۱۳ سوال پرتکرار درباره‌ی استفاده از کاپ قاعدگی

0

رپورتاژ

به صورت خلاصه هر کسی که پریود را تجربه می کند، می تواند از کاپ قاعدگی استفاده کند. اما در صورتی که شرایط پزشکی خاص دارید (فیبروید، انواع افتادی رحم و مثانه و عفونت ها واژینال)، بهتر است قبل از استفاده، از پزشک خود مشورت بگیرید. پرتکرار ترین سوالات زنان در رابطه با استفاده از کاپ قاعدگی به شرح زیر می باشد:

۱- آیا کاپ قاعدگی به پرده بکارت آسیب می زند؟

کاپ قاعدگی کاملا وارد کانال واژن می شود و در حین استفاده از آن، پرده بکارت دچار تغییر شکل و آسیب می شود. با این حال این نکته قابل ذکر است که طبق استانداردهای پزشکی، بکارت فقط با وجود پرده بکارت تعریف نمی شود.

۲– آیا ممکن است فنجان قاعدگی درون واژن گیر کند یا گم شود؟

این اتفاق غیر ممکن است! انتهای کانال واژن تقریبا بسته است و از طریق سوراخ ریزی به اسم سرویکس (دهانه رحم) به اندام های داخلی (رحم ) وصل میشود، امکان عبور کاپ قاعدگی از این سوراخ ریز وجود ندارد، توجه داشته باشید که کانال واژن به طور میانگین ۷ تا ۰ سانتی متر طول دارد بنابراین جایی برای گم شدن و گیر کردن کاپ قاعدگی وجود ندارد

۳– کدام سایز کاپ مناسب من است؟

فنجان های قاعدگی در چندین سایز عرضه می شوند. معیار انتخاب سایز میزان و شدت خونریزی ماهیانه و قدرت عضلات کف لگن است،اگر از انتخاب سایز مناسب برای خود مطمئن نیستید تست سایز کاپ قاعدگی _ که در اینترنت فراوان یافت می شود_  را امتحان کنید.

۴– آیا می توانم با وجود کاپ قاعدگی ورزش کنم؟

بله به دلیل جنس انعطاف پذیر و طراحی سازگار با بدن، هنگام ورزش های سنگین و سبک، حتی شنا، می توانید بدون نگرانی از لکه و نشت خون، از کاپ قاعدگی استفاده کنید. در دنیا بسیاری از ورزشکاران استفاده ازکاپ قاعدگی حین پریود را تحولی بزرگ در زندگی حرفه ایشان میدانند.

۵– این محصول چند سال قابل استفاده است؟

بسته به نوع مواد اولیه شما میتوانید تا سالها از یک کاپ قاعدگی استفاده کنید.

کاپ های قاعدگی ساخته شده از سیلیکون پزشکی در صورت مراقبت صحیح تا ده سال پس از اولین استفاده، قابل استفاده هستند.

کاپ های قاعدگی ساخته شده از TPE در صورت مراقبت صحیح تا ۳  سال قابل استفاده هستند .

توجه داشته باشید که در صورت مشاهده  هرگونه تغییر شکلی ، از جمله سوراخ شدن، پاره شدن یا حتی خراشیده شدن، باید آن را دور انداخته و کاپ جدیدی جایگزین آن کنید.

۶– قیمت کاپ قاعدگی چند است؟

قیمت کاپ قاعدگی بسته به برند متفاوت می باشد. یکی از برندهای محبوب فنجان قاعدگی لیوا یا لیوا کاپ می باشد که قیمتی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارد.

۷- فنجان قاعدگی چند ساعت می تواند در بدن بماند؟

حداکثر زمان برای استفاده از فنجان قاعدگی بنا به توصیه TGA استرالیا  ۸ ساعت است. برای جلوگیری از ایجاد خطر عفونت در اثر استفاده از کاپ قاعدگی حتما این زمان را رعایت کنید. در صورتی که احساس می کنید ممکن است این زمان را فراموش کنید، حتما روی گوشی خود برای زمان تخلیه آلارم بگذارید.

۸– آیا هنگام ادرار یا مدفوع باید کاپ را خارج کرده باشم؟

خیر، کاپ قاعدگی درون واژن قرار می گیرد و کانال واژن از مجرای ادرار و مدفوع کاملا جداست، هیچ مشکلی برای استفاده از کاپ هنگام ادرار یا مدفوع نیست.

۹- آیا می توانم با وجود کاپ قاعدگی، رابطه جنسی داشته باشم؟

خیر، رابطه جنسی همراه با دخول   با وجود کاپ قاعدگی امکان پذیر نیست.

۱۰- آیا امکان استفاده هم زمان از آیودی و کاپ قاعدگی وجود دارد؟

مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ در کشور کانادا انجام شده که در آن بیشتراز ۹۰۰ زن مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج این تحقیق نشان داد که ریسک پس زدن آیودی توسط بدن با استفاده از کاپ یا بدون  استفاده از آن، یکسان است. توصیه می شود قبل از استفاده از کاپ قاعدگی همراه با آیودی، با پزشک خود مشورت کنید و از وی بخواهید نخ آیودی را تا حد امکان کوتاه کند.

۱۱– من بدن حساسی دارم و به نواربهداشتی و لاتکس حساسیت نشان میدهم ، آیا می توانم از کاپ قاعدگی استفاده کنم؟

فنجان قاعدگی تست های زیست سازگاری، حساسیت و التهاب پوستی را در بالاترین سطح گذرانده و اثبات شده که موجب این حساسیت و التهاب  نمی شود و یکی از گزینه های مناسب برای افرادی اند که به محصولات سلولوزی حساسیت دارند.

۱۲– آیا واژن در اثر استفاده از فنجان قاعدگی تغییر شکل می دهد؟

واژن ساختار فوق العاده ای دارد به نحوی که ماهیچه آن می تواند در طول رابطه جنسی و زایمان تا چندین سانتی متر باز شود و مجددا به ساختار اولیه خودش باز گردد. بنابراین جسمی به کوچکی کاپ قطعا تغییری در حالت آن نخواهد داد. همچنین در نظر داشته باشید که کاپ قاعدگی بسیار انعطاف پذیر و هیچ فشار مضاعفی به دیواره واژن وارد نمی کند.

۱۳- فرق تامپون با کاپ چیست؟

تامپون ها همانند نوار بهداشتی از پنبه، پودر جاذب و مواد شیمیایی دیگر ساخته شده اند و درون واژن (به وسیله اپلیکاتور یا دست) قرار می گیرند و مایع قاعدگی را جذب می کنند. انتهای آن نخ بلندی وجود دارد که از واژن بیرون می ماند و به کمک آن خارج می شود. توصیه می شود هر ۴ تا ۶ ساعت و همین طور هنگام ادرار و مدفوع خارج گردد.  کاپ های قاعدگی همانند تامپون درون واژن قرار می گیرند ولی بر خلاف تامپون و نوار بهداشتی، خون قاعدگی را جذب نمی کند، بلکه آن را جمع اوری می کند. این محصول از سیلیکون پزشکی ساخته می شوند و در تولید آنها هیچ ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمیگیرد. FDA آمریکا حداکثر زمان استفاده از کاپ را ۱۲ ساعت اعلام کرده اما اخیرا TGA استرالیا، این زمان را برای اطمینان بیشتر ۸ ساعت توصیه کرده است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.