از کانن به دلیل غیرفعال کردن اسکنر، هنگام تمام شدن جوهر چاپگر‌ها در دستگاه‌های چندکاره، شکایت ۵ میلیون دلاری شده

0

کانن، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات دوربین و اداری، به دلیل غیرفعال کردن عملکرد‌های اسکنر و فکس در دستگاه‌های چند‌کاره در هنگام تمام شدن جوهر پرینتر، مورد شکایت قرار گرفته.

دیوید لیکرافت یک شکایت حقوقی علیه کانن ایالات متحده ثبت کرده و مدعی شده که این شرکت بازاریابی فریبنده انجام می‌دهد.

برای مثال لیکرافت متوجه این مشکل در اسکنر – پرینتر Pixma MG2522 که خریداری کرده بود و در رده دستگاه‌های «چندکاره» است، شد. او متوجه شد در صورت کم بودن یا خالی بودن کارتریج‌ها، اسکنر اصلا کار نمی‌کند و حتی فکس هم در این زمان کار می‌افتد.

بدیهی و مشخص است که انجام اسکن یا فکس کردن اسناد نیازی به جوهر ندارد، بنابراین در شکایت تاکید شده است که این ویژگی‌ها باید صرف نظر از سطح جوهر کار کنند. شاکیان به دنبال ۵ میلیون دلار غرامت هستند.

یکی از موارد ادعایی در شکایت، اصطلاحا غنی‌سازی ناعادلانه است. در این شکایت آمده است که کانن این عملکرد‌ها را برای افزایش سود فروش کارتریج‌های جوهر غیرفعال می‌کند.

سایر تخلفات ادعایی ذکر شده در شکایت عبارتند از: قانون تجارت عمومی نیویورک، مواد ۳۴۹ و ۳۵۰، نقض ضمانت نامه‌های صریح کانن و عدم افشای اطلاعات مهم.

کانن دستگاه‌های چند منظوره را” ۳ در ۱ “یا” ۴ در ۱ “می‌نامد زیرا آن‌ها ظاهراً سه یا چهار عملکرد را ارائه می‌دهند. اما در حقیقت، همه دستگاه‌های این رده وقتی دستگاه‌ها دارای کارتریج جوهر کم یا خالی هستند، اسناد را اسکن یا فکس نمی‌کنند و ادعا‌های تبلیغاتی کانن دروغ، گمراه‌کننده و غیرمنطقی است که می‌تواند مردم را فریب دهد.

کانن حتی به مصرف‌کنندگان هشدار نمی‌دهد که جوهر جزء ضروری برای اسکن یا فکس اسناد است. در نتیجه، مصرف‌کنندگان مجبور می‌شوند بار هزینه غیرمنتظره و غیر ضروری را در قالب خرید جوهر متحمل شوند. هیچ دلیل یا مبنای فنی هم برای این توقف عملکرد بخش‌های اسکن و فکس وجود ندارد.

برای تقویت بیشتر پرونده، این شکایت همچنین شواهدی در مورد نحوه فروش چاپگر‌های جوهر افشان با هزینه کمتر یا کمتر از آن دارد. در واقع همان طور که قبلا احتمالا شنیده‌اید برخی شرکت‌های تولیدکننده پرینتر حاضر هستند که دستگاه خود را با کمترین سود و حتی زیان جزئی بفروشند، چون انتظار دارند شما یک عمر کارتریج‌هایشان را بخرید.

طبق مقاله‌ Consumer Reports 2018، «اکثر چاپگر‌ها با زیان فروخته می‌شوند. تولید‌کننده نه با فروش چاپگر جوهر افشان یا لیزری به مصرف‌کنندگان بلکه با فروش لوازم مورد نیاز برای چاپ، سود کسب می‌کند.»

همانطور که توسط BleepingComputer ذکر شده، این مشکل حداقل از سال ۲۰۱۶ گزارش شده.

منبع: techspot

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.