عکس‌های تاریخی که احتمال دارد ندیده باشید یا فراموششان کرده باشید

0

عکس‌های هستند که به اصطلاح تاریخی یا ماندگار می‌شوند، اما شاید ده‌ها برابر آنها عکسهای مظلوم و کمتر دیده شده وجود داشته باشند. عکس‌هایی که اصلا نگاتیوشات مفقود شده یا مثلا سردبیر مجله در همان نگاه اول، تصور کرده باشد که عکس بی‌ربطی است و ردش کرده باشد.

تازه ارزش برخی از عکس‌ها بعد از دهه‌ها مشخص می‌شود. مثلا چهره مات یک سرباز در میدان جنگ، احتمالا به سرعت توسط پروپاگاندای دولت‌ها حذف می‌شود و اجازه پخش شده آن داده نمی‌شود، اما همین عکس اگر باقی بماند، بعد از دهه‌ها می‌تواند عکس شاخصی نمایاننده چهره کریه جنگ باشد.

در اینجا عکس‌هایی را مرور می‌کنیم که «شاید» ندیده باشید یا «شاید» ارزش دیدن دوباره را داشته باشند.

در ۸ فوریه ۱۹۴۳، نازی ها لپا رادیچ ۱۷ ساله را به دلیل اینکه در طول جنگ جهانی دوم پارتیزان یوگسلاوی بود، hunhl کردند. هنگامی که از او نام یارانش را پرسیدند، او پاسخ داد: “وقتی برای انتقام  من بیایند، آنها را خواهید شناخت.”

ژست سه پسر در برابر دوربین، جامائیکا

در سال ۱۹۶۹، زمانی که سیاه‌پوستان آمریکایی هنوز از شنا کردن در کنار سفیدپوستان منع می‌شدند، آقای راجرز تصمیم گرفت از افسر کلمونز دعوت کند تا به او ملحق شود و پاهایش را در استخر خنک کند.

قدم زدن مادر و دختر در شهر نیویورک، ۱۹۷۰

تازه‌عروس، خانه‌ای را که اخیرا بمباران شده است تا برای مراسم ازدواج برود –  لندن، ۴ نوامبر ۱۹۴۰

مخترعی به نام چارلز اس ال بیکر و دستیارش که سیستم گرمایش/رادیاتور را نشان می دهد. ۱۹۰۶

یک هانوکای یهودی در برابر صلیب شکسته نازی‌ها – نوعی تقابل و ریشخند – ۱۹۳۱

خواربارفروش هارلم در مقابل فروشگاهش ایستاده، ۱۹۳۷

“لطفا، خدا، لطفا، نگذار عادی باشم”. تصویر سالنامه دبیرستان سیگورنی ویور. ۱۹۶۷

سوزان الکساندرا ویو ر(زادهٔ ۸ اکتبر ۱۹۴۹) بازیگر آمریکایی است. او به‌عنوان چهره‌ای تاثیرگذار در سینمای علمی-تخیلی و فرهنگ مردمی شناخته می‌شودویور برای بازی در نقش الن ریپلی در فرنچایز بیگانه به شهرت رسید. این نقش به‌عنوان یکی از پروتاگونیست‌های برجستهٔ زن در تاریخ سینما به‌شمار می‌رود.نقش‌آفرینی در این مجموعه جوایز متعددی را برای او به همراه داشت؛ او برای قسمت دوم این مجموعه نامزد دریافت جایزهٔ اسکار و گلدن گلوب در رشتهٔ بهترین بازیگر زن شد.

یکی از اولین عکس‌هایی که یک بومی آمریکایی را با یک گرگ نشان می‌دهد – برخلاف افسانه‌هایی که مهاجران درباره گرگ‌ها ساخته‌اند، بومی‌ها رابطه نزدیک و محترمانه‌ای با گرگ‌ها داشتند.

پسر و ماشینش، دهه ۱۹۳۰.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.