چگونه حافظه نهان آیفون را برای افزایش سرعت گوشی پاک کنیم؟

0

معمولا این‌طور به نظر می‌رسد که سرعت گوشی‌های آیفون به مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

دلایل زیادی برای این موضوع مطرح است ولی همیشه از قدیمی شدن گوشی یا سرعت پایین اینترنت و شبکه شما نیست.

ممکن است حجم زیادی از فایل‌های بی‌فایده، اطلاعات غیر ضروری و برنامه‌های کاربردی باعث کاهش سرعت آیفون شما شده باشند.

اگر مدت‌ها است از گوشی آیفون خود استفاده می‌کنید و سرعت آن به شدت افت کرده است؛ احتمالا زمان پاک کردن حافظه نهان (Cacha) آن فرا رسیده است.

پاک کردن حافظه نهان آیفون، ترفندی سالم و توصیه شده برای بازگرداندن کارایی و سرعت به گوشی‌های قدیمی است.

اطلاعات ذخیره شده در حافظه نهان آیفون شامل تمام فایل‌ها و تصاویری است که برنامه‌های کاربردی برای اجرای سریع‌تر خود بدان‌ها نیاز دارند. از جمله رمزهای عبور و اسکریپت‌های بازدیدهای قبلی شما از وب‌سایت‌ها برای دسترسی آسان‌تر در حافظه نهان ذخیره شده‌اند.

به صورت تئوری، این ویژگی امکان بازدید سریع‌تر و راحت‌تر وب‌سایت‌ها یا اجرای برنامه‌های کاربردی را فراهم می‌کند و شما مجبور نیستید در هر بار بازدید، اطلاعات و رمزعبور را وارد کنید.

ولی نگه‌داری بیش از حد این اطلاعات می‌تواند سرعت گوشی تلفن همراه را به شدت پایین بیاورد.

بنابراین، اگر احساس می‌کنید واقعا آیفون شما کند شده است و نیاز به پاک کردن حافظه کش دارید؛ مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا از برنامه سافاری شروع می‌کنیم که احتمالا مرورگر وب پیش‌فرض شما بوده است.

پاک‌سازی حافظه نهان سافاری

پیش از اینکه شروع به پاک‌سازی اطلاعات ذخیره شده روی مرورگر سافاری کنید؛ مطمئن شوید این اطلاعات و از جمله رمزعبورهای وب‌سایت‌ها را دارید و از بین نمی‌روند.

۱- از بخش Settings آیفون گزینه Passwords & Accounts را پیدا کرده و روی گزینه Safari ضربه بزنید.

۲- در ادامه به دنبال گزینه Clear History and Website Data بگردید و روی آن ضربه بزنید.

۳- دستگاه باید مطمئن شود شما تصمیم به پاک‌سازی اطلاعات ذخیره شده در سافاری دارید. بنابراین، دو بار از شما سوال می‌کند که باید تایید کنید.

پاک‌سازی حافظه نهان اپلیکیشن‌های ثالث

بسیاری از برنامه‌هایی که دانلود و استفاده کردید؛ اطلاعاتی در حافظه نهان گوشی ذخیره کردند. اپ‌هایی مانند فیسبوک، اینستاگرام، گوگل مپس و نظایر این‌ها باید مدیریت شوند تا اطلاعات ذخیره شده آن‌ها باعث کندی گوشی نشوند.

۱- وارد بخش Settings آیفون شوید. از بخش General روی گزینه iPhone Storage کلیک کنید.

۲- در بخش iPhone Storage، فهرستی از اپلیکیشن‌های خودتان را مشاهده می‌کنید. افزون بر این، میزان حجم اطلاعات ذخیره شده توسط این اپ‌ها نشان داده می‌شود.

۳- اگر روی هریک از این اپ‌ها کلیک کنید؛ می‌توانید در جلوی عبارت Documents & Data میزان حجم اشغال شده توسط آن اپ را مشاهده کنید.

۴- اگر مجبور هستید برای بهبود سرعت آیفون، اطلاعات برخی برنامه‌ها را پاک کنید؛ دوباره به بخش iPhone Storage رفته روی گزینه Show All کلیک کرده و Recommendations را انتخاب کنید. در اینجا، فهرستی از اپ‌ها به شما پیشنهاد داده شده است.

۵- اطلاعات هرکدام از این اپ‌ها که باید پاک شود؛ با ضربه به برچسب Enable آن را انتخاب کنید.

۶- می‌توانید به طور دستی هم اپ‌ها را انتخاب و اطلاعات‌شان را پاک کنید یا به صورت گروهی و مثلا متن‌های قدیمی، ایمیل‌ها، آلبوم تصاویر و پلی‌لیست‌ها را پاک کنید.

پاک‌سازی و دانلود دوباره اپ‌ها برای پاک‌سازی حافظه نهان

بسیاری از اپ‌ها از جمله برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی هزاران تصویر و فیلم و فایل را روی گوشی شما ذخیره می‌کنند که گاهی یافتن و پاک کردن آن‌ها به طور دستی بسیار سخت است.

در این شرایط، پاک کردن خود اپلیکیشن و نصب دوباره آن بهترین راه‌حل است؛ چون همراه با پاک شدن اپ، حافظه نهان آن و هزاران فایل ذخیره شده روی آیفون نیز پاک می‌شوند.

۱- برای پاک کردن یک اپلیکیشن، کافی است در بخش iPhone Storage روی آن اپ کلیک کنید و بعد کلید Delete App را بزنید.

۲- برای نصب دوباره این اپلیکیشن، به فروشگاه اپ‌استور مراجعه کرده و نام اپ را در بخش جست‌وجو تایپ کنید. همین‌طور می‌توانید به فهرست My Purchases مراجعه کنید. اگر اپ شما پولی باشد؛ نیازی به پرداخت دوباره هزینه خرید اپ ندارید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.