راه را برای پادشاه منظومه شمسی باز کنید – تصاویر جدید جیمز وب از مشتری

0

تصاویر جدید تلسکوپ جیمز وب از مشتری، ویژگی‌های این سیاره، از جمله لکه قرمز بزرگ متلاطم آن را با جزئیات شگفت‌انگیز برجسته می‌کند. این تصاویر توسط «شهروند- دانشمند»ی به نام جودی اشمیت پردازش شده است.

در تصویر اول، مشتری در پس زمینه سیاه فضا دیده می‌شود و مسلط بر سیاهی پیرامونش به نظر می‌آید. این تصویر ترکیبی است و رنگ‌ها حاصل پردازش هستند.

لکه قرمز بزرگ سیاره در اینجا سفید به نظر می‌رسد. این سیاره با نوار‌های افقی چرخان فیروزه‌ای نئونی، گلی، صورتی روشن و کرم پوشیده شده است.

این نوار‌ها مانند خامه در قهوه در لبه‌های خود با هم تعامل دارند و مخلوط می‌شوند.

در امتداد هر دو قطب، این سیاره به رنگ فیروزه‌ای می‌درخشد. شفق‌های نارنجی روشن درست بالای سطح سیاره در هر دو قطب می‌درخشند.

در تصویر دوم، یک نمای میدان گسترده (واید) مشتری را در ربع سمت راست بالا نشان می‌دهد. نوار‌های چرخشی افقی سیاره به رنگ‌های آبی، قهوه‌ای و کرم مشاهده می‌شود.

شفق‌های آبی برقی در بالای قطب شمال و جنوب مشتری می‌درخشند. درخشش سفیدی از شفق‌های قطبی بیرون می‌زند.

در امتداد خط استوای سیاره، حلقه‌ها به رنگ سفید کم رنگ می‌درخشند. این حلقه‌ها یک میلیون بار کم نورتر از خود سیاره هستند!

در لبه سمت چپ حلقه‌ها، یک ماه به صورت یک نقطه سفید کوچک ظاهر می‌شود. این قمر تنها حدود ۲۰ کیلومتر عرض دارد. کمی دورتر به سمت چپ، ماه دیگری با عرض حدود ۱۵۰ کیلومتر با خوشه‌های پراش سفید کوچک می‌درخشد. بقیه تصویر سیاهی فضا است، با کهکشان‌های سفید کم نور درخشان در دوردست.

منبع: پیچ اینستاگرام جیمز وب

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.