چرا باید برای دریافت گواهینامه ایزو برای کسب و کارمان اقدام کنیم؟

0

رپورتاژ

ایزو چیست؟

ایزو یکی از سازمان های بین المللی است که به منظور هماهنگ سازی ، مدیریت و تدوین استانداردهای مختلف در سطح بین المللی، به وجود آمده است. هر استاندارد فنی یا مدیریتی و هر گواهینامه ایزو صادره در جهان از استانداردهای تدوین شده توسط سازمان جهانی استانداردسازی (ISO) نشات می گیرند.

سازمان هایی که موفق به اخذ ایزو شده اند الزامات جهانی تدوین شده توسط سازمان جهانی ISO در خصوص استاندارد مذکور را پیاده سازی و طی نموده اند.

مقر این سازمان بین المللی در پایتخت کشور سوئیس، ژنو می باشد. این سازمان متشکل از ۱۳۲ عضو است که همگی در سازمان استاندارد کشور خود عضو هستند.

سازمان جهانی ایزو متشکل از کمیته های مختلف است که هر کدام از این کمیته ها استانداردهای خاصی را  بررسی می کنند. تا به امروزه ۱۱۹۵۰ استاندارد بین المللی تدوین شده است.

هر کشوری قوانین و مقررات خود را دارد و بر این اساس استانداردهای خود را تدوین می کند در این صورت محصولاتی که وارد بازار جهانی می شوند نمی توانند در بازارهای کشور دیگر موفق شوند به این منظور سازمان جهانی ایزو (استانداردسازی) تشکیل گردید، تا به هماهنگی و یکپارچه سازی قوانین مربوط به محصولات، کالاها، سازمان ها و شرکت های خدماتی و…… بپردازد.

تازه‌های سایت گلونی:
  لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

   

  اهمیت اخذ گواهینامه ایزو

  ایزو یک اعتبار بین المللی است و هر کالا و خدماتی که موفق به کسب گواهینامه ایزو شده است نشانگر این است که به موضوعاتی نظیر کیفیت ، ایمنی ، سلامت محیط زیست زیست و … توجه دارد.

  در واقع شرکت و تولید کننده با داشتن گواهینامه ایزو تعهد خود را به مصرف کنندگان نشان می دهد. اهمیت صدور ایزو معتبر به دلیل حمایت و پشتیبانی از تولید کننده ها در بازار جهانی و حمایت از مصرف کننده بسیار حائز اهمیت می باشد. یکی دیگر از دلایل اهمیت ایزو حمایت از محیط زیست است مثلا ایزو ۱۴۰۰۱ به میزان آسیب رساندن شرکت و یا تولید کننده  به محیط زیست، آب و هوا توجه نموده و راهکارهایی برای حذف یا کاهش این آسیب ها ارائه می دهد.

  انواع استاندارد ایزو

  در ادامه برخی از مهم ترین استانداردهای ایزو مدیریتی و عمومی که امکان صدور گواهینامه برای آن ها وجود دارد به شما معرفی می گردند:

  استاندراد ایزو  ۹۰۰۱:  

  این استاندارد به مبحث مدیریت کیفیت می پردازد، البته گستردگی آن بسیار وسیع بوده و کلیه سازمان ها با هر اندازه و فعالیتی می توانند از بهره جویند.

  ایزو  ۹۰۰۱ نه تنها مربوط به سازمان هایی خاص نمی باشد بلکه کلیه کسب و کارها و سازمان های خدماتی، تولیدات، آموزشی و پژوهش های کشوری و بین المللی را نیز شامل می شود.

  استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱

  ایزو ۱۴۰۰۰ نیز برای تمام شرکت ها، سازمان ها و کارخانه ها و…. کاربرد دارد. هر سازمانی که برای اجرا الزامات و اخذ این گواهینامه ایزو اقدام می کند، تعهد خود را نسبت به محیط زیست و سعی در آسیب نرساندن به آن نشان می دهد.

  این استاندارد ایزو به محیط زیست مربوط می شود، و بر این اساس میزان آسیبی که آن شرکت یا واحد تجاری به محیط و آب می رساند را بررسی می کند، و نیز سهم آن در آلودگی هوا را می سنجد.

  استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱

  این گواهینامه نشان دهنده تعهد و ایجاد ایمنی کافی یک شرکت برای کارکنان خود است، و با داشتن این استاندارد ایزو کارکنان در محیطی کار می کنند به سلامت و ایمنی آن ها توجه می گردد.

  رئیس واحد تجاری، شرکت و یا هر سازمان دیگر با اجرا الزامات و اخذ این گواهینامه ، محیط شغلی امن و سلامتی برای کارکنان خود به وجود می آورد.

  استاندارد ۲۲۰۰۰

  این ایزو به بررسی مدیریت سلامت زنجیره غذایی می پردازد لذا تا حدی تخصصی تلقی می گردد. کلیه شرکت ها ، سازمان ها و کسب و کارهایی که در زنجیره تامین مواد غذایی نقش دارند می توانند برای دریافت این گواهینامه اقدام کنند.

  مشتریان با خرید محصولات دارای گواهی ایزو ۲۲۰۰۰ از سلامت و مواد به کار رفته شده در آن محصول اطمینان حاصل می کنند. با داشتن این گواهینامه مشتریان افزایش پیدا می کنند، و تولید کننده مواد غذایی سلامت محصول خود و تعهد خود را به مشتریان ثابت می کند.

  استانداردهای ایزو بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام از آن ها مربوط به یک حیطه کاری می باشند و با دریافت آن ایزو، سازمان و یا محصولات ما اعتبار جهانی پیدا خواهند کرد.

  چرا باید  برای دریافت ایزو اقدام کرد؟

  امروزه با وجود محصولات و سازمان های بسیار زیاد مشتریان نمی توانند انتخاب سریعی داشته باشند و با داشتن این گواهینامه مشتریان می توانند اعتماد بیشتری به تولید کنندگان یا ارائه دهندگان خدمت داشته باشند. البته پر واضح است که اخذ گواهینامه های بین المللی نظیر ایزو ۹۰۰۱ نافی اخذ مجوزهای ملی نخواهد بود و واحدهای صنعتی یا خدماتی باید در صورت لزوم ابتدا مجوزهای دولتی و ملی را دریافت نموده سپس برای گواهینامه های بین المللی نظیر ایزو اقدام نمایند.

  استانداردهای ایزو به کیفیت ، سلامت مشتریان، کارکنان و محیط زیست و … توجه می کنند.

  یک محصول خوب با داشتن این گواهینامه ایزو از رقیبان خود پیشی می گیرد. با دریافت ایزو محصولات، کارخانه، سازمان و…. اعتبار بین المللی بیشتری پیدا می کند.

  ایزو از مشتریان محصولات نیز حمایت می کند مثلا با در نظر گرفتن سلامت مواد غذایی و نداشتن خطر برای سلامت انسان به حمایت از مشتریان خود در می آید. همچنین با حمایت از محیط زیست و آب و هوا که تاثیر بسیار زیادی بر زندگی ما انسان ها و حیوانات حیاط وحش دارد این حمایت را توسعه می دهد.

  نحوه اخذ گواهینامه ایزو معتبر

  جهت اخذ و گرفتن ایزو معتبر می توانید می توانید از مراکز معتبر و دارای مجوز فعالیت نظیر ایزوسیستم اقدام نمایید.

  در صورت تمایل می توانید از خدمات مشاوره رایگان ایزوسیستم طی تماس با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ بهره مند شوید.

  همچنین از طریق وب سایت www.isosystem.org می توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت فرمایید.

     

  پستهای اخیر

  ۵ آیین درخشان که افراد بسیار موفق هر روز از آن‌ها پیروی می‌کنند

  اغلب اوقات، وقتی می‌خواهیم درباره بهره‌وری صحبت کنیم؛ صرفا عادت‌ها و نکات مجرد و مجزای از یکدیگر را بیان می‌کنیم؛ در حالی‌که بیشتر به یک سیستم نیاز داریم. افراد مثبت و موفق از چه برنامه‌ای استفاده می‌کنند؟ چه سیستمی از نظر علمی اجازه…

  یک مینی‌سریال عالی تازه: «میر» از «ایست‌تاون» با بازی کیت وینسلت و گای پیرس

  داخل یک سایت دانلود بود که در عکس‌های بندانگشتی مربوط به سریال‌های تازه، یک لحظه عکس کیت وینسلت را دیدم. خب، وقتی می‌بینی که کیت وینسلت با آن سابقه درخشان در بازیگری سینمایی، در سریالی شرکت کرده، نمی‌توانی از آن صرف‌نظر کنی. اسم…

  اپل سرویس پادکست اشتراکی راه‌اندازی کرد: گوش دادن بدون تبلیغات و دسترسی به محتواهای اختصاصی

  اپل سرویس اشتراکی پادکست پلاس را برای ارائه خدمات و مزایای بیشتر به کاربران راه‌اندازی کرد. مدت‌ها بود سرویس و اپلیکیشن Apple Podcast بدون تغییراتی به کار خود ادامه می‌داد و اینک اپل خبرهای خوبی برای کاربران این سرویس دارد. اپل در مراسم…

  اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

  اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

  آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

  اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

  اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

  اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.