انسان‌ها از چه زمانی استفاده از فلز را آغاز کردند؟

0

حدود ۶۰۰۰ سال پیش بشر در عصر حجر می‌زیست، دلیل این نام آن است که او اکثر ابزار و سلاح‌های خود را از سنگ می‌ساخت و هنوز طرز استفاده از فلزات را نمی‌دانست. احتمالاً عملی فلزاتی که بشر طرز استفاده از آن‌ها را یاد گرفت، مس و طلا بودند، به این دلیل که این فلزات در طبیعت به صورت آزاد و نیز سنگ معدن یافت می شوند. او تکه های طلا و مس را پیدا کرده و توانست با کوبیدن آن‌ها بدون گداختن، به اشکال متنوع درآورد. البته در مورد تاریخ این کشف، اطلاعی درست در دست نداریم، ولی نمی‌دانیم که مس ۵۰۰۰ سال و طلا ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

بشر ابتدا یاد گرفت با ضربه زدن و کوبیدن، فلزات را به صورت اشکال مناسب مانند جام، ابزار و اسلحه در آورد. زمانی که او شروع به استفاده از فلزات نمود، عمل صاف و لخت کردن فلزات به وسیله حرارت و خنک نمودن تدریجی آن، آب کردن، قالب زدن و گداختن را کشف کرد. همچنین توانست مس را از سنگ معدن آن، که بسیار فراوان‌تر از تکه‌های مس بود به دست آورد.

بعدها بشر قلع را کشف کرد و یاد گرفت مس و قلع را ترکیب نموده و برنز تهیه کند. از سال ۳۵۰۰ تا سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد، برنز مهم ترین ماده برای ساختن ابزار سلاح بود که این دوران عصر برنز نامیده می‌شود. پیش از آنکه بشر کشف کند چگونه آهن را از سنگ معدن آن تصفیه کند، اطلاعاتی درباره آهن از شهاب سنگ‌های یافت شده، در دست داشت. تا حدود سال ۱۲۰۰ قبل از میلاد، بشر یاد گرفته بود چگونه با آهن کار کند و این یافته در تمام دنیا پخش گردید. در اکثر مصارف جای برنز را گرفته و این زمان شروع عصر آهن بود.

تا دوران رومیان، هفت فلز شناخته شده طلا، مس، نقره، سرب، قلع، آهن و جیوه بودند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.