بیوگرافی آلبانو کاریزی و رومینا پاور به بهانه محبوبیت تلگرامی این روزهای آنها – ترجمه ترانه آزادی از آنها

2

گاهی از فرط روبرو شدن با مطالب، نوشته‌ها و موسیقی‌ها محبوبی که هیچ مضمون، درد، فکر و اندیشه‌ای در خود ندارند، نسبت به مقوله «پاپ» و «عامه‌پسندی» بدبین می‌شویم. تا جایی که تصور می‌کنیم هر چیز عامه‌پسندی لزوما باید سطحی باشد.

در صورتی که گاهی آثار و هنرمندان عامه‌پسندی داریم که با حرکت در لبه و فصل مشترک سلیقه عمومی و خاص، نظر همه گروه‌ها را به خود جلب می‌کنند و آثار ماندگار و دلنشینی از خود به جا می‌گذارند.

شاید بدانید که من همیشه نگاه انتقادی به تلگرام دارم و با اینکه به خاطر فراگیر بودن این سرویس و اینکه برای نخستین بار یک شبکه اجتماعی توانسته عمری نسبتا طولانی در ایران پیدا کند، خشنودم، با این حال به خاطر کیفیت نازل خبرها و مطالبی که در آن محبوب می‌شوند گله‌مندم.

مدتی بود که می‌دیدم ترانه قدیمی فیلیچیتا مرتب در گروه‌ها و کانال‌های مختلف فوروارد می‌شود. به دنبال البته شاهد نسخه ایرانی آن بودیم که بهتر است درباره این نسخه یا شاید بنویسم هجوبه چیزی ننویسم!

فیلیچیتا، تقریبا همه مؤلفه‌های موسیقیایی یک ترانه قدیمی نوستالژیک را در خود داشت و آدم می‌توانست حدس بزند که این ترانه باید زمانی خیلی محبوب بوده باشد.

واقعا هم همین طور است:

آلبانو و رومینا پاور، در ایران نخستین بار در سال ۱۳۴۷، معروف شدند. این شهرت به دنبال پخش یک فیلم سینمایی از آنها با عنوان «جوانان زیر آفتاب» Nel Sole رخ داد. یک فیلم نیمه‌موزیکال که به سرعت موسیقی متنش در قالب صفحه به بسیاری از خانه‌ها راه یافت و نسخه‌های تقلیدی فارسی با الهام از آن ساخته شد.

آلبانو و رومینا پاور، دو خواننده موسیقی پاپ ایتالیایی هستند. نام کامل و اصلی آلبانو، آلبانو کاریزی است. او در ۲۰ می سال ۱۹۴۳ به دنیا آمد. علت اینکه اسم او را آلبانو گذاشتند این بود که زمانی که او به دنیا آمد، پدرش در ارتش سلطنتی ایتالیا در جنگ جهانی دوم، در جهبه آلبانی می‌جنگید.

او در سال ۱۹۶۶ خود را به عنوان یک خواننده معرفی کرد و در سال ۱۹۶۸ برنده یک مسابقه خوانندگی تلویزیونی شد. در همین زمان بود که دو ترانه La siepe و Nel sole او گل کردند. ترانه دومی در طی سه ماه به میزان فروش باورنکردنی ۶۰۰ هزار نسخه رسید و سرانجام از مرز یک میلیون فروش هم گذشت.

به فاصله کوتاهی از این موفقیت، او فعالیت هنری مشترک را با رومینا پاور شروع کرد. رومینا دختر یک هنرپیشه آمریکایی به نام تایرون پاور است. این دو در سال ۱۹۷۰ با هم ازدواج کردند و سه دهه تمام با هم فعالیت هنری و زندگی کردند.

حاصل ازدواج آنها یک پسر و سه دختر بوده است.

این دو به جز ایتالیا در اتریش، فرانسه، اسپانیا، رومانی و آلمان هم بسیار محبوب شدند.

در سال ۱۹۷۶، این دو نماینده ایتالیا در مسابقه موسیقی یوروویژن شدند. ترانه‌ای که آنها اجرا کردند We’ll Live It All Again نام داشت. سال ۱۹۸۲، سالی بود که آنها ترانه معروف فیلیچیتا را اجرا کردند که در فستیوال موسیقی سنرمو، دوم شد.

سال ۱۹۸۴ آنها با ترانه Ci sarà، مقام نخست را در همین فستیوال کسب کردند و در همین سال مجددا با ترانه Magic Oh Magic در یوروویژن شرکت کردند. آنها در هر دو حضور خود در یوروویژن در درتبه هفتم ایستادند.

سال ۱۹۸۷، آنها دو ترانه مشهور اجرا کردند: Nostalgia canaglia و لیبرتا (آزادی).

سال ۱۹۹۴، بدترین اتفاق زندگی این دو رخ داد: دختر آنها یلینا کاریزی به صورت اسرارآمیز در نیواورلئان ناپدید شد. آلبانو و رومینا همه فعالیت‌های هنری خود را متوقف کردند و همه انرژی خود را صرف پیدا کردن دخترشان کردند که متأسفانه به هیچ نتیجه‌ای رسید.

در سال ۱۹۹۵، این زوج، آخرین آلبوم مشترک خود را منتشر کردند.

در سال ۱۹۹۶، آلبانو تصمیم گرفت که به صورت منفرد و تنها موسیقی اجرا کند. آلبانو و رومینا در سال ۱۹۹۹ از هم جدا شدند، بهانه این جدایی ظاهرا مسائلی بود که به دنبال مفقود شدن دخترشان رخ داده بود.

البته در تابستان سال ۲۰۱۳، این دو به هم پیوستند، گرچه ظاهرا فقط در زمینه هنری و اجراهای پراکنده موسیقی.

آلبانوی ۷۳ ساله هنوز هم فعال است و تورهای موسیقی در سراسر دنیا برگزار می‌کند و مرتب در تلویزیون‌های ایتالیا حضور پیدا می‌کند.

تا حالا آلبالنو ۱۶۵ میلیون نسخه از آلبوم‌های را خود فروخته است. آلبانو چند باز از آلبانی دیدن کرده و در سال ۱۹۸۹ یک کنسرت هم در این کشور برگزار کرده و در سال ۲۰۱۶ شهروندی افتخاری آلبانی به او اعطا شده است.

آلبانو و رومینا، تعداد زیادی آلبوم استودیویی، آلبوم اجراهای کنسرت منتشر کرده‌اند. این دو مجموعا در ۷ فیلم سینمایی هم ظاهر شده‌اند.

آلبانو و رومینا ترانه زیبا کم ندارند. اما شاید یکی از زیباترین کلیپ‌های آنها که معانی فراتر از امور پوسته‌ای دارد، ترانه لیبرتا باشد. خوشبختانه این ترانه یک ویدئوکلیپ بسیار زیبا هم دارد که می‌توانید از یوتیوب آن را تماشا کنید. متأسفانه تصور نمی‌کنم آپارات اجازه درج این کلیپ را بدهد.

به ترجمه فارسی این ترانه توجه کنید (ترجمه از روی متن انگلیسی به دست آمده از گوگل ترنسیلیت از متن اصلی ایتالیایی به دست آمده و بنابراین ممکن است ترجمه دقیق نسخه اصلی نباشد.)

آزادی

شب روی شانه‌های مردی می‌افتد که در حال دور شدن است
در کنار تاریکی او با خود رازی را همراه می‌برد
بین خانه‌ها و کلیساها، زنی در جستجوی کسی است که دیگر آنجا نیست
و به خاطر تو، چه بسیارند کسانی که دیگر باز نخواهند گشت

آزادی! تو سبب گریستن بسیاری شده‌ای
بدون تو، تنهایی بسیاری خواهد بود
از آنجا که زندگی هدفی را دنبال می‌کند
من برای داشتن تو خواهم زیست
آزادی! زمانی که گروه موسیقی بنوازند
به قصد داشتن تو خواهند خواند

پوست آدم‌ها مثل صفحه سفیدی است که بر آن رنج‌هایش نگاشته می‌شود
هر روز بدبینی نسبت به آدم‌های فقیر فزونی می‌یابد
اما در دل فقرا خورشیدی در حال طلوع است
و از دل سکوت، صدایی دوباره زاده خواهد شد
در جستجوی تو!

   
2 نظرات
  1. limoomil می گوید

    مطلب به جایی بود مخصوصا این زمان و حال و اوضاع این روز ها این ترانه همیشه غم عمیقی روی دل آدم میندازه
    ممنون

  2. مصطفی می گوید

    جالب بود ممنون🌷

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.