فیلم راکی Rocky با بازی عالی سیلوستر استالونه در نقش راکی بالبوآ – داستان، نقد و بررسی

0

او یک سال زودتر از سیلوستر استالونه، بازیگری که شمایل‌اش را به عنوان یک قهرمان خستگی‌ناپذیر جاودانه ساخت، در فیلادلفیای پنسیلوانیا، در خانواده‌ای آمریکایی ایتالیایی تبار و کاتولیک به سال ۱۹۴۵ به دنیا آمد. سر رابرت بالبوآ ملقب به راکی، نمونه کامل و مثال‌زدنی قهرمانی است که با تحمل مشقات و رنج‌های زیاد، با سختکوشی و اعتقاد به خود، به موفقیت می‌رسد. او بوکسوری است که از گمنامی و هیچ، به شهرت و همه چیز رسید. در کنار رمبو، راکی مهم‌ترین شخصیتی است که همه سیلوستر استالونه را با آن‌ها می‌شناسند.

راکی در فیلم راکی و پنج دنباله دیگر بر آن حضور داشته است. شخصیتی که سیلوستر استالونه خودش آن را نوشت و شکل داد و به میزان بسیار زیادی از زندگی و شخصیت خود او نشات گرفته است. پس چه کسی بهتر از خود او، با آن چهره درهم ریخته، لب کج‌ومعوج، لهجه ایتالیایی و عضلات ورزیده می‌توانست در قالب راکی بالبوآ بر پرده نقره‌ای ظاهر شود. اولین جرقه‌های تولد این شخصیت، پس از تماشای یکی از مبارزات محمدعلی کلی، بوکسور افسانه‌ای، در ذهن سیلوستر استالونه شکل گرفت. نام، ظاهر و نوع مبارزه راکی، الهام گرفته از دو قهرمان بزرگ مبارزات بوکس سنگین وزن، راکی مارسیانو و روبرتو مانوس دپیدرا دوران، ملقب به دست صخره‌ای است. جو فریزر، محمدعلی کلی و جیک لاموتا دیگر قهرمان بوکس هستند که شیوه مبارزات و روش تمرینی راکی از آن‌ها الهام گرفته شده است. در واقع می‌توان گفت که راکی بالبوآ عصاره چند قهرمان و مبارز بزرگ در یک قامت است.

از حدود چهل سال پیش که این قهرمان بر روی پرده نقره‌ای ظاهر شد، در فرهنگ عامه مردم آمریکا و دیگر نقاط جهان به عنوان نماد سخت‌کوشی و مقاومت جای گرفت. آن‌ها مردمی را می‌دیدند که از هوش و احترام زیادی در اجتماع برخوردار نیست. اما احساس و روح بزرگی دارد و یک وطن‌پرست به تمام معناست، یک گلادیاتور واقعی با یک جفت کفش کتانی و دستکش بوکس. مانند بسیاری از مردم، روزگار با او خوب تا نکرده، اما خسته نشده و به مبارزه ادامه داده است و ثابت کرده که رسیدن به هر چیزی امکان‌پذیر است. در اهمیت راکی همین بس که شخصیت او در میان یکصد قهرمان موسسه فیلم آمریکا، در رتبه هفتم جای گرفته است. از او مجسمه‌ای برنزی ساخته‌اند و در زادگاه‌اش، نزدیک به پله‌های مشهور ورودی موزه فیلادلفیا، که بالارفتن راکی از این پله‌ها برای شروع مبارزه‌هایش یکی از نماد این فیلم است نصب کرده‌اند.

بسیاری از گردشگران، به دیدن این موزه فقط به دلیل دیدن این مجسمه و پله‌ها می‌آیند و صحنه بالارفتن راکی را از این پله‌ها برای خودشان بازسازی می‌کنند. او چنان مشهور و محبوب و الهام‌بخش شد که خالق‌اش سیلوستر استالونه، در سال ۲۰۱۱ به تالار افتخارات بین‌المللی بوکس وارد شد. هیچ‌کس مانند راکی نتوانست ورزش بوکس را چنین معرفی کند و به دنیا بشناساند. بعد از ظهور راکی، تعداد افرادی که به بوکس روی آوردند به‌طور چشمگیری افزایش پیدا کرد. در فرهنگ عامه آمریکایی، امروزه اصطلاحی به عنوان: «مثل یک راکی واقعی» وجود دارد که به فردی اشاره می‌کند که از هیچ شروع کرده و به موفقیت‌های بزرگ رسید است. راکی شاید در انتهای فیلم، پیروز اصلی مسابقه‌اش نمی‌شود، اما او پیش از این مسابقه برنده شده. چرا که مسیری طولانی را با تحمل تمام سختی‌ها و مشکلات و موانع طی کرد و از خود یک قهرمان بی‌نظیر ساخت.

نوشته آرش خیروی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.