گوگل کروم ۷۶ دیگر به وب‌سایت‌ها اجازه نمی‌دهد وضعیت کاربران در حالت ناشناس را ردگیری کنند

0

گوگل کروم ۷۶ برای انتشار در ۳۰ جولای برنامه‌ریزی شده است و قرار است باگ مشاهده کاربران توسط وب‌سایت‌ها در مود Incognito را رفع کند.

گوگل در وبلاگ خود گفت برخی از وب‌سایت‌ها از ضعف و باگ ناخواسته FileSystem API کروم استفاده کرده و باز هم کاربران را در مود ناشناس این مرورگر ردگیری و شناسایی می‌کنند.

در مرورگر کروم، یک حالت به نام Incognito Mode تعریف شده است که کاربران در هنگام انتخاب آن، API کروم نباید اجازه دهد وضعیت آنلاین آن‌ها شناسایی و ردگیری شود.

برخی وب‌سایت با زرنگی سعی می‌کنند وضعیت فعال بودن این API را برای کاربران بررسی کنند و اگر آن را پیدا نکنند؛ متوجه می‌شوند کاربر در وضعیت آنلاین یا فعال بودن Incognito Mode قرار دارد.

گوگل گفت در کروم ۷۶، رفتار  FileSystem API تغییر پیدا می‌کند تا ردگیری مود Incognito ممکن نباشد. گوگل دوباره روی حفظ حریم خصوصی کاربران در مرورگر کروم تاکید کرده است و می‌گوید هرگونه ابزار تشخیص وضعیت کاربر در مود ناشناس را مسدود خواهد کرد.

مخالفت ناشران با حالت ناشناس مرورگرها

ویژگی Incognito Mode اولین بار در فوریه ۲۰۱۹ عرضه شد و صدای برخی ناشران الکترونیکی و وب‌سایت‌ها را درآورد. چون آن‌ها تصور می‌کنند یک کاربر بدون پرداخت حق اشتراک یا هزینه‌های تعریف شده از محتوای آن‌ها استفاده خواهد کرد.

در حقیقت، وب‌سایت‌ها می‌گویند ویژگی Incognito Mode باعث شده کاربران به طور ناشناس وارد صفحات محتواهای آن‌ها شده و از خدماتشان بدون پرداخت هزینه استفاده کنند.

بسیاری از وب‌سایت‌ها سعی می‌کنند کاربران در حالت ناشناس را شناسایی و مسدود کنند. نیویورک تایمز، لس‌آنجلس تایمز و بسیاری از ناشران معتبر دنیا از چنین استراتژی استفاده می‌کنند و کاربران محبور هستند از مرورگرهای خصوصی برای دسترسی به وب‌سایت‌های آن‌ها استفاده کنند.

سایت آرس تکنیکا تایید کرده است نشریاتی مانند بوستون گلوبال، نیویورک تایمز، لس‌آنجلس تایمز و چند وب‌سایت دیگر نمی‌توانند کاربران در مود Incognito را شناسایی و مرورگر آن‌ها را تشخیص دهند.

گوگل کروم ۷۶ نیز چنین ویژگی خواهد داشت و همانند کروم ۷۵ تشخیص حالت ناشناس کاربران بسیار سخت است.

گوگل در وبلاگ خود گفته است همیشه از ناشران و استراتژی‌های محتوایی آن‌ها پشتیبانی کرده است ولی نیاز است این وب‌سایت‌ها سیاست‌های FileSystem API را بررسی و براساس آن کوکی‌های خود را برای مشاهده تعداد مقالات رایگان، پرداخت حق عضویت و دسترسی به بخش‌های مختلف سایت تنظیم کنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.