دکتر صفورا امامی متخصص درمان ریشه در خصوص درد دندان می گوید علت درد ضربان دار دندان چیست؟!

0

رپورتاژ

دندان درد ضربان دار ممکن است نشانه این باشد که به دندان آسیب رسیده است. پوسیدگی یا ایجاد حفره در ساختار دندان می تواند عامل دندان درد شما باشد. همچنین در صورت وجود عفونت در دندان یا لثه نیز ممکن است دندان شما به درد بیاید.

 درد معمولا در اثر بروز عفونت یا التهاب در دندان ایجاد می شود. به این حالت، پالپیت (التهاب پالپ دندان) می گویند.

پالپ صورتی رنگ و نرم درون دندان شما به سالم و زنده نگه داشتن آن کمک می کند. پالپ دندان حاوی بافت، اعصاب و رگ های خونی است.

حفره‌ها و ترکها در ساختار دندان راه ورود هوا و میکروبها به داخل دندان می‌شوند. این می‌تواند باعث تحریک و عفونت اعصاب حسی پالپ و نهایتاً درد دندان شود.

متخصص ریشه دندان تهران

دوام دندان عصب کشی شده چقدر است؟

زمانی که عفونت و التهاب دندان به دلیل پوسیدگی یا ترومای کنترل نشده به درون دندان نفوذ می‌کند، اعصاب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل دهنده پالپ دندان شروع به مردن می‌کنند (نکروز می‌شوند). در چنین موردی در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند از دندان به استخوان فک گسترش یابد. این موضوع ممکن است باعث بروز مشکلات بعدی نظیر آبسه دردناک و در نهایت از دست دادن دندان شود.

درمان کانال ریشه شامل دستیابی به بافت پالپ عفونی از طریق ایجاد یک حفره کوچک در دندان و سپس برداشتن بخش آسیب دیده است. پس از این کار فضای داخل دندان ضدعفونی شده و با مواد استریل پر می‌شود و سپس حفره دسترسی بسته خواهد شد. پس از این عمل برای محافظت از دندان و از بین بردن کامل اثر حفره معمولا به قرار دادن روکش بر روی دندان نیاز است.

یکی از عواملی که می‌تواند بر دوام دندان درمان شده تاثیر بگذارد این است که دندان بلافاصله پس از درمان کانال ریشه‌ (عصب کشی) ترمیم شود. هرچه زودتر برای ترمیم تاج دندان اقدام کنید میزان دوام درمان بیشتر خواهد بود. عامل دیگری که در ماندگاری درمان موثر است این است که آیا عفونت زمینه‌ای به استخوان فک گسترش یافته یا خیر؟ اگر مشکل ریشه دندان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان شود، معمولا دوام درمان بیشتر خواهد بود.

متخصص عصب کشی

برخی دیگر از عواملی که می‌توانند در مدت زمان دوام درمان کانال ریشه‌ای موثر باشند عبارتند از:

  • محل قرارگیری دندان: معمولا درمان دندان‌های جلو راحت‌تر است و فشار جویدن وارد بر آن‌ها کمتر از دندان‌های عقبی است.
  • سن فرد: با گذشت زمان دندان‌ها شکننده‌تر می‌شوند.
  • کارهای دیگری که باید روی دندان انجام شود: کارهایی مانند قرار دادن پست داخل دندان به مرور ساختار دندان را ضعیف می‌کند.

به طور کلی در اینکه دوام درمان ریشه‌ دندان باکیفیت بسیار زیاد است، سالها و یا حتی تا پایان عمر، بحثی نیست و برای بسیاری از افراد هیچ جایگزینی جز نگهداری دندان‌های طبیعی وجود ندارد.

جراحی ریشه دندان

این امکان وجود دارد که یک روش غیر جراحی برای دندان شما کافی نباشد و متخصص درمان ریشه دندان به شما روش جراحی را توصیه کند. گاهی ضایعات انتهای ریشه به دلایل مختلف مانند عفونت پایدار، عفونت با منشأ خارج ریشه ایی، کیستهای غیر مرتبط با دندان، پرکردگیهای خارج شده از ریشه و …  پس از درمانهای غیر جراحی بهبود پیدا نمی‌کنند.

از جراحی ریشه دندان میتوان برای تعیین شکستگی های کوچک یا کانالهای پنهانی که قبلاً در اشعه ایکس در طی درمان اولیه شناسایی نشده بودند، استفاده کرد. همچنین ممکن است برای از بین بردن رسوبات کلسیم یا سایر مسدود کننده های کانال ریشه دندان، یا برای درمان سطوح آسیب دیده ریشه یا استخوان اطراف دندان، به جراحی نیاز باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.