش وزن دارید و یا قرار است یک زبان جدید یاد بگیرید، کاربرد روانشناسی در یک یک این موارد مشخص است. بالا بردن سطح انگیزه دارو ندارد، همه چیز با تکنیک های درست حل می شود و به نوعی نکات زیادی در این زمینه وجود دارد که می تواند آغاز خوبی برای یک مسیر دل انگیز باشد. کاربرد روانشناسی به این شکل است که کمک می کند سطح علاقه خود را بالا نگه دارید و عناصر جدید را به خوبی شناسایی کنید. اگر از کار روزمره خود خسته هستید می توانید تناوب کار را تغییر دهید تا انگیزه شما بیشتر شود. روانشناسی یاد میدهد چطور چیزهای جدید کشف کنیم تا اهداف مشخصی تعیین شود و ارتباط درستی با اهداف صورت بگیرد. کاربرد روانشناسی این است که برای انجام یک کار مثبت، هر چقدر کوچک، به خودمان پاداش دهیم.

کاربرد روانشناسی در ارتقای مهارت رهبری

مدیریت بحران موضوعی حساس و دشوار در دنیای مدیریت است. فرقی نمی کند مدیر یک شرکت بزرگ هستید، مدیر یک دفتر کوچک هستید و یا یک کلوپ مخصوص جوانان به دست شما اداره می شود. داشتن مهارت های خوب سبب می شود که مدیریت و رهبری برای نقطه ای از زندگی شما مناسب به نظر برسد.
موضوع این است که همه آدم ها رهبر به دنیا نمی آیند، اما تکنیک های ساده ای وجود دارد که سبب می شود یادگیری مدیریت برای شخص آسانتر شود. در دنیای روانشناسی، سه سبک مدیریتی مهم وجود دارد.

  • راهنماگر خوبی باشید اما نظرات افراد را سرکوب نکنید و اجازه دهید صحبت کنند.
  • اگر مشکلی رخ می دهد، راهکارهای موجود را با اعضای خود در میان بگذارید گاه یک نظر کوچک بسیار ارزشمند است.
  • ایده باید با تمرکز و تقویت همراه باشند و در صورتی که نظری خلاق بود نیاز است که برای ان پاداش در نظر گرفته شود.

کاربرد روانشناسی در رشد ارتباط عمومی

اینکه بتوانیم حرف بزنیم و بنویسیم، به معنی ارتباط عمومی قوی نیست! تحقیقات اینطور نشان می دهد که یک سری نشانه های غیر کلامی وجود دارد که بخش مهمی از رشد ارتباط عمومی را به خود اختصاص می دهد. شما از طریق روانشناسی یاد می گیرید که چطور پیام خود را به فرد مقابل برسانید، یاد می گیرید که گاه بدون کلام نیز احساس مثبتی در افراد ایجاد کنید. اشارات غیر کلامی یک بخش مهم از روابط عمومی را تشکیل می دهند. کاربرد روانشناسی در روابط عمومی این است که به شما کمک می کند ارتباط چشمی قوی تری داشته باشید. نشانه های غیر کلامی افراد را تشخیص دهید و خودتان از آن استفاده کنید. برای تقویت پیام ها می توانید تن صدایتان را تنظیم کنید.

کاربرد روانشناسی در درک متقابل

درک کردن شاید ساده به نظر برسد اما بسیاری از افراد قدرت درک درستی از شرایط ندارند و این موضوع سبب می شود همیشه تنها باشند. به همان اندازه که ارتباط غیر کلامی مهم است، اینکه چقدر توانایی دارید تا احساسات اطرافیانتان را درک کنید نیز موضوع مهمی در دنیای شغلی شما محسوب می شود. در دنیای روانشناسی اصطلاح ” هوش احساسی” بارها و بارها مورد مطالعه قرار گرفته است و اهمیت زیادی دارد. هوش احساسی برای درک احساسات خودتان و دیگران اطلاق می شود و اهمیت آن، به حدی زیاد است که سبب می شود واکنش های احساسی خود و شخص مقابل را به دقت مورد ارزیابی قرار دهید. تجربیات و احساساتتان را یادداشت کنید و مرور کنید. به شما این مکان را می دهد که بتوانید موقعیت های متفاوت را از نظر خود و دیگران بررسی کنید.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کاربرد روانشناسی در تصمیم گیری درست

تحقیقات انجام شده در روانشناسی شناختی مشخص کرده است که گاه تصمیم گیری سخت ترین کار دنیا برای یک شخص است. افراد گاه به حدی سختگیر می شوند که در خرید یک لباس نیز نمی توانند تصمیم درستی بگیرند. تصمیمات هوشمندانه به شما کمک می کند تا آینده ای روشن داشته باشید. کاربرد روانشناسی به این صورت است که به شما کمک می کند دیدگاه منطقی و احساسی و شهودی و خلاقانه در مورد یک موضوع واحد داشته باشید. دیدگاه مثبت گرا و منفی گرا را بررسی کنید. هزینه ها و فواید احتمالی برای یک تصمیم را ارزیابی کنید. یک سری روش های تجزیه و تحلیل شبکه ای وجود دارد که سبب می شود تصمیم درستی بگیرید و به خودتان نمره دهید.

کاربرد روانشناسی در تقویت حافظه

فروشنده ای می گفت یک اتفاق خاص در دوره کودکی برایم شفاف است و به خاطر می آورم اما نام مشتری که دیروز مراجعه کرده از ذهنم پاک شده است! این مورد در بسیاری از افراد شایع است. تحقیقات زیادی در خصوص فرم گرفتن خاطرات قدیم و جدید صورت گرفته است و مشخص است که تقویت قدرت حافظه موضوع مهمی در دنیای روانشناسی است. شما می توانید روی اطلاعات تمرکز داشته باشید. می توانید هر آنچه را که یاد گرفته اید تکرار نمایید. همینطور این امکان برای شما وجود دارد که از انحراف حواس جلوگیری کنید.

کاربرد روانشناسی در اقتصاد رفتاری

اقتصاد رفتاری به این معنی است که شخص بتواند تصمیم مالی هوشمندانه تری بگیرد و به نتایج خوبی دست یاد. همینطور می تواند تصمیمات مالی خود را مدیریت کند و سعی کند موقعیت رفتاری دقیقی در بروز یک بحران داشته باشد. راهکارهایی که وجود دارد که اجازه می دهد سرمایه شما چند برابر شود. کاربرد روانشناسی به این صورت است که روش درست پس انداز کردن را به شما یاد می دهد. بررسی می کند که تعصبات شخصی شما به چه میزانی است و همینطور سبب می شود که انتخاب های مالی ضعیف تر شوند. در هر صورت پس انداز پیش از بازنشستگی موضوع مهمی است و در دنیای روانشناسی بارها مورد ارزیابی قرار می گیرد.

کاربرد روانشناسی در افزایش بازده کاری

بارها دیده شده که در مجله و مقالات مختلف در خصوص افزایش بازده کاری در روز صحبت شده است. این توصیه ها گاه بسیار جذاب هستند و گاه دشوار و غیر ممکن! فکر می کنید این توصیه ها چقدر می تواند مورد تایید دنیای روانشناسی قرار بگیرد؟
تکنیک هایی وجود دارد که سبب می شود بازده کاری افراد بیشتر شود. مثلاً وقتی روی کارهای پیچیده و خطرناک کار می کنید نباید همزمان به سراغ کارهای دیگر بروید. کاری که در دست است باید با تمرکز بالا صورت بگیرد. نیاز است که به تمرکز حواس کمک کنید تا نتیجه بگیرید.

برخورداری از خدمات مشاوره روانشناسی

روانشناسی می تواند یک ابزار مفید برای تقویت سلامت عمومی شخص باشد. خانم دکتر لیلا جبلی ( روانشناس و مشاور ) راه های تقویت زندگی و رفتارهای سالم را در اختیارتان قرار خواهد داد. شما می توانید از طریق شماره تماس موجود در تصویر زیر از خدماتی نظیر مشاوره فردی، خدمات مشاوره خانواده و … بهره مند شوید.

منبع: https://drjebeli.com/psychology

   

پستهای اخیر

هر اپلی عاشق این اکسسوری‌های با طراحی منحصربه‌فرد می‌شود

بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به یک عاشق متعصب اپل بدهید؛ گجت یا اکسسوری است که طراحی هیجان‌انگیزی دارد و واقعا کاربردی است. اپل همیشه طیف گسترده‌ای از لوازم جانبی جذاب و شگفت‌انگیز داشته که باعث افزایش کارایی و بهره‌وری فرد می‌شوند.…

ناشر فرانسوی از مردم درخواست کرد که فعلا دیگر آثار خود را برای بررسی و چاپ ارسال نکنند

یک ناشر مشهور فرانسوی به نام Gallimard که کتاب‌های معروفی مانند آثار مارسل پروست و البر کامو را چاپ می‌کنند در توییتی درخواست کرده است که فعلا مردم آثار خود را بررسی و چاپ برایش نفرستند. مواظب خودشان باشند و اوقات مطالعه خوبی را برای آنها…

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.