فیلم جلادان هم می‌میرند – Hangmen Also Die! 1943 – داستان، نقد و بررسی

0

دهه شصت، دیدن فیلم‌های خوبی که غیرمترقبه از تلویزیون پخش می‌شدند، به راستی نشاط آور بود. یکی از فیلم‌هایی که یادم می‌آید از شبکه دوم پخش شد و بسیار به دلم نشست، فیلم جلادان هم می‌میرند، بود. که دانلود و تماشای آن را واقعا به شما توصیه می‌کنم.

این فیلم را فریتس لانگ را کارگردانی کرده و بر مبنای داستانی نوشته برتولت برشت که لانگ آن را پرداخت کرده است.

بازیگران: برایان دانلوی، والتر برنان، آنالی، جین لاکهارت، هانس فون تواردوفسکی و دنیس اوکیف.

سیاه و سفید، ۱۳۱ دقیقه.

«هایدریش»، حامی و نماینده رایش در چکسلواکی و فرماندار انتصابی پراگ به شخصیت‌های برجستۀ شهر هشدار می‌دهد که در صورت ادامه فعالیت‌های خرابکارانه در کارخانه‌ها، دست به اقدامات شدیدی خواهد زد. او به دست یک عضو نیروی مقاومت چک، «اسووبودا» (دانلوی)، ترور می‌شود.

«اسووبودا»ی گریزان نزد پروفسور «نووتنی» (برنان) و دخترش، «ماشا» (لی) پناه می‌گیرد. اگرچه مرگ «هایدریش» به مظهر مقاومت و امید مردم چکسلواکی در برابر نیروهای اشغالگر بدل شده، نازی‌ها سخت در پی انتقامند و گشتاپو با دستگیری صدها تن از شهروندان بیگناه، تهدید می‌کند که تا قاتل تسلیم نشود، آنان را یک به یک خواهد کشت.

«اسووبودا» و نیروهای مقاومت برای فریب دادن گشتاپو نقشهای طرح می‌کنند؛ نقشه‌ای که در اجرایش مردم پراگ، از قشرهای مختلف، همکاری دارند…

فیلم نامه حاصل کار برشت (بدون ذکر در عنوان بندی) و وکسلی است. در نتیجه مؤلفه‌های شیوه برشت به فیلم راه می‌یابند و به ویژه نوع حضور مردم و تک گویی‌های میهن‌دوستانه شخصیت‌ها یادآور آثار او است.

برشت در آمریکا، لانگ را یافت و این دو جلای وطن کرده، در جلادان هم می‌میرند، فرصتی برای خلق اثری ضد نازی و ابراز وفاداری به اعتقادات و مرام خود را یافتند.

پایان فیلم نشاط آور بود و از سویی یادآور تقلای آشنای مردم برای استفاده از فرصت‌های کوچک و باگ‌های پنهان خود سیستم‌های خودکامه برای به زانو آوردن و یا لااقل تلطیف‌اش است.

خاطره جانبی:

سانسور نشدن این سکانس از تلویزیون در نوع خود جالب بود. چیزی که در آن زمان تحمل می‌شد، الان قطعا برش می‌خورد!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.