شرکت سازنده اپلیکیشن تیک‌تاک وارد کسب‌وکار جست‌وجو در چین می‌شود؛ تهدیدی جدی برای بایدو پس از سال‌ها

0

از هنگامی که شرکت گوگل در سال ۲۰۱۰ بازار چین را ترک کرد؛ بازار جست‌وجوی وب در اختیار شرکت محلی بایدو بوده است. یک تجارت پرسود با حمایت غول‌های بزرگ وب چین که باعث شد این شرکت رشد سریعی داشته باشد. اکنون، به نظر می‌رسد پس از سال‌ها این بازار رقیب تازه‌ای خواهد داشت.

شرکت ByteDance که یک استارتاپ پکنی و سازنده اپلیکیشن شبکه اجتماعی ویدیویی تیک‌تاک است؛ می‌خواهد وارد کسب‌وکار جست‌وجو شود. درآمد از تبلیغات سودای جدید مدیر بایت‌دنس است.

بایت‌دنس که به استخدام برترین استعدادهای شرکت‌های فناوری جهان شهرت دارد و کارمندانی از بینگ، مایکروسافت، گوگل و بایدو را در تیم خود جمع کرده است؛ می‌خواهد وارد بازار پردرآمدترین کسب‌وکار آنلاین شود تا به جاه‌طلبی‌های خود ادامه دهد.

ان‌ها می‌خواهند یک موتور جست‌وجوی محلی از صفر تا صد بسازند. موتور جست‌وجوگر عمومی که تجربه کاربری ایده‌آل‌تری به کاربران بدهد.

البته، احتمالا شرکت بایت‌دنس نمی‌خواهد یک موتور جست‌وجوی مستقلی بسازد؛ شبیه به چیزی که از گوگل و بایدو سراغ داریم چون اصولا مردم چین زیاد اهل جست‌وجو در وب نیستند.

ادامه جاه‌طلبی‌های آقای ژانگ

موتور جست‌وجوی بایت‌دنس با سرویس‌ها و اپلیکیشن‌های محلی از جمله سرویس خبر Jinri Toutiao ادغام می‌شود تا مردم بتوانند سریع‌تر اخبار دلخواه خود را جست‌وجو کنند.

همین‌طور، این موتور جست‌وجو با نرم‌افزار Douyin که نسخه محلی تیک تاک است؛ ادغام خواهد شد. در حال حاضر، Douyin محبوب‌ترین سرویس استریم ویدیو در کشور چین است.

ژانگ ییمینگ، بنیان‌گذار شرکت ByteDance می‌خواهد پس از محبوب کردن Toutiao در چین و جهانی کردن TikTok که کاربرانی از پکن تا بوستون دارد؛ سرویس دیگری را راه‌اندازی و به موفقیت برساند.

این استارتاپ ۷ ساله ارزشی معادل ۷۵ میلیارد دلار دارد که در میان استارتاپ‌های به این سن پیش‌تاز است. حالا، با راه‌اندازی سرویس جست‌وجوی هوشمند روی تلفن‌های همراه برای اخبار، ویدیو و سایر محتواها، ارزش این شرکت بیشتر هم خواهد شد.

با انتشار خبر ساخت موتور جست‌وجو توسط شرکت بایت‌دنس، سهام شرکت بایدو فورا ۲.۲ درصد در بازار بورس ایالات متحده افت کرده است. بایدو هنوز درباره این خبر اظهارنظری نکرده است. ارزش شرکت بایدو در دو سال گذشته تقریبا نصف و به ۳۸ میلیارد دلار رسیده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.