راهنمای از بین بردن لک از روی لباس

0

رپورتاژ

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات به هنگام شست و شوی لباس‌ها وجود لک روی آن‌ها است. مخصوصاً از بین بردن لک از روی لباس کار,  مانتو شلوار اداری و انواع لباس آشپزی . چراکه لباسی که شما در طول ساعات کاری به تن دارید احتمال بیشتری دارد که هر گونه لکی روی آن بیفتد. مخصوصا هنگامی که مشغول به کار در اداره و یا اینکه آشپزی در منزل باشید.  از بین بردن انواع لک روی لباس کار و آشپزی کار آسانی نیست و نیازمند داشتن آگاهی در مورد پاک کردن هر یک از آن‌ها است. در غیر این صورت لک پاک نمی‌شود و حتی ممکن است به قسمت‌های دیگر لباس هم سرایت کند و در نهایت لباس غیر قابل استفاده شود.

وجود لک روی لباس(هر لباسی از جمله لباس کار, کت و شلوار اداری و یا انواع مانتو شلوار اداری) آن را کهنه و نامرتب نشان می‌دهد بنابراین از بین بردن انواع لک از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شاید بتوان گفت مهم‌ترین بخش شست و شوی لباس‌ها لکه گیری و مهم‌ترین موضوع در لکه گیری شناخت انواع لک و نحوه پاک کردن هر یک از آن‌ها است.

انواع لک روی لباس

اگر شما هم تا به حال با لک‌های سرسختی بر روی لباس فرم اداری و یا حتی لباس کارگاهی تان روبرو شده‌اید که نمی‌دانستید چگونه آن را از بین ببرید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا با روش‌های مختلف برای از بین بردن انواع لک آشنا شوید. لک‌ها هر چه زودتر از روی لباس پاک شوند راحت‌تر از بین می‌روند و اثری از آن‌ها باقی نخواهند ماند. اما در صورتی که لک‌ها قدیمی باشند معمولاً جذب بافت‌های لباس شده و از بین بردن انها سخت‌تر خواهد بود.

لک‌ها انواع مختلفی دارند و در اثر تماس مواد مختلفی با لباس ممکن است به وجود آیند. از جمله لک‌هایی که ممکن است روی لباس به وجود آید می‌توان به لک چای، قهوه، آبمیوه، جوهر، شکلات، چربی، خون، چمن، گل، آدامس، چسب، مداد شمعی، رنگ، سس، لوازم آرایش، لاک، عرق، شوره، عطر، قیر، جای اتو، کپک و زنگ آهن اشاره کرد.

قوانین موجود برای از بین بردن انواع لک از روی لباس

همان طور که اشاره شد مهم‌ترین موضوع در لکه‌گیری توجه به زمان است. هر چه زودتر لک را از بین ببرید احتمال آسیب دیدگی لباس و غیر قابل استفاده شدن آن کمتر می‌شود. در لکه گیری بهتر است تنها قسمتی که لک دارد را پاک کنید و کل لباس را نشویید.

حتماً تا به حال تبلیغات مواد شوینده شیمیایی از جمله پودرها و مایعات لباسشویی بسیاری را دیده‌اید که ادعا می‌کنند این محصول می‌تواند در از بین بردن انواع لک از روی لباس مؤثر باشد. اما این نکته را فراموش نکنید که تمام لک‌ها را نمی‌توان با مواد شوینده از بین برد و نیاز است قبل از شست و شو لکه گیری با مواد دیگری که با لک مورد نظر سازگار هستند انجام شود.

بهتر است برای از بین بردن انواع لک بخشی از لباس که در معرض دید نیست را با مواد پاک کننده تست کنید تا احتمال خراب شدن لباس با آن‌ها را بررسی نمایید.

از دیگر نکات مهم در هنگام لکه گیری لباس این است که از ساییدن لباس برای از بین بردن لک به هنگام شست و شو پرهیز کنید زیرا این کار می‌تواند در طولانی مدت به بافت آن قسمت از پارچه آسیب وارد کند و لباس پس از شست و شو دفرمه شده و حالت اصلی خود را از دست بدهد, مخصوصا اگر لباس لک دار لباس فرم اداری و یا مانتو اداری باشد که مشخصاً قرار است برای مدتی طولانی تر از لباس های کژوال مورد استفاده قرار بگیرد.

 

ارائه روش‌هایی برای از بین بردن انواع لک از روی لباس

در ادامه به بیان روش‌های مختلف برای از بین بردن انواع لک از روی لباس اشاره می‌کنیم:

از رایج‌ترین لک‌هایی که ممکن است به هنگام کار، آشپزی یا غذا خوردن روی لباس ایجاد شود لک روغن است. برای از بین بردن لک روغن بهتر است ابتدا روی لک روغن مقداری پودر جاذب مثل پودر بچه، آرد، جوش شیرین، نمک و غیره بریزید. روی آن را کامل بپوشانید و اجازه دهید تا روغن اضافی را جذب کند. سپس یک ماده شوینده مانند صابون یا پودر لباسشویی آنزیم دار روی لک ریخته و اجازه دهید باقی بماند. پس از آن بهتر است لک را با آب گرم شست و شو دهید.

یکی دیگر از لک‌های رایج روی لباس قطرات چای و قهوه است. بهتر است لک چای و قهوه قبل از خشک شدن پاک شود چون ممکن است رنگ آن تثبیت شود و قابل شستن نباشد. برای از بین بردن این لک‌ها بهتر است قبل از هر چیز مقداری دستمال کاغذی روی آن بگذارید تا مقدار اضافی را جذب کند سپس روی آن نمک بریزید. نمک می‌تواند به عنوان پودر جاذب عمل نماید. سپس روی آن را با یک ماده شوینده بدون آنزیم بپوشانید و بعد از گذشت چند دقیقه آبکشی نمایید. بهتر است آبکشی اول با آب سرد صورت گیرد. برای پاک کردن جای لک چای و قهوه از مواد دیگری همچون آب‌لیمو، سرکه و جوش شیرین هم استفاده می‌شود.

جوهر نیز از جمله لک‌هایی است که ممکن است در اثر نشتی خودکار و غیره روی لباس به وجود آید. برای از بین بردن انواع لک جوهر روی لباس بهتر است از اسپری مو استفاده کنید. در این روش یک حوله یا دستمال تمیز زیر لباس گذاشته و اسپری مو را به صورت مداوم روی لک اسپری کنید. بهتر است پارچه را تعویض کرده و تا از بین رفتن کامل لک این کار را چند بار تکرار کنید. پس از آن می‌توانید لباس را به طور کامل آبکشی نمایید.

رد خون نیز ممکن است به هر دلیلی روی لباس‌های شما به وجود آید. برای از بین بردن انواع لک خون کوچک و بزرگ بهتر است در ظرفی از آب سرد به همراه چند قطعه یخ لباس را غوطه ور کنید و پس از مدتی لک را با مواد شوینده بشویید. بهتر است این کار را چندین بار تا پاک شدن کامل لک خون از روی لباس تکرار کنید. در صورتی که این کار قبل از خشک شدن خون روی لباس انجام شود به سرعت پاک شده و اثری از آن باقی نمی‌ماند.

رد زرد رنگ عرق نیز از جمله لک‌هایی است که روی لباس‌های رنگ روشن باقی می‌ماند و در لباس‌های تیره ایجاد شوره می‌کند. برای از بین بردن لک زرد رنگ عرق از روی لباس بهتر است از شوینده‌های آنزیم دار، سفید کننده و آب گرم استفاده کنید. همچنین استفاده از سرکه رقیق شده هم برای از بین بردن اثر عرق روی لباس توصیه می‌شود. سفیدک و شوره عرق روی لباس‌های تیره هم به کمک مخلوطی از اسید تارتاریک، آسپرین له شده و آب داغ پاک می‌شود.

ایجاد لک‌های رنگ روی لباس نیز از جمله مواردی است که به طور ناخواسته اتفاق می‌افتد. برای پاک کردن این لک‌ها بهتر است ابتدا رنگ پلاستیکی را پس از خشک شدن بتراشید سپس آن را در نفت قرار داده و پس از مدتی با آب ولرم و صابون شست و شو دهید. برای پاک کردن رنگ‌های روغنی بهتر از قبل از خشک شدن رنگ را تراشیده و به کمک محلول تربانتین چندین بار آن را پاک کنید.

حتماً تا به حال به هنگام اتو کردن، لباس‌های رنگ روشن خود را زرد کرده‌اید. این مشکل به دنبال حرارت بیش از حد اتو به وجود می‌آید. برای از بین بردن رد اتو از روی لباس می‌توانید یک تکه پیاز روی آن بمالید. سپس در آب سرد خیس کرده، از آب اکسیژنه استفاده کنید و آبکشی نمایید.

لباس‌های بچه‌ها همیشه دارای لک‌های چمن، شکلات، آدامس و گل و لای است. برای پاک کردن لک چمن از ترکیب آمونیاک و سرکه‌ی سفید رقیق‌شده یا متیل الکل استفاده کنید. لک شکلات باید کاملاً سفت شود تا بتوانید آن را بتراشید؛ بنابراین بهتر است آن را در یخ قرار دهید. سپس از مواد شوینده و آب گرم برای پاک کردن آن استفاده کنید. آدامس هم از جمله مواردی است که به کمک یخ به راحتی از لباس جدا می‌شود. برای پاک کردن گل و لای هم بهتر است اجازه دهید گل کاملاً خشک شود. سپس به کمک یک فرچه آن را تکان دهید تا بریزد. پس از آن می‌توانید با آب ولرم و شوینده لباس را بشویید.

در این مقاله سعی شده است به روش‌های از بین بردن انواع لک از روی لباس اشاره شود. امید است مطالعه این مقاله به اطلاعات شما افزوده باشد. ارگر این مقاله برای شما مفید بود, توصیه میکنیم با مراجعه به سایت به نشانی https://benbeygi.com سایر مقالات مجله لباس فرم و لباس کار بن بیگی را هم مطالعه نمایید . در مقالات سایت تلاش کرده‌ایم تا تمام اطلاعات لازم برای خرید, مراقبت و نگهداری و تعمیرات لازم انواع لباس از جمله لباس کار, مانتواداری, کت و شلوار اداری و …. را برای شما جمع آوری نماییم.

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.