اپلیکیشن Clearview به افراد ناشناس اجازه می‌دهد تنها با یک عکس به نام و اطلاعات شخصی شما برسند

0

شاید خیلی طول نکشد که دیگر جرات قدم زدن در خیابان به طور ناشناس را نداشته باشید.

چون کافی است یک فرد ناشناس از شما در هنگام پیاده‌روی عکس بگیرد و بعد با استفاده از یک اپلیکیشن، نام شما را یافته و به اطلاعات شخصی دیگری مانند آدرس خانه و محل کار، تاریخ تولد و سن شما دست پیدا کند.

روز شنبه، نیویورک‌تایمز طی گزارشی از راه‌اندازی استارتاپی به نام Clearview AI نام برد که دقیقا کار فوق را انجام می‌دهد و هم‌اکنون صدها سازمان و نهاد قانونی و امنیتی در ایالات متحده از آن استفاده می‌کنند.

نیویورک‌تایمز می‌گوید اپلیکیشن Clearview با مقایسه یک عکس با بانک اطلاعاتی شامل بیش از ۳ میلیارد تصویر، می‌تواند به نام و اطلاعات افراد برسد. به گفته خود استارتاپ Clearview، اپلیکیشن آن‌ها باعث حذف جست‌وجو در سایت‌های فیسبوک، توییتر، Venmo، یوتیوب و دیگران شده است.

هنگامی که یک عکس با نمونه موجود در بانک اطلاعاتی مطابقت داشته باشد؛ لینک عکس در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های مرجع ظاهر شده تا تنها با زدن یک ضربه روی آن‌، کلی اطلاعات و احیانا عکس درباره آن فرد پیدا شود. به این ترتیب، نام هر فردی تنها از روی یک عکس او در دسترس قرار می‌گیرد.

بانک اطلاعاتی نرم‌افزار Clearview به اندازه‌ای است که دیگر بانک‌های اطلاعاتی نهادهای امنیتی امریکا بسیار کوچک جلوه می‌کنند. بانک اطلاعاتی FBI که برای صدور گذرنامه‌ها و گواهی‌نامه‌ها استفاده می‌شود؛ تنها شامل تصویر ۶۴۱ میلیون شهروند ایالات متحده است.

ترس از قدرت تشخیص چهره

فعلا اپلیکیشن Clearview در دسترس عموم مردم نیست ولی در گزارش نیویورک‌تایمز قید شده افسران پلیس و سرمایه‌گذاران Clearview تصور می‌کنند به‌زودی این اتفاق خواهد افتاد.

در حالی‌که گفته می‌شود نهادهای قانونی از این نرم‌افزار برای یافتن مجرمانی مانند سارقین مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، سوءاستفاده‌کننده‌های جنسی کودکان و قاتلان استفاده کردند؛ اما طرفداران حریم خصوصی هشدار می‌دهند این نرم‌افزار می‌توانید توسط پلیس مورد سوءاستفاده قرار گیرد یا به دست هکرها و سازمان‌های جاسوسی بیفتد تا برضد مردم استفاده کنند.

قانون‌های مربوط به استفاده از تشخیص چهره در ایالات متحده دارد روال تصویب خود را طی می‌کند. در حال حاضر، در چندین ایالت این کشور از جمله سان‌فرانسیسکو استفاده از این فناوری ممنوع شده است اما هنوز در قوانین فدرال نیامده است.

نماینده مجلس هم در حال بررسی این فناوری هستند و تا کنون چندین جلسه رسیدگی به آن برگزار کردند چون نهادهای قانونی فشار زیادی وارد کردند تا امکان استفاده از تشخیص چهره توسط شرکت‌های خصوصی و دولتی در مکان‌های عمومی وجود داشته باشد.

سناتورهای امریکا ضمن اینکه به قدرت ابزارهای تشخیص چهره برای اجرای قانون اعتراف کردند؛ نگران سوءاستفاده از آن هم بوده و می‌ترسند قدرت آن تهدیدی برای حریم خصوصی افراد عادی جامعه شود.

هنوز FBI و مدیران Clearview به گزارش جدید و جنجالی نیویورک‌تایمز پاسخی ندادند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.