هنر خلق «دیوراما»ی عبدالرحمن عید و زنده کردن مینیاتوری مناظر شهری

0

دایوراما یا ژرفانما، ماکت‌هایی سه بعدی هستند که در اندازه‌های واقعی یا به صورت نمونه‌های مینیاتوری ساخته می‌شوند و گاه در محفظه‌های شیشه‌ای در موزه‌ها نمایش گذاشته می‌شوند یا در اندازه های کوچکتر توسط مدلساز ها و علاقه‌مندان در منازل یا مجموعه های شخصی نگهداری می شوند . در مفهوم امروزی، دایوراما با هدف آموزش و تفریح، چشم‌اندازهایی را از رویدادهای تاریخی، منظره‌های طبیعی و نماهای شهری به نمایش می‌گذارد.

عبدالرحمن عید هم یکی از هنرمندانی است که دایوراما می‌سازد. او مغازه‌هایی سنتی به اندازه یک درخت نخل با جزپیات باورنکردنی می‌سازد. این هنرمند دیوراما مستقر در ترکیه، متخصص در زنده کردن گوشه و کنار شهر‌ها است. او کپی‌های دقیقی از سازه‌های معماری و همچنین بسیاری از‌اشیاء پیرامونی آنها می‌سازد و کار مجسمه‌سازی و نقاشی آنها را انجام می‌دهد.

او نه تنها هر ساختمان را به صورت واقع‌گرایانه ارائه می‌کند، بلکه برای مثال اقلام و کالاهای داخل یک فروشگاه را هم با جزئیات می‌سازد. برخی از این اقلام شامل قالیچه‌های طرح دار، چراغ‌ها و بشقاب‌هایی با طرح‌های پیچیده است.

چیزی که باعث می‌شود آثار عید واقعاً بدرخشتد، ظاهر قدیمی آنهاست. او جزئیات مربوط به قدمت و فرسودگی را به معماری و‌ اشیاء اضافه می‌کند.

در واقع، اگر عکسی عادی از این آثار گرفته شود ما به سختی می‌توانیم آنها را از عکسی که از مکان‌های واقعی گرفته شده‌اند، تشخیص بدهیم.

عبدالرحمن عید: اینستاگرام

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.