شرایط جدید رجیستری گوشی مسافرتی دیگر اجازه رجیستری یک ساعته با پاسپورت‌های دیگران را نمی‌دهد

0

گمرک شرایط سخت‌تری برای رجیستری گوشی‌های مسافرتی ابلاغ کرد تا از سوءاستفاده سیم‌کارت و اطلاعات افراد مختلف توسط سودجویان جلوگیری شود.

در شرایط جدید رجیستری گوشی که اطهار مسافری تلفن همراه گفته می‌شود؛ مسافر باید شماره سیم‌کارتی را درج کند که حداقل ۲۰ روز از زمان فعال‌سازی آن گذشته باشد.

در اطلاعیه و دستورالعمل جدید گمرک ایران که امروز انتشار یافته؛ آمده این تصمیم پیرو صورتجلسه شماره ۴۸ کمیته راهبری طرح رجیستری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورخ ۱۹ مرداد ماه گرفته شده است.

هر فردی که می‌خواهد گوشی تلفن همراه مسافری خود را رجیستری کند؛ باید شماره سیم‌کارتی را در اظهار مسافری تلفن همراه درج کند که حداقل ۲۰ روز از زمان فعالسازی آن اعم از صدور اولیه، IMSWAPS، انتقال مالکیت گذشته باشد.

این شرایط جدید برای افرادی است که از طریق سامانه اقدام به دور اظهاری مسافری می‌کنند و شامل افرادی که با سیم‌کارت جدید و به صورت حضوری در بدو ورود به گمرک مراحل رجیستری گوشی را طی کردند؛ نخواهد شد.

بازار داغ فروش پاسپورت

این شرایط برای جلوگیری از سودجویی‌هایی وضع شده است که در بازار موبایل ایران به وفور دیده می‌شود. افراد سودجو با اطلاعات و سیم‌کارت‌های جدید برخی افراد و بدون اطلاع آن‌ها اقدام به رجیستری گوشی‌های قاچاق می‌کنند.

پیش از ابلاغ این دستورالعمل جدید گمرک ایران، فروشنده‌های موبایل یا برخی افراد سودجو در بازار یک ساعته و با اطلاعات افراد دیگر اقدام به رجیستری گوشی‌های تلفن همراه می‌کردند. این وضعیت تا جایی کشیده شد که شاهد راه‌اندازی یک بازار داغ فروش پاسپورت و سیم‌کارت برای رجیستری گوشی مسافرتی بودیم.

در شرایط جدید رجیستری گوشی تلفن همراه، دیگر امکان استفاده از سیم‌کارت‌های تازه بدون اطلاع مالک آن وجود ندارد. سال گذشته، گمرک ایران با همکاری نهادهای دیگر موفق شده بود سامانه خود را به ناجا وصل کند تا بتواند مسافرهای واقعی را شناسایی و اجازه دهد هر مسافر فقط یک گوشی رجیستری کند.

با گران شدن دلار و کاهش قدرت خرید مردم و بیکار شدن هزاران دلال و واسط گوشی در کشور، رجیستری تلفن همراه به یک کاسبی و سودجویی تبدیل شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.