چگونه بخش «Other» را در حافظه گوشی آی‌فون خلوت و پاک کنیم و حافظه آزاد گوشی را افزایش دهیم؟

آیا فضای ذخیره‌سازی زیادی در Other از دست می‌دهید؟ در اینجا نکاتی برای پاک کردن آن آموزش می‌دهیم

1

کاربران آیفون با مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی غریب نیستند؛ چون گوشی‌های اپل هیچ گزینه ارتقای فضای ذخیره‌سازی ندارند.

در برهه‌ای از زمان، تلفن همراه شما پر از فایل و پوشته می‌شود و برای ایجاد فضای خالی بیشتر باید برخی از آن‌ها را حذف کنید.

ما یک پوشه اسرارآمیز به نام «Other» داریم. این پوشه شامل اپلیکیشن‌ها، مدیا، تصاویر یا پیام‌ها نیست؛ چون گوشی آیفون به طور واضحی می‌گوید هریک از این محتواها چقدر فضا اشغال کردند و شامل چه پرونده‌هایی هستند.

بنابراین فضای ذخیره‌سازی «Other» چیست و چگونه باید آن را پاک‌سازی کنیم؟ با ما همراه باشید تا همه آنچه که باید درباره فضای «Other» بدانید را مرور کنیم:

بخش ذخیره‌سازی Other در گوشی آیفون چیست؟

به طور کلی، دسته Other در گوشی آیفون یا تبلت آیپد، فضای ذخیره‌سازی حافظه نهان، تنظیمات، پیام‌های ذخیره شده، فایل‌های صوتی و هر اطلاعات متفرقه دیگر است. معمولا این پوشه‌ها و فایل‌ها بسیار کوچک بوده و برای آن‌ها دسته‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته نشده است. بنابراین، آیفون یا آیپد همه آن‌ها را در یک پوشه به نام Other نگهداری می‌کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

به زبان دیگر، هیچ راهی برای شناسایی و حذف محتوای بخش Other نداریم اما چند نکته برای مشاهده و مدیریت این فضای ذخیره‌سازی بیان خواهیم کرد.

پیش از شروع، بیایید به طور خلاصه نحوه مشاهده فضای ذخیره‌سازی در آیفون‌ها را بررسی کنیم تا بفهمیم بخش Other چقدر داده و فضا اشغال کرده است.

چگونه می‌توان حافظه آیفون را مشاهده کرد؟

برای اینکه بدانید اپلیکیشن‌ها یا اطلاعات شما چقدر فضا اشغال کرده‌اند؛ باید به مسیر Settings > General > iPhone Storage بروید.

یک نوار در بالای صفحه، کل فضای ذخیره‌سازی آیفون را نشان می‌دهد و مشخص است هر بخش چقدر فضا اشغال کرده است. در پایین، فهرستی از اپلیکیشن‌های تلفن همراه و میزان فضای مورد نیاز آن‌ها برای خود اپلیکیشن و اطلاعات آن نمایش داده شده است.

چون اسکن و تجزیه و تحلیل فضای ذخیره‌سازی گوشی زمان‌بر است؛ ممکن است چند ثانیه‌ای طول بکشد تا نوار بالای صفحه ظاهر شود. حتی پس از ظاهر شدن، باید چند ثانیه‌ای صبر کنید تا تازه‌سازی شود.

در این نوار، میزان فضای اشغال شده توسط بخش Other مشخص است که شامل انتهای نوار می‌شود.

چگونه فضای Other را در آیفون و آیپد پاک کنیم؟

ما متوجه شدیم که تقریبا نمی‌توان فضای ذخیره‌سازی Other را در آیفون و آیپد پاک کرد. شاید بهتر هم باشد که نتوانید این فضا را پاک‌سازی کنید؛ چون شامل اطلاعات بسیار مفیدی است که باعث بهبود تجربه کاربری iOS شما می‌شوند.

به عنوان مثال، اگر صداهای بیشتری برای سیری دانلود کردید؛ در همین بخش Other ذخیره شده‌اند.

 

غالبا، فضای ذخیره‌سازی Other بین ۵ تا ۱۰۰ گیگابایت را اشغال می‌کند اما اگر از ۱۰ گیگابایت بیشتر شود؛ به احتمال زیاد از کنترل خارج شده است. در ادامه به چند روش برای پاک کردن برخی از اطلاعات غیرضروری فضای Other اشاره می‌کنیم:

۱- پاک‌سازی حافظه نهان سافاری

حافظه نهان مرورگر سافاری، یکی از بزرگ‌ترین اطلاعات ذخیره شده در بخش Other است. سافاری مانند هر مرورگر وب دیگری برای بارگذاری سریع صفحات وب، نگه داشتن تاریخچه وب‌گردی‌ها و کوکی‌ها، اطلاعاتی را در حافظه نهان ذخیره می‌کند. حافظه نهان سافاری اصلا مهم نیست و اگر با کمبود فضای ذخیره‌سازی آیفون روبرو هستید؛ می‌توانید آن را پاک کنید تا فضای بیشتری برای اطلاعات مهم‌تر خالی کنید.

برای پاک‌سازی حافظه سافاری:

به مسیر Settings > General > iPhone Storage بروید.

بخش فهرست اپلیکیشن‌ها را اسکرول کنید تا به Safari برسید و آن را انتخاب کنید.

روی گزینه Website Data بزنید.

صفحه را به سوی پایین اسکرول کنید و گزینه Remove All Website Data را بزنید.

۲- اگر می‌توانید استریم موسیقی و بازی را متوقف کنید

یکی دیگر از دلایل افزایش حجم فضای Other روی گوشی آیفون شما، استریم زیاد موسیقی و ویدئو است. برای روشن شدن قضیه باید بگوییم فایل‌های ذخیره شده در Other همان فایل‌های دانلود شده نیستند.

هنگامی که یک فایل موسیقی یا ویدئو را از iTunes store یا اپل تی‌وی یا اپلیکیشن موسیقی دانلود می‌کنید؛ خود فایل به بخش Media منتقل می‌شود. اما از سوی دیگر، استریم‌ها از حافظه نهان برای نگهداری سابقه این دانلود و یکپارچه‌سازی پلی‌بک و موارد دیگر استفاده می‌کنند.

بنابراین، زمانی که دارید سعی می‌کنید فضای ذخیره‌سازی آیفون خود را آزاد کنید؛ باید استریم موسیقی و ویدئو هم متوقف شود. در این زمان می‌توانید از فایل‌های دانلود شده استفاده کنید تا استریم‌ها حافظه نهان کمتری اشغال کنند.

به علاوه، می‌توانید حافظه نهان اپلیکیشن‌های استریمی مانند یوتیوب، اپل موزیک یا هر اپلیکیشن پخش موسیقی و پادکست را در بخش iPhone storage پاک کنید. روی اپلیکیشنی که می‌خواهید حافظه نهان او پاک شود؛ ضربه زده و از بخش تنظیمات سراغ پاک‌سازی داده‌ها بروید.

۳- داده‌های قدیمی iMessage و Mail را پاک کنید

اگر پیام‌رسان شما سنگین است؛ احتمالا داده‌های بسیار زیادی روی آیفون ذخیره کرده و شما باید با پاک کردن پیام‌های قدیمی از طریق تنظیمات پیام‌ها، شرایط را بهتر کنید.

به صورت پیش‌فرض، پیام‌رسان‌ها طوری تنظیم شدند که همه پیام‌ها را ذخیره کنند اما شما می‌توانید این وضعیت را تغییر دهید و به پیام‌رسان بگویید مثلا پیام‌های ۱ سال یا ۱ ماه را نگهداری کنند تا مقدار داده‌های ذخیره شده روی حافظه نهان کاهش پیدا کند.

برای این کار، اپلیکیشن Settings را باز کرده و روی اپلیکیشن Messages از بخش پیش‌فرض اپ‌ها ضربه بزنید. صفحه جدید باز شده را اسکرول کرده تا به گزینه Message History برسید. در اینجا باید Keep Messages را زده و بعد یکی از استراتژی‌های ذخیره‌سازی پیام‌ها را انتخاب کنید: ۳۰ Days یا ۱ Year.

همچنین، وقتی از برنامه Mail در آیفون یا آیپد استفاده می‌کنید؛ به طور پیش‌فرض تمام اسناد، تصاویر و ویدئوها در حافظه نهان ذخیره می‌شوند. این باعث می‌شود بارگیری آن‌ها سریع‌تر انجام شود ولی از سوی دیگر باعث افزایش حجم فضای ذخیره‌سازی Other می‌شوند. با پاک کردن اطلاعات حساب کاربری ایمیل خود در Mail و ورود دوباره به آن می‌توانید این حافظه نهان را پاک کنید.

۴- حذف و نصب برخی از اپلیکیشن‌ها

غالب اپلیکیشن‌ها یک بخش نگهداری اطلاعات دارند که از طریق بخش Apps قابل مشاهده و پاک‌سازی است ولی یک بخش حافظه نهان هم دارند که در بخش Other نگهداری می‌شود.

به عنوان مثال، اگر اپلیکیشن Podcasts بیش از دو گیگابایت فضا اشغال کرده است؛ احتمالا بخش عظیمی از آن مربوط به حافظه نهان این برنامه است.

حذف و نصب دوباره برخی از اپلیکیشن‌ها می‌تواند حافظه نهان آن‌ها در بخش Other را پاک کند و فضای بیشتری روی آیفون یا آیپد آزاد شود. برای حذف یک اپلیکیشن، اپلیکیشن مورد نظر را انتخاب و انگشت خود را روی آن نگه دارید؛ سپس گزینه Remove App > Delete App > Delete را انتخاب کنید.

برای نصب دوباره اپ‌ها باید به فروشگاه اپ‌استور بروید.

۵- پشتیبان‌گیری و ریست آیفون

ساده‌ترین روش برای حذف داده‌های اضافی، پاک کردن کامل دستگاه و ریست آن است. این روش سریع‌تر از یافتن حافظه نهان اپلیکیشن‌ها و پاک‌سازی آن‌ها است.

نیازی به گفتن نیست که شما با ریست آیفون، می‌توانید برخی اشکالات ناخوش‌آیند گوشی را هم رفع کنید؛ به‌ویژه در بخش فضای ذخیره‌سازی!

برای اینکه برخی اطلاعات مهم خود روی اپلیکیشن‌ها را از دست ندهید؛ بهتر است پیش از ریست آیفون و آیپد، از اطلاعات خود پشتیبان‌گیری کنید.

برای ریست آیفون و آیپد به مسیر Settings > General > Reset بروید و روی گزینه Erase All Content and Settings ضربه بزنید.

اگر شما سیستم پشتیبان‌گیری iCloud را تنظیم کرده باشید؛ iOS از شما می‌خواهد برای جلوگیری از دست رفتن اطلاعات، نسخه پشتیبان‌گیری خود را به‌روزرسانی کنید.

اگر همه موارد بالا شکست خورد …

اگر روش‌های پیشنهادی بالا را انجام دادید ولی هنوز با خطای Out of Storage روبرو هستید؛ به نظر می‌رسد حذف اطلاعات فضای Other کارساز نیست و شما باید فایل‌های اسناد، عکس و ویدئو خود را از روی آیفون یا آیپد پاک کنید. باید این فایل‌ها به سرویس آی‌کلاود منتقل شوند تا فضای ذخیره‌سازی دستگاه خالی شود.

فضای ذخیره‌سازی پیش‌فرض iCloud پنج گیگابایت است که شاید برای شما کافی نباشد و نیاز دارید فضای بیشتری از اپل خریداری کنید.

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…
1 نظر
  1. zak می گوید

    سلام قبلا ترفندی دیدم که میشد حافظه آدر را پاک کرد اما الان یادم رفته هرچی گشتم پیدا نکردم ترفند شبیه این بود که شما فایلی بزرگتر از حجم گوشی را به گوشی کپی میکنید اما این فایل حجم واقعی ندارد و فیک است اما آی او اس آدر را پاک میکرد تا فایل جا شود ولی ما درنهایت فایل فیک حجیم را کپی نمیکردیم و کلی از حافظه پاک میشد الان حافظه ۱۶ گیگی من پر شده از آدر ۶گیگ مشخص ده گیگ آدر دارد نمیتونم حذف یا ریست کنم دردسر دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.