رجیستری ۱۰ ثانیه‌ای گوشی مسافری در گمرک: احراز هویت حضوری و باقی فرآیند رجیستری آنلاین شد

شکل جدید رجیستری گوشی‌های مسافری منتظر دستور اجرایی شدن وزیر اقتصاد است

1

از این پس، رجیستری گوشی‌های مسافری در گمرک فقط ۱۰ ثانیه طول می‌کشد و فرایندهای اضافه حذف شده‌اند.

«مهرداد جمال ارونقی»، معاون فنی گمرک می‌گوید فرآیند رجیستری گوشی‌های مسافری در گمرک اصلاح شده است و فقط احرازهویت مسافر به صورت آنلاین در گمرک انجام می‌شود که زمانی بیشتر از ۱۰ ثانیه طول نمی‌کشد.

اویل شهریورماه بود که در بازدید وزیر جدید اقتصاد از گمرک و روندهای آن، دستور تشکیل کارگروهی برای اصلاح و تسهیل در رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری صادر شده و اینک به نظر می‌رسد این فرآیند اصلاح شده است و تمامی فرآیندهای ایستایی مربوط به رجیستری گوشی مسافری در مبادی ورودی کشور حذف و به حداقل رسیده‌اند.

معاون فنی گمرک می‌گوید سامانه‌های متصل به گمرک حذف شدند و فقط احرازهویت مسافر در گمرک به صورت آنلاین و طی ۱۰ ثانیه انجام خواهد گرفت. پس از آن، مسافر اجازه ورود به کشور را پیدا می‌کند و ادامه فرآیند رجیستری گوشی را به صورت آنلاین در آینده انجام خواهد داد.

ذر فرآیند جدید رجیستری گوشی مسافری، فرآیند تهیه سیم‌کارت به نام مسافر، پرداخت حقوق ورودی، کنترل گذرنامه، کنترل تعداد ورود خروج مسافر در یک سال گذشته و میزان استفاده مسافر از تسهیلات واردات گوشی تلفن همراه به طور کامل حذف شدند و دیگر حضوری انجام نمی‌شوند و آنلاین خواهند بود.

این فرآیند جدید رجیستری گوشی‌های تلفن همراه با نظر کارشناسان کاملا بررسی و نهایی شده است و دستورالعمل اجرایی شدن آن باید توسط وزیر اقتصاد به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شود. معاون فنی گمرک می‌گوید این فرآیند برای بررسی به وزارت‌خانه رفته و منتظر دستور وزیر اقتصاد است.

پس از دستور وزیر اقتصاد در بازدید از گمرک فرودگاه امام خمینی برای حذف عملیات رجیستری در مبادی ورودی گمرک، بسیاری از خبرگزاری‌ها اعلام کردند که فرآیند رجیستری گوشی‌ها به طور کلی حذف خواهد شد اما سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تاکید کردند که هیچ دستوری برای حذف فرآیند ثبت حضوری گوشی‌های مسافری در مبادی ورودی کشور داده نشده است و از آنجایی که اصلا حذف فرآیند احراز هویت مسافر از مبادی ورودی کشور امکان ندارد، فقط قرار است این فرآیند اصلاح شود.

در تصمیم جدید گرفته شده توسط این کارگروه، فقط احرازهویت مسافر به صورت حضوری و در گمرک انجام شده و باقی کارهای مربوط به رجیستری گوشی آنلاین انجام می‌گیرند. به این صورت، مسافر مدت زمان بسیار کمی در گمرک (حدود ۱۰ ثانیه) برای رجیستری گوشی معطل شده و باید باقی فرآیند را در مدت زمانی ۳۰ روزه پس از ورود به کشور و آنلاین طی کند.

 
1 نظر
  1. رضا مسعود می گوید

    گوشی شیائومی نوت ۸ کد ریجستری میخاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.