فیلم فرار شبانه از خانه – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Shoot the Moon (1982)

0

کارگردان : آلن پارکر
فیلمنامه‌نویس : بو گُلدمن
فیلمبردار : مایکل سرسین.
آهنگساز(موسیقی متن) : –
هنرپیشگان : آلبرت فینی، دایان کیتن، کارن آلن، پیتر ولر، دانا هیل، ویوکا دیویس، تریسی گُلد و جرج مرداک.
نوع فیلم : رنگی، ۱۲۳ دقیقه.

سن فرانسیسکو. «جرج دانلپ» (فینی) نویسنده‌ای که برنده جایزه سالانه کتاب شده، در نطق کلیشه‌ای خود، هنگام دریافت جایزه می‌گوید: «می‌خواهد آن را با همسرش، «فیت»، قسمت کند». «فیت» (کیتن) که از بی‌وفائی «جرج» باخبر است، با او مشاجره می‌کند و «جرج» تصمیم به ترک خانه می‌گیرد. سه دختر کوچک‌تر خانواده راحت با این قضیه کنار می‌آیند ولی «شری» (هیل)، دختر بزرگ‌تر که از رابطه پدش با زنی مطلقه به‌نام «سبدی» (آلن) با خبر است، می‌رنجد.

«جرج» برای بهتر شدن اوضاع، برای روز تولد «شری» یک ماشین تحریر می‌خرد، ام «شریِ» خشمگین نه هدیه را می‌پذیرد و نه می‌خواهد پدرش را ببیند. مدتی پس از رفتن «جرج»، بین «فیت» و «فرانک هندرسن» (ولر) – که مشغول ساخت زمین تنیس برای «دانلپ‌ها» است – رابطه‌ای شکل می‌گیرد. «جرج» عصبانی از به جریان افتادن کار طلاق و شنیدن خبر مرگ پدر «فیت» که او را بسیار دوست می‌داشت، در مراسم تدفین شرکت می‌کند؛ اما مادر «فیت» به او توهین می‌کند.

پس از این، رابطه ‌«فیت» و «جرج» کمی بهتر می‌شود ولی «فیت» به او می‌گوید که فقط او برای تسلای اندوه مرگ پدرش می‌خواسته. «شری» را ناراحت از این ماجراها از خانه فرار می‌کند و «جرج» او را بیرون خانه ساحلی «سندی» پیدا می‌کند و سعی می‌کند همه چیز را برایش توضیح دهد. در اینجا «شری» هدیه روز تولدش را می‌پذیرد. وقتی «جرج»، «شری» را به خانه می‌رساند، می‌بیند که برای افتتاح زمنی تنیس جشنی برپاست.

او خشمگین از این شادی و سرور، با سواری خود گلخانه و حیاط را خراب می‌کند. «فرانک» به شدت او را کتک می‌زند و «جرج» خونین که بر روی زمین افتاده از «فیت» تقاضای کمک می‌کند…

فیلم نامه پُر احساس گُلدمن درباره یک خانواده متلاشی شده، آن قدر مؤثر هست که راه را بر ایرادهای وارد بر وقایع ظاهراً غیر منطقی ببندد و از سوئی شخصیت‌ها به‌خصوص با بازی‌های خوب کیتن و فینی، آن‌قدر هم‌دلی برانگیزند که خودبه‌خود تماشاگر با آنان همراه شود. پارکر از مارین کانتیِ کالیفرنیا، تصاویری کارت‌پستالی و زیبا ارائه داده است. ‌

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.