این کتابخانه تایلندی با معماری ملهم از صنایع دستی بامبو بسیرا تاثیرگذار است

0

در سال ۲۰۱۷، معماران Chiangmai Life به طرز ماهرانه‌ای از بامبو برای ایجاد یک سالن ورزشی خنک در مدرسه بین المللی Panyaden در تایلند استفاده کردند. این شرکت اکنون به همان مدرسه بازگشته است تا یک کتابخانه جدید چشمگیر اضافه کند که عمدتاً از بامبو ساخته شده است.

کتابخانه مدرسه متوسطه پانیادن دارای یک طراحی متحدالمرکز پیچیده است، اگرچه برخلاف سالن ورزشی، کاملاً از بامبو ساخته نشده و دیوارهای آن از آجرهای خشتی (ساخته شده از ماسه و خاک رس) تشکیل شده است و از بامبو برای سقف استفاده می شود که بالای آن کاهگل است. یک گنبد اکریلیک در ارتفاع تقریباً ۹ متری قرار دارد و روی آن لعاب کشیده تا تا به طور طبیعی فضا را روشن کند.

کتابخانه مدرسه متوسطه در مدرسه بین المللی پانیادن برای ایجاد فضایی الهام بخش، آرام و راحت برای دانش آموزان نوجوان برای خواندن و مطالعه طراحی شده است. فضاهای سنتی را با میزها و همچنین فضاهایی مانند سالن با محیطی آرام که ‌با بالش تزئین شده است، فراهم می‌کند.

کتابخانه یک طرح متحدالمرکز و یک نورگیر بالا دارد.  یک طاق نمای بامبو  قفسه اصلی کتاب را در خود جای داده است. این قفسه‌ها به صورت شعاعی با انواع فضاهای مطالعه در بین آن‌ها طراحی می‌شوند.

کتابخانه مدرسه متوسطه پانیادن ۳۹۲ متر مربع  است و یک طبقه‌ای است. یک جفت اتاق مطالعه برای جلسات گروهی، به علاوه یک دفتر کوچک برای کتابدار هم دارد.

فضا با سیستم گرمایش و سرمایش کارآمد، به علاوه تهویه طبیعی، دمای مناسبی دارد.

ساخت و ساز بامبو با رشد سریع، پایدار، مقرون به صرفه و قوی در آسیای جنوب شرقی بسیار بیشتر از غرب است.

منبع: Chiangmai Life Architects

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.