بیوپسی سوزنی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

0

بیوپسی سوزنی Needle biopsy روشی برای گرفتن نمونه‌ای از سلول‌ها از بدن شما برای آزمایش آزمایشگاهی است. روش‌های معمول بیوپسی سوزنی شامل آسپیراسیون با سوزن ظریف و بیوپسی با سوزن مرکزی است. بیوپسی سوزنی ممکن است برای نمونه‌برداری بافت یا مایع از ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و سایر اندام‌ها مانند کبد یا ریه‌ها استفاده شود.

چرا بیوپسی سوزنی انجام می‌شود؟

پزشک شما ممکن است بیوپسی سوزنی را برای کمک به تشخیص بیماری یا رد یک بیماری یا شرایط پیشنهاد کند.

نمونه بیوپسی سوزنی شما ممکن است به پزشک کمک کند تا مشخص کند چه چیزی باعث ایجاد آن شده است:

 • یک توده یا توده. بیوپسی سوزنی ممکن است نشان دهد که توده یا توده کیست، عفونت، تومور خوش خیم یا سرطان است.
 • یک عفونت تجزیه و تحلیل از بیوپسی سوزنی می‌تواند به پزشکان کمک کند تا مشخص کنند چه میکروب‌هایی باعث عفونت می‌شوند تا پزشک شما بتواند موثرترین دارو‌ها را انتخاب کند.
 • التهاب. نمونه بیوپسی سوزنی ممکن است نشان دهد که چه چیزی باعث التهاب شده است و چه نوع سلولی درگیر است.

همچنین ممکن است قبل از بیوپسی سوزنی تحت آزمایش‌های تصویربرداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) یا سونوگرافی قرار بگیرید. گاهی اوقات از این آزمایش‌ها در طول روش بیوپسی سوزنی برای تعیین محل دقیق‌تر ناحیه مورد بیوپسی استفاده می‌شود.

خطرات بیوپسی سوزنی

بیوپسی سوزنی خطر خونریزی و عفونت در محلی که سوزن وارد شده است را به همراه دارد. پس از بیوپسی سوزنی می‌توان مقداری درد خفیف را انتظار داشت، اگرچه معمولاً با مسکن‌های بدون نسخه کنترل می‌شود.

در صورت تجربه با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب
 • درد در محل بیوپسی که بدتر می‌شود یا با دارو‌ها کمک نمی‌شود
 • تورم در محل بیوپسی
 • تخلیه از محل بیوپسی
 • خونریزی که با فشار یا بانداژ قطع نمی‌شود

طرز انجام بیوپسی سوزنی

اکثر روش‌های بیوپسی سوزنی نیازی به هیچ گونه آمادگی از جانب شما ندارند.

با این حال، ممکن است از شما خواسته شود که مصرف دارو‌های رقیق‌کننده خون، مانند وارفارین (جانتوون) یا آسپرین را در روز‌های قبل از بیوپسی متوقف کنید. بسته به اینکه چه قسمتی از بدن شما بیوپسی می‌شود، پزشک ممکن است از شما بخواهد که قبل از عمل چیزی نخورید یا ننوشید.

آماده شدن برای آرامبخشی یا بیهوشی عمومی

در شرایط خاص، ممکن است قبل از بیوپسی سوزنی، آرام بخش‌های داخل وریدی (IV) یا بیهوشی‌های عمومی دریافت کنید. اگر چنین باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که روز قبل از عمل روزه بگیرید. در مورد دارو‌هایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است لازم باشد قبل از بیهوشی مصرف برخی دارو‌ها را متوقف کنید.

اگر بیوپسی سوزنی شما در طی آرام‌بخشی IV یا بیهوشی عمومی انجام شود، نمی‌توانید فوراً به سر کار بازگردید یا رانندگی کنید. بسته به وظایف خود، ممکن است بتوانید در عرض ۲۴ ساعت به سر کار خود بازگردید. با پزشک خود در مورد زمان ایمن بودن بازگشت به کار صحبت کنید.

ترتیبی دهید یا از دوستان یا خانواده بخواهید:

 • شما را به خانه هدایت کنید
 • ۲۴ ساعت با شما بمانید
 • برای یک یا دو روز در کار‌های خانه کمک کنید

آنچه می‌توانید انتظار داشته باشید

در طول بیوپسی سوزنی

تیم مراقبت‌های بهداشتی شما را به گونه‌ای قرار می‌دهد که دسترسی پزشک به ناحیه‌ای که سوزن در آن قرار می‌گیرد ایمن باشد. ممکن است از شما خواسته شود که روی یک میز دراز بکشید.

شما ممکن است تحت روش‌های تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا سونوگرافی قرار بگیرید. این‌ها به پزشک شما اجازه می‌دهد تا ناحیه مورد نظر را ببیند و بهترین راه را برای ادامه برنامه‌ریزی کند. روش‌های تصویربرداری گاهی قبل از بیوپسی سوزنی انجام می‌شود و گاهی در طول بیوپسی انجام می‌شود. نوع تصویربرداری شما، در صورت وجود، بستگی به قسمتی از بدن شما دارد که بیوپسی می‌شود.

تیم مراقبت‌های بهداشتی شما ناحیه‌ای از بدن شما را که در آن سوزن وارد می‌شود تمیز می‌کند. ممکن است یک ماده بی‌حس‌کننده به پوست اطراف ناحیه تزریق شود تا آن را بی‌حس کند. در برخی موارد، شما یک آرام بخش IV یا سایر دارو‌ها را دریافت می‌کنید تا در طول عمل آرام شوید. گاهی اوقات از بیهوشی عمومی در طول بیوپسی سوزنی استفاده می‌شود. در این صورت، دارو‌هایی را از طریق رگ بازوی خود دریافت خواهید کرد که به شما آرامش می‌دهد و شما را در حالت خواب قرار می‌دهد.

در طول بیوپسی سوزنی، پزشک یک سوزن را از طریق پوست شما و به ناحیه مورد نظر هدایت می‌کند. نمونه‌ای از سلول‌ها جمع‌آوری می‌شود و سوزن خارج می‌شود. این فرآیند ممکن است چندین بار تکرار شود تا زمانی که سلول‌های کافی جمع‌آوری شود.

انواع متداول تکنیک‌های بیوپسی سوزنی عبارتند از:

 • آسپیراسیون با سوزن ظریف این نوع بیوپسی سوزنی از یک سوزن نازک و توخالی برای کشیدن سلول‌ها از بدن شما استفاده می‌کند.
 • بیوپسی با سوزن مرکزی این نوع بیوپسی سوزنی از سوزن پهن‌تری نسبت به آسپیراسیون با سوزن ظریف استفاده می‌کند. سوزنی که در طول بیوپسی سوزنی هسته استفاده می‌شود، یک لوله توخالی است که به پزشک اجازه می‌دهد نمونه‌ای از بافت را برای آزمایش استخراج کند.

ممکن است در طول بیوپسی سوزنی، ناراحتی خفیفی مانند احساس فشار در ناحیه را تجربه کنید. اگر احساس ناراحتی می‌کنید به تیم مراقبت‌های بهداشتی خود بگویید.

بعد از بیوپسی سوزنی

هنگامی که پزشک شما سلول‌ها یا بافت‌های کافی را برای تجزیه و تحلیل جمع‌آوری کرد، روش بیوپسی سوزنی شما کامل می‌شود. نمونه بیوپسی شما برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. نتایج ممکن است ظرف چند روز در دسترس باشند، اگرچه آزمایش‌های فنی بیشتر ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از پزشک خود بپرسید که چه مدت می‌توانید منتظر بمانید.

تیم مراقبت بهداشتی شما ممکن است یک بانداژ را روی ناحیه‌ای که سوزن وارد شده است بگذارند. ممکن است از شما خواسته شود که چند دقیقه به بانداژ فشار بیاورید تا از حداقل خونریزی اطمینان حاصل کنید.

در بیشتر موارد، زمانی که روش بیوپسی سوزنی شما کامل شد، می‌توانید آنجا را ترک کنید. اینکه آیا می‌توانید فوراً آنجا را ترک کنید یا اینکه باید برای مشاهده بمانید، بستگی به این دارد که چه قسمتی از بدن شما بیوپسی شده است. در برخی موارد، تیم مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است بخواهد چند ساعت شما را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود که از بیوپسی خود عوارضی نخواهید داشت. اگر یک آرام بخش IV یا بیهوشی عمومی دریافت کرده‌اید، در زمانی که دارو از بین می‌رود، شما را به مکانی راحت می‌برند تا استراحت کنید.

برنامه‌ریزی کنید تا برای بقیه روز راحت باشید. با نگه داشتن پانسمان تا زمانی که دستور داده شده است، از ناحیه‌ای که بیوپسی سوزنی را دریافت کرده‌اید، محافظت کنید. ممکن است کمی درد یا ناراحتی خفیف در ناحیه احساس کنید، اما این درد باید ظرف یک یا دو روز برطرف شود.

نتایج

پزشکانی که در مطالعه سلول‌ها و نمونه‌های بافت برای نشانه‌های بیماری تخصص دارند (پاتولوژیست‌ها) نمونه بیوپسی را در آزمایشگاه مطالعه کرده و تشخیص می‌دهند. این پزشکان یک گزارش آسیب‌شناسی برای پزشک شما ایجاد می‌کنند. هنگامی که پزشک گزارش را دریافت کرد، با شما در مورد نتایج تماس خواهد گرفت.

می‌توانید یک نسخه از گزارش پاتولوژی خود را از پزشک خود درخواست کنید. گزارش‌های پاتولوژی معمولاً با اصطلاحات فنی پر می‌شوند، بنابراین ممکن است برای شما مفید باشد که پزشک خود گزارش را با شما مرور کند.

گزارش آسیب‌شناسی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شرح نمونه بیوپسی این بخش از گزارش پاتولوژی که گاهی اوقات توصیف ناخالص نامیده می‌شود، نمونه بیوپسی را به طور کلی توصیف می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است رنگ و قوام بافت‌ها یا مایع جمع‌آوری شده توسط روش بیوپسی سوزنی را توصیف کند. یا ممکن است بگوید چند اسلاید برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ارسال شده است.
 • شرح سلول‌ها این بخش از گزارش آسیب‌شناسی چگونگی ظاهر شدن سلول‌ها در زیر میکروسکوپ را توضیح می‌دهد. ممکن است شامل چند سلول و نوع سلولی باشد که دیده شده است. اطلاعات مربوط به رنگ‌های ویژه‌ای که برای مطالعه سلول‌ها استفاده می‌شوند ممکن است گنجانده شود.
 • تشخیص پاتولوژیست این بخش از گزارش پاتولوژی، تشخیص پاتولوژیست را فهرست می‌کند. همچنین ممکن است شامل نظراتی باشد، مانند اینکه آیا آزمایش‌های دیگری توصیه می‌شود یا خیر.

نتایج بیوپسی سوزنی شما مراحل بعدی مراقبت پزشکی شما را مشخص می‌کند. با پزشک خود در مورد اینکه نتایج شما برای شما معنی دارد صحبت کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.