پژوهشگران یک فریم‌ورک هوش مصنوعی ساخته‌اند که با استفاده از اطلاعات شکل و نیروی وارد به جسم، رفتار اشیا را بعد از ضربه پیشبینی می‌کند

0

ما خیلی چیزها را کاملا تصادفی می‌پنداریم، مثلا هنگام شیر و خط کردن (اگر تقلبی در کار نباشد)، سویی از سکه که روی زمین می‌آید، تصادفی است.

اصلا خیلی ساده‌تر، شما یک شی ء به شکل معکب مستطیل هم اگر داشته باشی، باز رفتارش بعد از تلنگر زدن را نمی‌توانید به سادگی پیشبینی کنید، یعنی نمی‌توانید با قطعیت بگویید که بعد از یک تلنگر نسبتا قابل توجه، مثلا شیء روی کدام وجهش می‌افتد و یا اصلا می‌افتد یا نه.

خیلی وقت‌ها تصور می‌کردم که اگر اطلاعات خیلی دقیق در مورد شکل و توزیع چگالی جسم و جهت و مقدار نیروی وارده و نیروهای اصطکاک داشته باشیم، می‌توانیم پیشبینی‌های دقیق‌تری داشته باشیم.

این دقیقا کاری است که دانشمندان مک‌گیل انجام داده‌اند. آنها مدلی ساخته‌اند که اطلاعات دیداری و اطلاعات لمسی یک شیء را می‌گیرد و بعد به شما می‌گوید که جسم چه رفتاری در مقابل نیروها خواهد داشت. مثلا یک بطری نیمه‌پر، پس از یک تلنگر چه مقدار خواهد جنبید و آیا سقوط خواهد کرد یا نه و اگر سقوط کند، وقتی روی یک سطح مسطح آرام گیرد؛ روی کدام وجه خواهد افتاد.

اگر کنجکاو هستید، PDF این تحقیق را بخوانید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.