وقتی باد شکم خطرناک می‌شود!

0

نیک کاروسو و دنی ربایوتی

برای بیشتر آدم‌ها، باد‌شکم یک رهایی خوشایند است

یک اتفاق شرم‌آور یا فرصتی برای شوخی با گاز اما برای بسیاری از موجودات باد‌شکم یک چیز خنده‌دار نیست در دنیای حیوانات، باد‌شکم به عنوان ابزار ایجاد وحشت دفاع از خود و حتی سلاح‌هایی بدبو برای کشتن به کار می‌رود. موجودات ریز در دنیای حیوانات کشنده نیستند،

اما آنها ممکن است تعطیلات شما در ساحل را خراب کنند فک‌ها و شیر‌های دریایی بخاطره رژیم‌غذایی، برای باد‌شکم واقعا بد‌بو معروف هستند. ماهی و میگو‌ها میزان زیادی گوگرد دارند. هنگام هضم، باکتری روده پستانداران گوگرد را جدا می‌کند و اسید‌آمینه حاوی گوگرد برای تولید دی‌سولفات‌هیدروژن، گازی با بویی شبیه تخم‌مرغ فاسد فک‌ها و شیر‌های دریایی نمی‌توانند جلوی باد‌شکم بد‌بوی خود را بگیرند، اما بعضی از حیوانات باد ‌شکم خود را به لحاظ استراتژیکی به کار می‌برند. مار هاگنوس‌شرقی و مار مرجانی‌سونورانی از روشی به نام خروج مقعدی استفاده می‌کنند.

که شامل جذب هوا به داخل مجرا‌ی دفع، (یک سوراخ برای ادرار،مدفوع و تولید‌مثل) سپس آن را با صدا‌ی بلند خارج می‌کنند. این انفجار‌ها خیلی خطرناکتر ازبوی گند یک شیر‌دریایی نیست،اما آنها در فراری دادن شکارچیان خیلی مفید هستند. ضمنا باد‌شکم لارو‌های بیدد‌لسوینگ ساکت و کشنده است. باد شکم آنها حاوی ماده‌ی شیمیایی به نام آلومون است آنها به طور ویژه برای بی‌حس کردن موریانه‌ها پرورش می‌یابند. در واقع،آلومون خیلی قوی است،یک باد میتواند چند موریانه را بیشتر از سه ساعت کرخت کند یا حتی بلافاصله بکشد. به هر‌حال، این باد‌های سمی زمان زیادی را به لارو‌های بیدد‌لسوینگ برای بلعیدن شکاری که سه برابر اندازه خود است می‌دهند. در‌حالی که نگه داشتن باد‌شکم برای بعضی حیوانات می‌تواند کشنده باشد. بچه‌ی ماهی بولسون که یک ماهی کوچک آب‌شیرین در شمال مکزیک است. این ماهی‌ها از جلبک و سایر موجودات ریز در رسوبات تغذیه می‌کند. اما در طول روز‌های داغ تابستان، این جلبک‌ها گاز خیلی زیادی تولید می‌کنند. اگر یک بچه ماهی نتواند بگوزد، باد می‌کند و معلق روی آب می‌ماند. یک شکار آسان برای پرندگان عبوری. آنها نه تنها باید نگران شکارچیان باشند تجمع بیش از حد گاز می‌تواند سیستم هاضمه‌شان را منفجر کند. محققان چند صد بچه ماهی مرده را پیدا کردند که موفق به گوزیدن برای زندگی‌شان نشدند.

خوشبختانه برای نوع بشر،باد‌شکم حیوانات مستقیما نمی‌تواند آسیب بزند -در بیرون لذت ناهار را از بین می‌برد- اما در شرایط مناسب، باد‌شکم بعضی از حیوانات می‌تواند شرایط خطرناک شگفت‌آوری ایجاد کند. در پاییز ۲۰۱۵، قطع یک آژیر دود هواپیمایی را مجبور به فرود اضطراری کرد. بعد از بررسی، مسئولان متوجه شدند که هیچ آتشی وجود نداشته فقط آروغ‌ها و باد‌شکم بیشتر از ۲۰۰۰ بز حمل شده در قسمت بار. تغییر فشار هوا باعث دفع گاز همگی آنها شده بود.

خوشبختانه، داستان گوزیدن بز‌ها نسبتا خسارت کمی داشت. اما خطرناک‌ترین باد‌شکم در جهان ممکن است برای پستانداری شبیه و بی‌ادعا باشد: گاو بینوا. نزدیک یک میلیارد گاو در جهان است، بیشتر آنها برای شیر و گوشت پرورش می‌یابند. مثل بز‌ها، گاو‌ها حیوان نشخوار‌کننده‌اند، یعنی شکم‌های آنها چهار حفره دارد، که اجازه می‌دهد چندین بار غذا را بجوند، هضم کنند و دوباره برگردانند.(نشخوار مجدد) این فرآیند به آنها کمک می‌کند تا شیره‌ی غذای خود را بکشند. اما این باعث تولید گاز زیادی می‌شود. این مشکل ساز است چون یکی از گاز‌هایی که گاو‌ها خارج می‌کنند متان است، گاز گلخانه‌ای مهمی که نقش بسزایی در گرمایش زمین دارد. یک کیلوگرم متان چندین برابر بیشتر گرما در اتمسفر تولید می‌کند ازیک کیلو‌گرم دی‌اکسید‌کربن. هر گاو هر سال تا ۱۰۰ کیلو‌گرم متان آزاد می‌کند. این حیوانات یکی از بزرگترین عوامل هستند برای تغییر آب‌و‌هوا. در‌حالی‌که سایر حیوانات صدای بلند، چهره زشت یا حتی باد‌شکم سمی زیادی دارند، باد‌شکم گاو ممکن است خطرناک‌ترین گاز تا‌کنون باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.