معرفی فیلم ماجراهای رابین هود – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – he Adventures of Robin Hood 1938

0

کارگردان: مایکل کورتیز، تهیه کنندهک هال بی. والیس، جک ال. وانرنر. فیلنامه: نورمن رایلی رین، ستون میلر. مدیر فیلمبرداری: تونی گودیو، سل پولیتو. موسیقی: اریش ولکانگکورنگلد. بازیگران: ارول فلین، اولیویا دوهاویلند، بازیل رثبون، کلود رینز، ملویل کوپر، پاتریک نولز، آن هیل محصول آمریکا. ۱۰۲ دقیقه.

کینگ ریچارد، ملقب به «شیردل»، پادشاه محبوبِ قوم سکسون‌ها را، موقع برگشتن از جنگ‌های صلیبی، به ساارت می‌گیرند و در ازای آزادی‌اش، باج می‌خواهند. در همان حال، برادر خبیث و طمعکارش، شاهزاده جان (کلود رینز) ادعای شاهی می‌کند و کنترل «خزانه انگلیس» را در اختیار می‌گیرد. جان که دنبال تاج و تخت برادر است، به بهانه جمع آوری باجی که ربایندگان ریچارد خواسته‌اند، مالیات‌ها را بالا می‌برد؛ اما نیت اصلی‌اش در واقع استثمار دهقان‌ها و قرص کردن پایه‌های حکومت خودش است. در همان حال، رابین (ارول فلین)، یکی از اشراف زادگان آن خطه، به یاغی گری روی آورده و در برابر قدرت استبدادی جان می‌ایستد و لقب «رابین هود» را برگزیده و در جنگل‌های شروود پنهان می‌شود. سپس، در حالی که از پولدارها می‌دزدد و به فقیرها می‌دهد، و دلِ لیدی ماریان (اولیویا دوهایلند) ندیمه زیبای کینگ یچارد را به دست می‌آورد و نقشه‌های جان را به هم می‌ریزد، کاری هم می‌کند که «گیزبورن» (بازیل رثبون) به دشمن قسم خوردهٔ جان تبدیل شود. در نهایت، رابین کمک می‌کند ریچارد، تاج و تخت-اش را باز یابد و پادشاه هم او را می‌بخشد و به وی اجازه می‌دهد تا به لیدی ماریان ازدواج کند.

رابین هود ارول فلین، برای بسیاری از دوستداران سینما، خودِ «جنس» است: پر شور، جذاب، با وقار و خونگرم، که هیچ رابین هودِ دیگری هم بعداً نتوانست جایش را بگیرد. بازیگران دیگری نیز که کنار لورل فلین به این اقتباس سر زنده و درخشان جان بخشیدند، به همان اندازه فراموش نشدنی‌اند: به خصوص دوهاویلند در نقش ماریان، کلود رینز در نقش جانِ ید طینت، و بازیل رثبون در هیبت همیشگی یک بدمن بدبد، بسیاری از صحنه‌های فیلم حالا به نقطعه ارجاعی برای اقتباس‌های سینمایی «رابین هودی» تبدیل شده‌اند: تیرکمانی که به عنوان نوعی پیام رسانی سریع از سوی یاغی‌ها به دشمن، به تنه درختان اصابت می‌کند؛ درباری‌های چاق و چله-ای که در جنگل شروود اسیر می‌شوند و دارایی‌هایشان غصب می‌شود؛ مسایقه تیراندازی با تیر و کمان که به عنوانِ تله‌ای برای گیرانداختن رابین هود برگزار می‌شود؛ و رجزخوانی‌های بامزه-ای که رابین قبل از در آویختن و شکست دادنِ قهرمانانهٔ گیزبورن، بارش می‌کند.

ماجرا-های رابین هود که استادانه توسط مایکل کورتیز (سازنده-ی کلاسیک دیگر تاریخ سینما، کازابلانکا در ۱۹۴۲) کارگردانی شد، ار همان زمانِ نمایش‌اش در ۱۹۳۸ تا امروز ار محبوبیت‌اش کاشته نشده، پیاپی به صورت DVD منتشر می‌شود و از آن فیلم‌هایی است که گاه و بی گاه از شبکه‌های تلویزیونی دنیا پخش می‌شود. در حقیقت، محبوبیت این فیلم چنان بود که نام و شمایل ارول فلین برای همیشه با تصویری که مردم از رابین هود در ذهن دارند، عجین شد با آن که بخش اعظم داستانش خیال پردازی‌های خالص است ولی افسانه رابین هود برای مردم، حالا همانی است که کورتیز در این فیلم نشان می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.