نکات مهم و کلیدی در مورد خرید و استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

0

کرم‌های ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر اثرات زیان‌آور نور خورشید استفاده می‌شوند. آن‌ها به جلوگیری از آفتاب سوختگی و پیری زودرس (مانند چین و چروک یا پوست ضخیم و چرم‌مانند ) کمک می‌کنند.

کرم‌های ضد آفتاب همچنین به کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست و همچنین واکنش‌های پوستی مانند آفتاب سوختگی (حساسیت به خورشید) ناشی از برخی دارو‌ها (از جمله تتراسایکلین‌ها، دارو‌های سولفا، فنوتیازین‌ها مانند کلرپرومازین ) کمک می‌کنند.

مواد فعال موجود در ضدآفتاب‌ها با جذب اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید، یا جلوگیری از رسیدن آن به لایه‌های عمیق‌تر پوست و یا با انعکاس اشعه عمل می‌کنند.

استفاده از کرم ضد آفتاب به این معنا نیست که می‌توانید مدت بیشتری زیر نور آفتاب بمانید. کرم‌های ضد آفتاب نمی‌توانند در برابر تمام تابش خورشید محافظت کنند.

انواع مختلفی از ضد آفتاب‌ها در اشکال مختلف (مانند کرم، لوسیون، ژل، استیک، اسپری، بالم لب) موجود است.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

نحوه استفاده از ضد آفتاب ها

کرم‌های ضد آفتاب فقط برای پوست استفاده می‌شوند. راهنمای روی آنها یا بروشورشان را یا دقت بخوانید.

کرم ضد آفتاب را 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب به مقدار زیاد و بدون خست به تمام قسمت‌های پوست‌های در معرض آفتاب بمالید.

به عنوان یک راهنمای کلی، مقدار ضد آفتاب لازم برای پوشاندن کل بدن حدود 30 گرم است.

کرم ضد آفتاب را بعد از شنا یا تعریق یا خشک کردن با حوله یا در صورت مالش دادن دوباره استفاده کنید.

اگر برای مدت طولانی بیرون هستید، هر 2 ساعت یک بار ضد آفتاب را تجدید کنید. ا

فرم اسپری ضد آفتاب قابل اشتعال است. در صورت استفاده از اسپری، هنگام استفاده از این دارو از سیگار کشیدن خودداری کنید و آن را در نزدیکی حرارت یا شعله باز استفاده یا نگهداری نکنید.

هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب به صورت، مراقب باشید که از تماس با چشم خودداری کنید. اگر کرم ضد آفتاب وارد چشم‌هایتان شد، آن را کاملاً با آب بشویید.

برای نوزادان کمتر از 6 ماه از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید مگر اینکه پزشک به شما توصیه کند. بهترین کار این است که نوزادان در خارج از منزل از نور خورشید دور بمانند و لباس‌های محافظ (مانند کلاه، آستین بلند/شلوار) بپوشند.

اگر دچار آفتاب سوختگی شدید، یا اگر فکر می‌کنید ممکن است مشکل پزشکی جدی داشته باشید، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

اثرات جانبی ضد آفتاب‌ ها

برخی از محصولات ضد آفتاب (مانند آن‌هایی که حاوی آمینو بنزوئیک اسید یا پاراآمینوبنزوئیک اسید/PABA هستند) ممکن است لباس را لکه دار کنند.

برخی از ترکیبات کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند باعث حساس شدن پوست شوند. اگر کرم ضد آفتاب باعث قرمزی یا سوزش شد، آن را بشویید و استفاده از آن را متوقف کنید و با پزشک یا داروساز خود در مورد استفاده از یک محصول ضد آفتاب دیگر با ترکیبات مختلف صحبت کنید.

واکنش آلرژیک جدی به ضد آفتاب‌ها نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: ضایعات پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد احتیاط استفاده از ضد آقتاب‌ها

قبل از استفاده از ضد آفتاب، اگر به هر یک از ترکیبات آن حساسیت دارید (مانند آمینو بنزوئیک اسید / PABA)  و همچنین به برخی از انواع دارو‌های بیهوشی (مانند بنزوکائین، تتراکائین)؛ یا به دارو‌های سولفا آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.. چرا که ضد آفتاب‌ها ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

مصرف بیش از حد

این دارو در صورت بلعیدن ممکن است مضر باشد! اگر فردی بیش از حد مصرف کرده است و علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی دارد، با اورژانس فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب

پرتو UVA و UVB چیست؟

خورشید دو نوع پرتو فرابنفش (UV) UVA و UVB تولید می‌کند.

اشعه UVA باعث آسیب پوست، پیری زودرس و واکنش‌های پوستی به دارو‌ها، صابون‌ها، لوازم آرایشی و سایر مواد شیمیایی می‌شود.

اشعه UVB باعث آفتاب سوختگی می‌شود. هر دو اشعه UVA و UVB خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهند. اکثر ضدآفتاب‌ها در برابر اشعه UVB محافظت می‌کنند، اما باید از ضدآفتاب‌هایی با دو محافظ UVA و UVB (پوشش طیف گسترده) استفاده کنید.

محصولاتی که در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می‌کنند شامل ترکیباتی مانند آووبنزون، اکتوکریلن، دی اکسید تیتانیوم، اکسید روی و بنزوفنون‌هایی مانند اکسی بنزون ​​هستند.

منظور از SPF چیست؟

فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) رتبه‌بندی است که نشان می‌دهد یک محصول تا چه اندازه در برابر آفتاب سوختگی محافظت می‌کند. هرچه این عدد بیشتر باشد، محافظت بیشتر است. SPF حداقل 15 توصیه می‌شود. محصولات با SPF 30 محافظت بالایی در برابر آفتاب سوختگی دارند.

در ضمن سازمان غذا و داروی آمریکا FDA بخاطرنشان کرده که محصولات با SPF بالای 30 مزایایی را ارائه می‌دهند که خیلی بیشتر از محصولات SPF 30 نیست.

محصولات مقاوم در برابر آب تا 40 دقیقه از فعالیت آب یا تعریق محافظت می‌کنند. محصولات بسیار مقاوم در برابر آب تا 80 دقیقه محافظت می‌کنند. پس کرم ضد آفتاب را هر چند وقت یک بار باید دوباره استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که آب، ماسه و برف خورشید را منعکس می‌کنند. وقتی در این محیط هستید باید از خود با کرم ضد آفتاب محافظت کنید.

آیا در روزهای ابری لازم نیست ضد آفتاب بزنم؟

از ضد آفتاب حتی در روز‌های ابری استفاده کنید زیرا تابش نور خورشید همچنان وجود دارد. علاوه بر کرم ضد آفتاب، هنگام بیرون از منزل از لباس‌های محافظ (مانند کلاه، پیراهن آستین بلند/شلوار بلند، عینک آفتابی ) استفاده کنید و در صورت امکان در سایه بمانید. از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بخصوص بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که تابش خورشید شدید است، خودداری کنید.

نگهداری ضد آفتاب‌ها

ضد آفتاب‌ها را در دمای اتاق و به دور از گرما و نور نگهداری کنید. به اطلاعات شیوه نگداری چاپ شده در بسته مراجعه کنید.

پس از اتمام تاریخ انقضا از محصول استفاده نکنید. اگر تاریخ انقضا وجود ندارد، توصیه می‌شود که هر سال ضدآفتاب‌ها را تعویض کنید زیرا به مرور زمان ممکن است توانایی محافظت از شما در برابر نور خورشید را از دست بدهند.

تمام محصولات دارویی را دور از کودکان و حیوانات خانگی نگهداری کنید.

دارو‌ها را داخل توالت نریزید. این محصول را زمانی که تاریخ مصرف آن تمام شده یا دیگر مورد نیاز نیست، به درستی دور بریزید. برای جزئیات بیشتر در مورد نحوه دور انداختن ایمن محصول خود با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید. (البته در مورد بسیاری از داروها همین توصیه شده و من به درستی نمی‌دانم در این راهکاری برای دفع درست داروهای مورد استفاده در خانه‌ها وجود دارد یا خیر)

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.