شکایت ۵ میلیارد دلاری از گوگل کروم به دلیل رصد فعالیت کاربران در مود ناشناس (incognito)

آیا مود incognito در گوگل کروم واقعا کاربر را ناشناس نگه می‌دارد؟

0

محبوب‌ترین مرورگر وب جهان، گوگل کروم، با یک شکایت ۵ میلیارد دلاری در دادگاه مواجه شده است و شرکت گوگل باید به‌زودی در دادگاه حاضر شود و از خود دفاع کند.

اخیرا یک قاضی حکم داده است گوگل به شاکیان مرورگر کروم به خاطر رصد فعالیت‌ها در مود ناشناس (incognito) خسارت پرداخت کند. این کاربران می‌گوید از حالت incognito برای ناشناس بودن در وب استفاده کردند ولی باز توسط گوگل کروم ردیابی شدند.

این دادخواست در یک دادگاه ایالات متحده مطرح شده است و براساس آن، هنوز گوگل کروم به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد اطلاعات شخصی کاربران در مود incognito را جمع‌اوری کنند. در این شکایت که ژوئن ۲۰۲۰ مطرح شده، آمده:

«گوگل می‌داند دوستان شما چه کسانی هستند؛ سرگرمی‌های شما چیست و دوست دارید چه چیزی بخورید یا چه فیلمی تماشا کنید؛ کجا بروید و چه زمانی خرید کنید. مقصد مورد علاقه شما در تعطیلات کجا است و رنگ مورد علاقه شما چیست. حتی موارد بسیار خصوصی و غیراخلاقی که در اینترنت جست‌وجو می‌کنید را می‌داند. مهم هم نیست که از توصیه‌های گوگل برای خصوصی نگه داشتن فعالیت‌های خود پیروی بکنید یا خیر!»

به گزارش وب‌سایت ورج، حداقل ۵ میلیارد دلار خسارت برای پرداخت به شاکیان این پرونده در نظر گرفته شده است.

بلومبرگ هم گزارش داد روز جمعه قاضی فدرال امریکا، درخواست شرکت آلفابت (هلدینگ مادر گوگل) برای انصراف از این دادخواست را رد کرده است. این قاضی می‌گوید: «گوگل به کاربران اطلاع نداده است که در حال جمع‌آوری اطلاعات آن‌ها حتی در حالت مرورگر خصوصی است.»

مود incognito کاربر را در وب نامرئی نمی‌کند

البته، باید به نکته هم اشاره شود که مود incognito گوگل کروم هرگز طوری طراحی نشده است که کاربر را در وب پنهان و نامرئی کند.

سخنگوی گوگل گفته این شرکت در دادگاه به شدت از خود دفاع خواهد کرد. او می‌گوید: «همان‌طور که هر بار یک برگه ناشناس جدید باز می‌کنید؛ به وضوح اعلام کردیم که ممکن است وب‌سایت‌ها در طول یک نشست، اطلاعات مربوط به فعالیت شما را جمع‌آوری کنند.» در گوگل کروم معنای مودم incognito فقط این است که اجازه نمی‌دهد فعالیت‌های وبگردی آن‌ها روی دستگاه ذخیره شوند.

همان‌طور که در تصویر بالا هم مشخص است؛ گوگل کروم به کاربران هشدار می‌دهد وقتی یک برگه جدید در مود incognito باز می‌کنید؛ اطلاعات یا فعالیت‌های وبگردی شما روی دستگاه ذخیره نمی‌شود اما همچنان ممکن است فعالیت‌های شما توسط وب سایت باز شده، سرویس‌دهنده اینترنت یا مدیر شبکه‌ای که در آن هستید؛ مانند مدیران مدرسه یا محل کار، قابل مشاهده باشند.

این اعلان برای نسخه‌های مختلف گوگل کروم در iOS، اندروید، ویندوز، لینوکس و مک‌او‌اس وجود دارد و همه این پلتفرم‌ها از مود incognito پشتیبانی می‌کنند.

منبع 9to5google
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.