از امروز فاز دوم طرح رجیستری برای گوشی‌های آیفون آغاز شد؛ چگونه از فعال‌ بودن گوشی آیفون خود مطلع شویم؟

0

از امروز، ۱۴ آذرماه فاز دوم طرح رجیستری آغاز شده است. در طرح رجیستری، براساس فازبندی انجام شده به تدریج تمامی گوشی‌های تلفن همراه و دستگاه‌های سیم‌کارت‌دار برندهای مختلف زیر پوشش سراسری رجیستری رفته و گوشی‌هایی که هنگام ورود به کشور؛ در سامانه گمرک ثبت نشده باشند، فقط ۳۰ روز کار می‌کنند.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در فاز دوم طرح رجیستری تمامی گوشی‌های آیفون و آیپدها شامل رجیستری می‌شوند. در فاز‌های بعدی به ترتیب برندهای دیگر موبایل نیز به این طرح اضافه خواهند شد.

بنابه گفته‌ی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از اولین دقایق روز ۱۴ آذرماه، هر گونه مدل گوشی آیفون و آیپد که در شبکه موبایل ثبت نشده باشند؛ امکان رجیستر نشده و امکان فعال‌سازی آن‌ها وجود ندارد.

اما هر گوشی اپل که تا پیش از این روز در شبکه موبایل ایران ثبت و فعال شده باشد؛ پس از این مشکلی نخواهد داشت و فعال باقی می‌ماند.

به زبان ساده‌تر؛ گوشی‌های آیفون و آیپدی که قبلا وارد کشور شده و در شبکه موبایل ایران فعال و استفاده شدند؛ همچنان فعال باقی می‌مانند ولی از امروز ۱۴ آذرماه؛ هر گوشی آیفون فارغ از مدل و سال ساخت آن وارد کشور شود؛ باید طبق مقررات اداره گمرک ثبت و رجیستر شود وگرنه فقط ۳۰ روز در شبکه کار می‌کند و بعد غیرفعال خواهد شد.

استعلام گوشی

در حال حاضر، بهترین روش برای متوجه شدن اصالت و فعال بودن یک گوشی آیفون استفاده از سامانه ۷۷۷۷ است.

برای استفاده از این سامانه ابتدا باید #۷۷۷۷* را شماره‌گیری کنید.

در منوی ظاهر شده گزینه ۱ یا استعلام اصالت را وارد کرده و ارسال کنید.

از شما درخواست می‌شود کد ۱۵ رقمی IMEI گوشی‌تان را وارد کنید. این کد را با شماره‌گیری کد دستوری #۶#* یا ورود به بخش تنظیمات و اطلاعات تلفن همراه می‌توانید دریافت کنید.

اگر گوشی شما قبلا در شبکه فعال شده باشد؛ پیامی همانند زیر دریافت می‌کنید که تایید می‌کند گوشی‌تان در شبکه فعال بوده است.

از سامانه «همتا» یا «۷۷۷۷» نیز می‌توان برای فعال‌سازی یک گوشی و انتقال مالکیت استفاده کرد.

اگر کاربری متوجه شود که گوشی او هنوز در شبکه فعال نشده است؛ باید سریعا نسبت به فعال‌سازی آن اقدام کند و اگر به تازگی وارد کشور کرده؛ ۳۰ روز فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه اداره گمرک و پرداخت حق عوارض و ثبت رجیستر؛ گوشی خود را فعال کند.

طرح رجیستری در گام‌های بعدی به سراغ گوشی‌های برند دیگر خواهد رفت و طی دو ماه به تدریج تمامی گوشی‌های روشن و فعال زیر پوشش طرح قرار گرفته و دیگر گوشی‌های غیرقانونی یا قاچاق در شبکه فعال نمی‌شوند. گوشی‌های ورودی به کشور نیز باید در ابتدای ورود رجیستر و ثبت شوند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.