ناسا و اسپیس ایکس در حال بررسی امکان افزایش طول عمر هابل هستند

0

آژانس فضایی ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد ناسا و اسپیس ایکس در حال بررسی بردن تلسکوپ فضایی هابل به مداری بالاتر با هدف افزایش طول عمر آن موافقت کرده‌اند.

این رصدخانه مشهور از سال ۱۹۹۰ در حدود ۵۴۰ کیلومتری بالاتر از زمین، در مداری که به تدریج در طول تلسکو‍پ کاهش ارتفاع پیدا می‌کند، فعالیت می‌کند.

هابل هیچ نیروی محرکه‌ای برای مقابله با گرانش اندک اما همچنان موجود این منطقه از فضا ندارد و ارتفاع آن قبلاً در طی ماموریت‌های شاتل فضایی بازیابی شده است.

تلاش جدید پیشنهادی شامل کپسول SpaceX Dragon است.

توماس زوربوخن، دانشمند ارشد ناسا به خبرنگاران گفته چند ماه پیش، اسپیس ایکس ایده افزایش ارتفاع را داده است.

وی تأکید کرد تا زمانی که چالش‌های فنی بهتر درک نشود، هیچ برنامه مشخصی برای انجام یا تأمین مالی چنین ماموریتی وجود ندارد.

یکی از موانع اصلی این است که فضاپیمای دراگون، بر خلاف شاتل‌های فضایی، بازوی رباتیک ندارد و برای چنین ماموریتی نیاز به تغییراتی دارد.

SpaceX این ایده را با مشارکت برنامه Polaris، یک سرمایه‌گذاری خصوصی برای پرواز‌های فضایی انسانی به رهبری میلیاردری به نام جرد ایزاکمن، که سال گذشته همراه سه فضانورد خصوصی دیگر مسافر تجاری فضایی شدِ دنبال می‌کند.

آیزاکمن در پاسخ به این سؤال که آیا تقویت مجدد هابل می‌تواند هدف ماموریت پولاریس آینده باشد، گفت: «این مطمئناً با پارامتر‌هایی که ما برای برنامه پولاریس تعیین کردیم مطابقت دارد.»

اما آیا افراد ثرونمندی که به سفر فضایی می‌روند می‌توانند از عهده چنین کارهایی برآیند؟

هابل از جمله با ارزش‌ترین ابزارهای تاریخ علمی،به اکتشافات مهم خود ادامه می‌دهد، از جمله در سال جاری موفق شده دورترین ستاره منفرد که تا کنون دیده شده است به نام ارندل، را کشف کند که نور آن ۱۲.۹ میلیارد سال طول کشید تا به ما برسد.

پاتریک کروز، مدیر پروژه تلسکوپ فضایی هابل، گفت: در حال حاضر پیش‌بینی می‌شود این تلسکوپ در طول این دهه عملیاتی باقی بماند و با احتمال ۵۰ درصد از  در سال ۲۰۳۷ از مدار خارج شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.