پیامدهای سیاسی و اقتصادی گرمایش جهانی و آب و هوا

3

گرمایش جهانی آب و هوا، شاید تا امروز بیشتر برای دانشمندان و فعالان اجتماعی‌ای که اثرات درازمدت آن را پیشبینی می‌کردند، مهم بوده است. شاید به خاطر اینکه دولت‌ها و شهروندان کمتر شاهد اثرات جدی آن روز زندگی روزمره بوده‌اند. اما این پدیده شوم که بی‌شک انسان‌ها مسئول آن هستند، به زودی به طور جدی بر زندگی ما تأثیر خواهد گذاشت.

امروز در خبرها خواندم که امسال آب شدن یخ‌های قطبی به حدی خواهد رسید که اقیانوس منجمد شمالی، قابل کشتیرانی خواهد شد و مسیری کوتاه و مقرون به صرفه برای گذر از اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام باز خواهد شد. این موضوع شاید یکی از معدود اثرات مثبت این پدیده باشد.

800px-Northwest_passage.jpg

با گذشت چند سال و استفاده همگانی از این خطوط کشتیرانی جدید، کشورهای کانادا و دانمارک که در حاشیه این معبر جدید هستند، بیشترین سود اقتصادی را خواهند برد و حتی این نگرانی وجود دارد که چالش‌های ارضی بین این دو کشور ایجاد شود. این دو کشور سابقه چنین اختلافاتی را قبلا و در مورد جزیره کوچک «هانس» هم تجربه کرده‌اند.

منبع: io9 و Live Science

 
3 نظرات
 1. ameneh می گوید

  salam
  weblog jalibi ast
  be maanam sar bezanin

 2. sh می گوید

  خبر بسیار جالبی است و خوش بحال کانادایی ها که رونق اقتصادی شامل حالشون می شه اگر ایران بدبخت ما بود هرچی یخ قطبی آب میشد ایران از صفحه جغرافیا محو میشد.ممنون جناب دکتر.

 3. پدرام می گوید

  چندان هم نمیشه خوش بین بود.این کشتی رانی روی طبیعت بکر قطب مطمئنا تاثیر منفی هم میذاره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.