سندرم متابولیک چیست و راه تشخیص و درمان آن چیست؟

0

سندرم متابولیک مجموعه‌ای از شرایطی است که با هم اتفاق می‌افتد و خطر ابتلا به بیماری قلبی، سکته و دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد. این شرایط شامل افزایش فشار خون، قند خون بالا، چربی اضافی بدن در اطراف کمر و سطوح غیر طبیعی کلسترول یا‌تری گلیسیرید است.

داشتن تنها یکی از این شرایط به معنای ابتلا به سندرم متابولیک نیست. اما این بدان معناست که شما در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری جدی هستید. و در صورت ابتلا به این بیماری‌ها، خطر عوارضی مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی حتی بیشتر می‌شود.

سندرم متابولیک به طور فزاینده‌ای رایج است و تا یک سوم بزرگسالان ایالات متحده به آن مبتلا هستند. اگر به سندرم متابولیک یا هر یک از اجزای آن مبتلا هستید، تغییرات سبک زندگی تهاجمی می‌تواند ایجاد مشکلات جدی سلامتی را به تاخیر بیندازد یا حتی از آن جلوگیری کند.

علائم

بیشتر اختلالات مرتبط با سندرم متابولیک علائم یا علائم واضحی ندارند. یکی از نشانه‌هایی که قابل مشاهده است، دور کمر بزرگ است. و اگر قند خون شما بالا باشد، ممکن است متوجه علائم و نشانه‌های دیابت – مانند افزایش تشنگی و ادرار کردن، خستگی، و تاری دید شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر می‌دانید که حداقل یک جزء از سندرم متابولیک دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا نیاز به آزمایش برای سایر اجزای سندرم دارید یا خیر.

علل

سندرم متابولیک ارتباط نزدیکی با اضافه وزن یا چاقی و کم تحرکی دارد.

همچنین با وضعیتی به نام مقاومت به انسولین مرتبط است. به طور معمول، دستگاه گوارش شما غذا‌هایی که می‌خورید را به قند تجزیه می‌کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده شما ساخته می‌شود و به قند کمک می‌کند تا وارد سلول‌های شما شود تا به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد.

در افراد مبتلا به مقاومت به انسولین، سلول‌ها به طور طبیعی به انسولین پاسخ نمی‌دهند و گلوکز نمی‌تواند به راحتی وارد سلول‌ها شود. در نتیجه، سطوح قند خون شما افزایش می‌یابد، حتی زمانی که بدن شما انسولین بیشتری را برای کاهش قند خونتان تولید می‌کند.

عوامل خطر

عوامل زیر شانس ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش می‌دهند:

 • سن. خطر ابتلا به سندرم متابولیک با افزایش سن افزایش می‌یابد.
 • قومیت. در ایالات متحده، اسپانیایی‌ها – به‌ویژه زنان اسپانیایی تبار – به نظر می‌رسد در معرض بیشترین خطر ابتلا به سندرم متابولیک هستند. دلایل این امر کاملاً مشخص نیست.
 • چاقی. حمل وزن بیش از حد، به خصوص در شکم، خطر ابتلا به سندرم متابولیک را افزایش می‌دهد.
 • دیابت. اگر در دوران بارداری دیابت داشته‌اید (دیابت بارداری) یا اگر سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 داشته باشید، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک بیشتر است.
 • بیماری‌های دیگر. اگر تا به حال بیماری کبد چرب غیرالکلی، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا آپنه خواب داشته باشید، خطر ابتلا به سندرم متابولیک بیشتر است.

عوارض

داشتن سندرم متابولیک می‌تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • دیابت نوع 2. اگر برای کنترل وزن اضافی خود تغییری در سبک زندگی خود ایجاد نکنید، ممکن است مقاومت به انسولین ایجاد کنید که می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شود. در نهایت، مقاومت به انسولین می‌تواند منجر به دیابت نوع 2 شود.
 • بیماری قلبی و عروقی. کلسترول بالا و فشار خون بالا می‌تواند به ایجاد پلاک در شریان‌های شما کمک کند. این پلاک‌ها می‌توانند شریان‌های شما را تنگ و سفت کنند که می‌تواند منجر به حمله قلبی یا سکته شود.

جلوگیری

تعهد مادام العمر به یک سبک زندگی سالم ممکن است از شرایطی که باعث سندرم متابولیک می‌شود جلوگیری کند. سبک زندگی سالم شامل:

 • در اکثر روز‌ها حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید
 • خوردن مقدار زیادی سبزیجات، میوه‌ها، پروتئین بدون چربی و غلات کامل
 • محدود کردن چربی اشباع و نمک در رژیم غذایی
 • حفظ وزن سالم
 • سیگار نکشیدن

تشخیص

دستورالعمل‌های مؤسسه ملی سلامت، سندرم متابولیک را به عنوان داشتن سه یا بیشتر از ویژگی‌های زیر تعریف می‌کند، از جمله صفاتی که ممکن است برای کنترل آن‌ها دارو مصرف کنید:

 • دور کمر بزرگ خط کمری که حداقل 35 اینچ (89 سانتی متر) برای زنان و 40 اینچ (102 سانتی متر) برای مردان است.
 • سطح‌تری گلیسیرید بالا 150 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) یا 1.7 میلی مول در لیتر (mmol/L) یا بیشتر از این نوع چربی موجود در خون.
 • کاهش کلسترول “خوب” یا HDL – کمتر از 40 میلی گرم در دسی لیتر (1.04 میلی مول در لیتر ) در مردان یا کمتر از 50 میلی گرم در دسی لیتر (1.3 میلی مول در لیتر ) در زنان دارای کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)
 • افزایش فشار خون 130/85 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) یا بیشتر
 • افزایش قند خون ناشتا 100 میلی گرم در دسی لیتر (5.6 میلی مول در لیتر ) یا بیشتر

درمان

اگر تغییرات سبک زندگی تهاجمی مانند رژیم غذایی و ورزش کافی نیست، پزشک ممکن است دارو‌هایی را برای کمک به کنترل فشار خون، کلسترول و سطح قند خون شما پیشنهاد کند.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

اگر سندرم متابولیک یا هر یک از اجزای آن تشخیص داده شده است، ایجاد تغییرات در سبک زندگی سالم می‌تواند به پیشگیری یا به تاخیر انداختن مشکلات جدی سلامتی مانند حمله قلبی یا سکته کمک کند. سبک زندگی سالم شامل:

 • فعالیت بدنی منظم. متخصصان سلامت توصیه می‌کنند روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش، مانند پیاده روی سریع داشته باشید. اما لازم نیست آن فعالیت را یکباره انجام دهید. به دنبال راه‌هایی برای افزایش فعالیت در هر فرصتی باشید، مانند پیاده روی به جای رانندگی و استفاده از پله‌ها به جای آسانسور.
 • کاهش وزن. کاهش ۷ درصد وزن بدن می‌تواند مقاومت به انسولین و فشار خون را کاهش دهد و خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. در واقع، هر مقدار کاهش وزن مفید است. همچنین مهم است که کاهش وزن خود را حفظ کنید. اگر در حال مبارزه با کاهش وزن و حفظ آن هستید، با پزشک خود در مورد گزینه‌هایی مانند دارو‌ها یا جراحی کاهش وزن برای کمک به شما صحبت کنید.
 • رژیم غذایی سالم. برنامه‌های غذایی سالم، مانند رویکرد‌های غذایی برای توقف فشار خون (DASH) و رژیم مدیترانه‌ای، بر خوردن سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل با فیبر بالا و پروتئین بدون چربی تاکید دارند. برنامه‌های غذایی سالم معمولاً توصیه می‌کنند نوشیدنی‌های شیرین شده با قند، الکل، نمک، شکر و چربی، به ویژه چربی اشباع شده و چربی ترانس را محدود کنید.
 • ترک سیگار. ترک سیگار سلامت کلی شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. در صورت نیاز به کمک برای ترک سیگار با پزشک خود صحبت کنید.
 • کاهش یا مدیریت استرس. فعالیت بدنی، مدیتیشن، یوگا و برنامه‌های دیگر می‌تواند به شما در مدیریت استرس و بهبود سلامت عاطفی و جسمی کمک کند.
اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عکس‌های قدیمی از کلاس‌های تایپ دهه 1950 تا 1970 – زمانی که تایپ یک مهارت پایه بود و چه بسا با…

در تاریخ آموزش آمریکا، در یک برهه دبیرستان‌های آمریکا برای آموزش یک مهارت ضروری برای ورود به دنیای مدرن تجهیز شدند: تایپ کردن. ظهور کلاس‌های تایپ در دبیرستان‌های ایالات متحده، فصلی جذاب در تاریخی آموزش بود.شروع  آموزش تایپ را می‌توان در…

خانه کوچک هم می‌تواند محل زندگی شادی باشد، اگر چیدمان هوشمند و به‌روز در آن استفاده شده باشد

کسانی که در کودکی در خانه‌های بزرگ زندگی کرده‌اند، چندان میانه‌ای با خانه‌های آپارتمانی ۵۰ - ۶۰ متری که این روزها آنها را هم به سختی می‌شود خرید، ندارند. اما تصور کنید که ساخت و سازها متفاوت بودند و کسی به فکر مصرف‌کننده جوان کم‌درآمد بود و…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

سلبریتی‌ها از کودکی تا پیری در این ویدئوهای جالب – از ویل اسمیت تا کیانو ریوز

چطور می‌شود که ما پیر می‌شویم. این تغییر بسیار تدریجی رخ می‌دهد، اما قطعی است. با کارهایی می‌شود کندش کرد اما مسلما نمی‌توان به کی جلوی آن را گرفت.پیری یک فرآیند زیستی پیچیده است که در موجودات زنده از جمله انسان اتفاق می‌افتد. در حالی…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد.من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

عکس‌های پراکنده جالب که دقایقی شما را سرگرم خواهند کرد

این ساعت آفتابی زمان را به صورت دیجیتالی نشان می‌دهدکریم عبدالجبار و مربی جان وودن : هرگز فراموش نکنید که چه کسی به شما کمک کرده و باعث پیشرفت شما شده.فقط به دقت نگاه کنیدآتش نشانان آمریکایی در حال خاموش کردن آتش در…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5