طرح رجیستری به گوشی‌های دست دوم رسید: هیچ گوشی کارکرده خارجی رجیستر نمی‌شود!

1

فاز جدیدی از طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه از هفته آینده آغاز می‌شود و این بار مشمول گوشی‌های کارکرده یا دست دوم خواهد شد.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی نشست رسانه‌ای با خبرنگاران، جزییات جدیدی از طرح رجیستری و فاز بعدی آن را اعلام کرد.

«حمیدرضا دهقانی نیا»؛ رییس کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این نشست خبری از آغاز فاز جدیدی از طرح رجیستری از هفته آینده خبر داد و گفت در این فاز، گوشی‌های کارکرده یا دست دوم وارد سامانه همتا می‌شوند.

وی ابتدا گفت:

«سه شرط برای رجیستری گوشی مسافران وجود دارد: اول اینکه گوشی آن‌ها مشمول طرح باشد، از سوی دیگر مسافر قصد اقامت بیش از ۳۰ روز در کشور را داشته باشد و  بخواهد از سیم‌کارت ایرانی استفاده کند.»

سپس به این موضوع اشاره شد که هیچ گوشی دست دوم خارجی یا اصطلاحا ریفربیشد که وارد ایران شود؛ امکان رجیستری در شبکه موبایل کشور را ندارد.

اما افرادی که می‌خواهند گوشی خود را به دیگری واگذار کنند؛ حال به صورت هدیه یا فروش دست دوم، باید گوشی را در سامانه همتا ثبت کنند تا انتقال مالکیت به رسمیت شناخته شود و بتوان با سیم‌کارت جدید از گوشی استفاده کرد.

مدیرکل فناوری اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا، مراحل ثبت انتقال مالکیت یک گوشی دست دوم در سامانه همتا را به صورت زیر بیان کرد:

«در ابتدا با شماره گیری سامانه همتا یعنی #۷۷۷۷# و انتخاب گزینه سوم به مرحله انتقال مالکیت دست پیدا کرده و بعد از نوشتن IMEI، شماره تلفن خریدار را (سیم کارت جدیدی که قرار است داخل موبایل قرار بگیرد) را وارد کرده و سپس کد دریافت شده به سیم‌کارت خریدار را وارد کند.

با اینکار در حقیقت IMEI جدید به نام سیم‌کارت جدید می‌شود. این عمل باید در موبایل‌های دو‌سیم‌کارت با هر دو IMEI و سیم‌کارت مذکور تکرار شود.»

«حمیدرضا دهقانی نیا» در پاسخ خبرنگاری برای گوشی‌هایی که فردی خریده و به دیگری هدیه می‌دهد نیز این توضیحات را گفت:

«دو راه حل در این مورد داریم، یکی اینکه فرایند انتقال مالکیت دوبار تکرار شود، یک بار به نام خریدار هدیه و سپس او به هنگام کادو دادن موبایل، دوباره این فرایند را برای فرد هدیه‌گیرنده انجام دهد.

راه حل ساده‌تر اینکه کد انتقال مالکیتی که برای خریدار ارسال شده را یادداشت کرده و آن کد را هنگام هدیه دادن موبایل هم تقدیم فرد کند، در این حالت با قرار دادن هر سیم‌کارتی روی موبایل و زدن آن کد، موبایل در شبکه برای همیشه فعال می‌شود.»

از موارد دیگری که در این جلسه اعلام شد؛ عدم نیاز به رجیستری توسط شخصیت‌های سیاسی و کسانی که از سیم‌کارت خارجی استفاده می‌کنند؛ بود. افرادی که از سیم‌کارت‌های رومینگ شده استفاده می‌کنند، هرگز مشمول طرح رجیستری نمی‌شوند.

توریست‌هایی که کمتر از یک ماه در ایران هستند نیز به رجیستری نیازی ندارند اما اگر بیشتر از یک ماه اقامت دارند یا قرار است چندین مرتبه به ایران بیایند و برگردند؛ بهتر است در همان بار اول ورود به کشور؛ گوشی خود را رجیستر کنند.

 
1 نظر
  1. Reza A می گوید

    سلام.
    من یه گوشی خریدم ولی اون شماره ی اولی که گوشی باهاش ریجستر شده گم شده. و الان من نمیتونم انتقال مالکیت بدم. و آیا راه حلی هست؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.