به این ۷ دلیل تیک‌تاک برای هر فردی یک شبکه اجتماعی زیان‌آور محسوب می‌شود – چرا بهتر است تیک تاک را حذف کنید؟

تیک‌تاک یک لکه ننگ در دنیای آلوده شبکه‌های اجتماعی است و باید همین امروز حذفش کنید

0

تیک‌تاک با ۱ میلیارد کاربر فعال ماهانه، حالا یک شبکه اجتماعی تاثیرگذار است و از سال ۲۰۱۶ که راه‌اندازی شد؛ جهان را در معرض یک موج بزرگ قرار داد.

اما مانند همه شبکه‌های اجتماعی دیگر، تیک‌تاک تماما زیبایی و فایده نیست؛ بلکه جنبه‌های تاریکی دارد که شاید بهتر باشد شما دوباره استفاده از آن را بررسی کنید.

در این مطلب،به ۷ دلیل اشاره شده است که نشان می‌دهند شبکه اجتماعی تیک‌تاک برای همه افراد بد و ناپسند است:

۱- نفوذ چین

در حالی‌که بی‌انصافی است همه اپلیکیشن‌های چینی را با یک چوب بسنجیم، اما این یک واقعیت غیر قابل انکار است که تیک‌تاک در سال‌های گذشته حاشیه‌های زیادی پیرامون مالک چینی، شرکت ByteDance داشته است. برخی از مناقشات پیرامون تیک‌تاک و مالک چینی آن در زیر آورده شده‌اند:

  • به دنبال مشکلات منطقه‌ای که رخ داد؛ تیک‌تاک از بخش هنگ‌کنگ حذف شد.
  • هر فردی در کشور اصلی چین که صاحب اپراتور موبایل China Mobile و China Telecom یا China Unicom باشد؛ نمی‌تواند از تیک‌تاک استفاده کند.
  • دولت ایالات متحده در آگوست ۲۰۲۰ و پس از روی کار آمد دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور، اعلام کرد شواهدی در اختیار دارد که شاید ByteDance بخواهد اقداماتی بر ضد امنیت این کشور انجام دهد و استفاده از تیک‌تاک را در امریکا ممنوع کرد.
  • هند در ژوئن ۲۰۲۰ استفاده از تیک‌تاک را هم ممنوع کرد؛ چون دولت هند اعلام کرده بود تیک‌تاک برای اتحاد، حاکمیت یکپارچه، دفاع نظامی، نظم عمومی و امنیت ایالت‌ها مضر است.

۲- تیک‌تاک برای مغزتان مضر است

فرمت ویدئوهای تیک‌تاک به گونه‌ای است که وقتی بیش از ۹۰ دقیقه در روز از آن استفاده می‌کنید؛ باعث حواس‌پرتی و کم‌توجهی ذهنی می‌شود.

مشکل به حدی جدی است که خود تیک‌تاک مجبور به انجام یک سری اقداماتی شده است و اینفلوئنسرهای معروف خود را استخدام کرد تا از کاربران بخواهند کمی استراحت کنند و هشدارهای پاپ‌آپی ساخت که کاربران را تشویف به توقف اسکرول می‌کنند.

۳- سانسور

در سراسر تیک‌تاک شاهد یک آشفتگی در فیلترها و سانسور هستیم. شما بی‌دلیل سانسور می‌شوید یا بی‌دلیل بیش از حد دیده می‌شوید. کاربرانی که به ویدئوهای نژادپرستی اعتراض می‌کنند؛ با کاهش بازدید و محبوبیت روبرو می‌شوند.

به خاطر مشکل حذف برچسب‌ها، کاربران برخی کشورها به طور کامل به حاشیه رانده شده‌اند و هیچ فهرستی از کلمات و عبارت‌های ممنوعه وجود ندارد. مشخص نیست مدیریت بررسی و بازرسی محتواها توسط هوش مصنوعی انجام می‌شود یا توسط انسان‌ها!

اگر فکر می‌کنید همه این‌ها شایعه است؛ بیایید و به اسناد محرمانه‌ای که در مارس ۲۰۲۰ در نشریه The Intercept منتشر شدند؛ نگاهی بیندازید. طبق این اسناد، ناظران باید پست‌هایی که بیش از حد ضعیف، زشت یا ناتوان هستند را از بین ببرند.

۴- چالش‌های خطرناک را در خانه تست نکنید

چالش‌های رسانه‌های اجتماعی چیز جدیدی نیستند. بسیاری از آن‌ها سرگرم‌کننده و بی‌ضرر هستند و اغلب برای یک هدف خوب و کاری خیرخواهانه طراحی شدند. چه کسی می‌تواند چالش‌های محبوبی مانند «چالش سطل یخ» یا «چالش مانکن» را فراموش کند؟

با این حال، برخی از این چالش‌ها وارد قلمروهای خطرناکی می‌شوند و اینجا است که همه‌چیز نگران‌کننده می‌شود. چالش Planking یکی از اولین نمونه‌هایی بود که باعث می‌شد مردم خود را در موقعیت‌های آسیب‌پذیری مانند بالای آسمان‌خراش‌ها و برچ‌ها یا روی ریل قطار قرار دهند و تصویری از خود برای اینستاگرام بگیرند.

در این میان، تیک‌تاک ایده چالش‌های خطرناک را به مرز افراط رسانده است. چالش پنی که شما در آن یک سکه را بین پریز دیوار و دوشاخه می‌اندازید؛ باعث آتش‌سوزی خانه‌ها شده است. چالش شکستن جمجمه که شامل زمین خوردن عمدی افراد است؛ همراه با جراحات و آسیب‌های زیادی بوده است.

در چالش دیگری، دانش‌اموزان را به سرقت و خرابکاری اموال مدرسه تشویق می‌کند و چندین دانش‌آموز طی آن دستگیر شدند و مدارس زیر بار هزینه‌های تعمیر اموال شکسته شده رفتند.

همه این‌ها باعث می‌شوند که تیک‌تاک برای دانش‌آموزان و بچه‌ها کاملا نامناسب باشد ولی چه می‌شود کرد که هنوز در حال استفاده از آن هستند.

۵- جمع‌آوری اطلاعات

خوب یا بد، تقریبا اکثر کاربران پذیرفتند که همه اپلیکیشن‌های موبایل به نوعی ما را ردیابی می‌کنند. در حالی‌که شبکه‌های اجتماعی همیشه یکی از بدترین مقصران بودند؛ تکنیک‌های جمع‌آوری اطلاعات تیک‌تاک وحشتناک هستند.

تیک‌تاک در خط‌مشی خود آورده است که اطلاعات مربوط به ارسال یا دریافت پیام‌ها و چیزهایی که می‌نویسید را جمع‌آوری می‌کند. بله؛ تیک‌تاک می‌تواند به طور فعالی آن چیزی که در یک پیام برای دوست‌تان ارسال کردید را تماشا کند؛ حتی اگر هرگز کلید ارسال را فشار ندهید.

همچنین، اپلیکیشن تیک‌تاک درخواست دسترسی به مدل گوشی، وضوح صفحه‌نمایش، سیستم‌عامل جاری، شماره تلفن، آدرس ایمیل، مکان، الگوی تایپ صفحه‌کلید، فهرست مخاطبین و چیزهای دیگر را می‌دهد.

۶- مشکلات امنیتی

بسیاری از محققان، آسیب‌پذیری‌های امنیتی در اپلیکیشن تیک‌تاک یافته‌اند. از هکرهایی که از پیامک‌ها برای دسترسی غیرمجاز به حساب‌ها استفاده می‌کنند تا مسایل مربوط به استفاده از HTTP و HTTPS هنگام ارائه ویدیو و بسیاری مشکلات امنیتی ریز و درشت دیگری که طی سال‌های اخیر فاش شدند.

۷- محتواهای نگران‌کننده

تقریبا همه تحقیقات نشان می‌دهند شبکه‌های اجتماعی برای سلامت روان و ذهن شما مضر هستند. انرژی و تمرکز مغز شما را به اشکال مختلفی می‌گیرند و طیف گسترده‌ای از آسیب‌ها و آزار و اذیت‌ها و سوءاستفاده‌ها را در دنیای سایبری یا فیزیکی به همراه دارند.

اما در رسانه‌ای مانند تیک‌تاک، مشکل عمیق‌تر و بحرانی‌تر می‌شود. از آپلود محتواهای تحریک‌آمیز جنسی توسط کاربران جوان‌تر تا فیلم‌هایی که همسران سابق بر ضد یکدیگر منتشر می‌کنند و محتواهای هنجارشکنانه برای هر کشوری که برخی کاربران برای جلب بازدید بیشتر عرضه کردند.

شما می‌توانید انواع جریان‌ها ضد اخلاقی و ضد اجتماعی مانند نژادپرستی را در این شبکه اجتماعی دنبال کنید و هیچ نظارت یا کنترلی روی آن‌ها وجود ندارد.

همین امروز تیک‌تاک را حذف کنید

در سال ۲۰۱۸، جنبش DeleteFacebook# در برابر انگیزه‌های پنهان و اقدامات مشکوک فیس‌بوک به راه افتاده بود. بدون شک، فیسبوک یک شبکه اجتماعی پاک نیست و به خاطر تصمیمات و فعالیت‌هایی که در چند سال اخیر داشته است؛ باید در کانون توجه باشد ولی بدتر از آن تیک‌تاک است.

اگر با خواندن دلایل فوق، قانع شدند لذت دیدن یک فیلم یک دقیقه‌ای در این شبکه اجتماعی به این همه آسیب و خطر و مشکل نمی‌ارزد؛ پس همین امروز برای پاک کردن حساب کاربری خود از تیک‌تاک اقدام کنید.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

10 شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

اگر این شخصیت‌های سینمایی و تلویزیونی به صورت گربه تصور می‌شدند

این کاری است با هوش مصنوعی انجام آن نستا ساده شده است. اما به یاد دارم که در سالیان دور برای همانند نشان دادن برخی سگ‌ها با شخصیت‌ها انسانی خاص، عکاس و روتوش کار چه زحمتی کشیده بود و این سری عکس‌ها را در شماره ظاهرا نوروزی یک شماره مجله…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

جوزف ساموئل: مردی که نمی‌توانست به دار آویخته شود!

جوزف ساموئل یک جنایتکار بزرگ بود نبود، فقط از منازل سرقت می‌کرد. در وهله اول،هیچ چیز قابل توجهی دیگری در مورد زندگی او جالب نبود. با این حال، وقتی قرار شد او را اعدام کنند، همه چیز عجیب و غریب شد.جوزف ساموئل در سن چهارده سالگی در سال…

ریز علی خواجوی فرنگی‌ها: چگونه کیت شلی یک قطار را نجات داد؟

در سال 1901، راه آهن شیکاگو و شمال غربی، پل جدیدی را بر روی رودخانه Des Moines در بون، آیووا، در آمریکا افتتاح کرد. این پل رسماً پل راه‌ بون نام گرفت، اما اما مردم محلی به سرعت به آن لقب پل‌های بالای کیت شلی را دادند، به یادبود بانوی قهرمان…
منبع makeuseof
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.