چگونه با ترفند همراه کردن به‌خاطرسپاری چیزهای مهم با تجربیات و پاداش‌های دلپذیر، حافظه خود را افزایش دهیم؟

0

آیا می‌خواهید چیزی را برای طولانی مدت به خاطر بسپارید؟ آن را با یک تجربه یا پاداش بسیار خوب همراه کنید و سپس شب را خوب بخوابید. همین!

این نتیجه‌ای است که از یک آزمایش جذاب انجام شده توسط تیمی از محققان دانشگاه ژنو سوئیس به دست آمده است. افزون بر این، می‌توانید از همین ترفند استفاده کنید تا کارمندان و پرسنل زیردست شما، چیز مهمی را فراموش نکنند!

تحقیقات قبلی نشان داده بود که ما هنگام خواب، خاطرات را دوباره فعال و تثبیت کرده و آن‌ها را خاطرات کوتاه مدت به خاطرات بلندمدت تبدیل می‌کنیم. اما تیم تحقیقاتی دانشگاه ژنو می‌خواست بداند چگونه مغز ما انتخاب می‌کند کدام خاطرات را در درازمدت حفظ کنیم.

این تیم تحقیقاتی با این فرض شروع به کار کردند که مغز ما تمایل دارد اطلاعاتی را که به ما بقای ما کمک می‌کنند؛ بیشتر ذخیره کند. به همین دلیل است که لحظاتی که در معرض خطر جسمی هستیم؛ برای مثال تصادف رانندگی، اغلب برای مدت طولانی به وضوح در خاطرات ما باقی می‌ماند.

محققان حدس زدند که ممکن است عکس این هم صادق باشد و ما خاطرات و کارهایی را بهتر به یاد می‌آوریم که برای آن‌ها پاداش گرفته‌ایم یا نتیجه مثبت و تجربه لذت‌بخشی برای ما داشتند.

محققان ژنو برای پی بردن به این موضوع، از ۱۸ نفر خواستند تا دو بازی دشوار و متفاوت را در داخل دستگاه fMRI انجام دهند؛ این دستگاه می‌تواند میزان فعالیت نقاط مختلف مغز را نشان بدهد. در یک بازی، افراد داوطلب باید چهره‌هایی را براساس یک سری سرنخ‌ها انتخاب می‌کردند و در بازی دیگر، باید راه خود را در یک هزارتوی بزرگ پیدا می‌کردند.

چیزی که شرکت‌کننده‌ها نمی‌دانستند این بود که در هر دو بازی تقلب شده و به برخی از شرکت‌کننده کمک و راهنمایی اضافی می‌شود تا بتوانند برنده شوند. در بازی چهره، فقط به برخی از شرکت‌کنندگان سرنخ‌های کلیدی داده می‌شد تا شانس بیشتری برای انتخاب چهره مناسب داشته باشند. در بازی هزارتو، راه خروج فقط به برخی نشان داده می‌شد و باقی افراد با استفاده از توهم‌های نوری گمراه می‌شدند.

هر دو بازی با دقت طراحی شدند؛ به‌طوری‌که برنده‌ها تصور می‌کردند با تلاش خود برنده شده‌اند و نه به خاطر کمک‌های اضافی که به آن‌ها شده است یا اینکه خوش‌شانس بوده‌اند.

پس از اینکه همه عصر یک روز در دو بازی شرکت کردند و بازی تمام شد؛ به همه شرکت‌کننده‌ها یک میان‌وعده داده شده و داخل دستگاه‌های fMRI به خواب رفتند.

وقتی آنها وارد مرحله خواب عمیق بدون رویا یا حرکت‌های سریع چشم (NREM) رفتند؛ فعالیت مغزی آنها بررسی شد. درست در همین مرحله از خواب است که که خاطرات طولانی‌مدت تثبیت می‌شوند.

محققان مشاهده کردند افرادی که در هر یک از آن بازی‌ها برنده شده بودند؛ فعالیت مغزی بهتری برای تثبیت خاطرات دارند.

پس اینگونه نتیجه‌گیری کردند که وقتی یک فعالیت با پاداش، مثلا در اینجا برنده شدن در یک گیم، همراه باشد؛ مغز بهتر آنها را ذخیره می‌کند.

آیا شکلات می‌تواند به شما در یادآوری خاطرات کمک کند؟!

چگونه می‌توانیم از این یافته محققان ژنو در زندگی روزمره استفاده کنیم؟ «جانی تامسون» از برنامه کارآفرینی دانشگاه آکسفورد (Oxford Foundry) در Big Think می‌نویسد اطلاعاتی که می‌خواهید برای طولانی‌مدت حفظ شوند را با یک تجربه بسیار شیرین و دل‌پذیر مانند خوردن یک شکلات بسیار خوش‌مزه یا یک هدیه یا کاز لذت‌بخش همراه کنید. مغز شما این دو را با هم مرتبط می‌داند و اطلاعات برای طولانی‌مدت در حافظه ذخیره می‌شوند.

اما این ترفند می‌تواند زمانی مفیدتر باشد که می‌خواهد شخص دیگری، مثلا کارمندان شما یا یکی از اعضای خانواده، اطلاعات و خاطرات مهمی را برای طولانی‌مدت به خاطر بسپارد. پیشنهاد می‌شود یک بازی ترتیب دهید و یک هدیه خوب به برنده بدهید.

به نظر می‌رسد نتایج تحقیق دانشگاه ژنو می‌تواند یک راه عالی برای به یاد آوردن چیزها در طولانی‌مدت باشد. شما با این ترفند می‌توانید مغزتان را تقویت کنید.

منبع Inc
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.