صدام حسین، به دنبال دلگیری از پسرش -عدی- برای تنبیه، کلکسیون ارزشمند خودروهای او را سوزانده بود

0

سال ۲۰۰۳ آمریکا حمله نهایی خود را به عراق انجام داد و صدام حسین را سرنگون کرد. بعد از حمله تصاویری از دارایی‌های خانوادگی آنها منتشر شد و همه از سبک زندگی لوکس آنها شگفت‌زده شدند. در این میان کلکسیون خودروهای عدی -پسر بزرگ صدام- جلوه‌گری می‌کرد که در آن خودروهای نادری مثل فراری F40 و لامبورگینی LM002 قرار داشت.

حالا ما به لطف کتابی که در مورد صدام منتشر شده، چیزهایی بیشتری در مورد عدی و کلکسیون خودروهایش می‌دانیم.

عنوان اصلی این کتاب این است:

The Prisoner in His Palace: Saddam Hussein, His American Guards, and What History Leaves Unsaid

این کتاب حاوی نکات بسیار جالبی در مورد صدام است. اما یکی از وقایع مهم زندگی صدام، تنشی بود که او با پسرش-عدی- به خاطر دیوانگی‌های ادواری و خشم‌های او داشت. رفتار و کرداری که حتی از نظر صدام هم غیرمنطقی و شایسته تنبیه بود!

در هفتم آگوست سال ۱۹۹۵ میهمانی شامی در تکریت -زادگاه صدام-بزگار شده بود. در آنجا بین شرکت‌کننده‌ها بحث و جدل تندی بر سر وضعیت اقتصادی و امنیتی ویران عراق در گرفت. دو سوی عمده این بحث عدی و برادر ناتنی صدام یعنی وطبان ابراهیم تکریتی را تشکیل می‌دادند.

به دنبال این بحث صدام، دو پسر و پسرخوانده‌اش مهمانی شام را ترک کردند.

وقتی آقای تکریتی به خانه بازگشت ناگهان، او و محافظانش ناگهان با محافظان و نیروهای مسلح نزدیک عدی روبرو شدند که تلاش کردند آنها را دستگیر کنند.

بین آنها درگیری رخ داد و در جریان آن دست‌کم شش نفر کشته شدند و برادر ناتنی صدام هم به سختی زخمی شد. حتی گفته می‌شود که عدی شخصا در تیراندازی به عمویش شرکت کرده بود.

پیش از این هم عدی دردسرساز شده بود، در سال ۱۹۸۸ او مستخدم شخصی صدام را در وسط یک مهمانی شام کشته بود. حتی صدام مدتی او را به مرگ محکوم کرده بود، اما بعد چند سالی به تبعید فرستاده بود.

وقتی تیراندازی سال ۱۹۹۵ رخ داد، صدام متوجه شد که عدی اصلا از گذشته عبرت نگرفته و به اندازه کافی تنبیه نشده است. پس راه مؤثر تنبیه او را پیدا کرد:

سوزاندان همه کلکسیون خودروها او.

این طور بود که کلکسیون از خودروهای لوکس را که تعدادشان به صداها می‌رسید و شامل خودروهای ارزشمندی از برندهای رولز رویس، فراری و پورشه بود، سوزانده شد و چیزی که بعد از سقوط عراق پیدا شد، باقیمانده یا خودروهایی بود که عدی بعد از سال ۱۹۹۵ دوباره تهیه کرده بود!

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.