Quibi ، استارت آپی که می‌توانست همتای نت‌فلیکس و آمازون و هولو باشد، اما شکست خورد

0

خدمات پخش جاری یا استریم یکی از چیزهایی است که اینترنت برای ما به ارمغان آورده است و به لطف آن ما دیگر زمانه امانت گرفتن نوارهای VHS و سی دی و DVD را فراموش کرده‌ایم و حتی میزان دانلود ما هم کمتر شده است. در سطح جهانی نت‌فلیکس، هولوِ، آمازون پرایم، جزو سرویس‌های استریم مشهور هستند.

اما در این میان، زمانی استارت‌آپی به نام Quibi هم می‌توانست خودنمایی کند و کسی چه می‌داند شاید مشترکان بیشتری هم پیدا می‌کرد.

Quibi تمام پتانسیل‌های یک استارتاپ فناوری موفق را داشت و استعدادهای انسانی خوب و سرمایه‌گذاری انبوهی جذب کرده بود. شخصی با سابقه طولانی در هالیوود مانند جفری کاتزنبرگ ، یک سرمایه‌گذاری در زمینه سرگرمی را راه اندازی کرده بود و با توجه به روزومه موفق او در سرمایه‌گذاری‌های قبلی، هیچ کس گمان نمی‌کرد که استارت آپ جدید او ناگهان نابود شود.

اما Quibi فقط به خاطر یک راهبرد اشتباه شکست خورد:

به دلایل نامعلوم، Quibi تصمیم گرفت خودش را به پخش ویدیوهای کوتاه محدود گوشی‌های موبایل محدود کند.

آنها بلافاصله متوجه شدند که با این کار چقدر مشترک از دست می‌دهند و به سبب عدم پشتیبانی از ویدیوهای طولانی و غیر موبایل، رقبا از آنها جلو افتاده‌اند، پس سعی کردند این اشتباه را اصلاح کنند ، اما دیگر خیلی دیر شده بود. این انتخاب پاشنه آشیل آنها شد.

تنها چیزی که شگفت‌انگیزتر از این تصمیم وحشتناک بود، مبلغ هنگفتی بود که آنها برای استخدام بازیگران، تهیه‌کنندگان و کارگردانان هالیوود صرف کرده بودند.

کل زمان کاری Quibi از ابتدا تا پایان شش ماه بیشتر نشد. این سرویس فقط از آوریل ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ دوام آورد. کاتزنبرگ در این مدت یک بودجه ابتدایی ۱.۵ میلیارد دلار و ۱.۷۵ میلیارد دلار سرمایه دیگران را آتش زد! در نهایت همه دارایی این شرکت به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار به Roku فروخته شد.

شاید درسی که بشود از Quibi گرفت این باشد که استارت آپ باید چیزی فراتر از تک تک اجزای لازم برای موفقیت را داشته باشد. نوع شخصیت یکتای ایجاد شده برای سرویس، تبلیغات، هسته اولیه مخاطبان و محتوا، رابط کاربری، جهان‌شمول بودن و قابلیت همه‌گیری و ایجاد اعتیاد مجازی برای استارت‌آپ‌های مجازی لازم هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.