بزرگ‌ترین قلب دنیا ۲۷۰ کیلوگرم وزن دارد!

0

در سال ۲۰۱۴ یک فاجعه بزرگ زیست‌محیطی و حیات وحش رخ داد. نهنگ‌های آبی، گونه‌ای در معرض انقراض هستند و دانشمندان همه تلاش خود را می‌کنند تا این گونه را حفظ کنند. اما در سال ۲۰۱۴، نه نهنگ آبی در ساحل کانادا در میان یخ‌ها گیر کردند و مردند. این ۹ رأس نهنگ آبی، در واقع سه درصد از کل نهنگ‌های آبی‌ دنیا را تشکیل می‌دادند. پس مشخص است که از بین رفتن آنها چه نگرانی بزرگی را برای دانشمندان به وجود آورد.

این موجودات واقعا عظیم هستند و حدود ۱۳۰ تن و حتی بیشتر وزن دارند. وقتی آنها می‌میرند معمولا غرق می‌شوند، اما در شرایط نادری، جریان آب آنها را به ساحل می‌آورد.

در سال ۲۰۱۴ هم جسد دو عدد از نه عدد نهنگ تلف شده، به ساحل آمد. این امر، فرصتی برای دانشمندان فراهم آورد تا اعضای داخلی آنها را بیرون بیاورند و مورد آزمایش قرار بدهند.

یکی از جالب‌ترین اعضای داخلی نهنگ‌های آبی قلب آنهاست. در حال حاضر در موزه سلطنتی اونتاریو، یک قلب ۲۷۰ کیلوگرمی نهنگ آبی که با مواد شیمیایی از فساد مصون نگاه داشته، در معرض نمایش قرار داده شده است.

نهنگ‌های آبی بزرگ‌ترین قلب را در بین موجودات زنده دارند و دانشمندان گمان می‌کنند که از نظر فیزیکی و زیستی به صورت تئوریک ممکن نیست که موجودی بزرگ‌تر از آنها باشد.

البته دانشمندان انتظار داشتند که قلب نهنگ آبی، از این هم بزرگ‌تر باشد و به اندازه یک خودروی کوچک باشد.

کار تثبیت شیمیایی این قلب را تکنسین‌های آلمانی در طی یک سال انجام دادند. فرایندی که آنها از آن استفاده کردند، موسوم به پلاستیکی شدن است که در آن آب و چربی اعضا با پلاستیک جایگزین می‌شود.

با استفاده از این تکنیک می‌توان اطمینان داشت که این قلب، هزار سال تمام دوام بیاورد و فاسد نشود.

این قلب در موزه کانادا در کنار اسکلت یک نهنگ آبی، به نمایش گذاشته شده است.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.