پنج نکته ضروری در مورد کمردرد که کمتر کسی می‌داند!

0

کمردرد به همان اندازه که پیچیده است، رایج است و یافتن راه‌حل‌های آسان آن نیز سخت است. دکتر جن گانتر با کمک کردن برای فهم این بیماری جهانی، پنج نکته را که همه ما باید در مورد کمردرد بدانیم، از جمله علل احتمالی، درمان‌های بیش‌ازحد تبلیغاتی که باید از آن‌ها اجتناب کنیم و همچنین درمان‌های مبتنی بر تحقیقات و صحبت با پزشک خود را برای یافتن کمی تسکین به اشتراک می گذارد.

جن گانتر

کمردرد یکی از بزرگترین دلیلِ گشتن به دنبال مراقبت پزشکی است، کمردرد از عوامل اصلی ناتوانی در سراسر دنیاست. اما بسیاری از اطلاعات به درستی درک نشده‌اند، در کنار آن، درمان‌های نادرست زیادی هم وجود دارند.

امروز می‌خواهم پنج مورد را ذکر کنم که باید در مورد کمردرد بدانید.

اول: کمردرد فقط به ستون فقرات محدود نمی‌شود. پشت ما از استخوان‌هایی به نام مهره تشکیل شده که از گردن تا دنبالچه شما می‌گذرد. این مهره‌ها ستون فقرات را تشکیل می‌دهند که نخاع را در خود جای می‌دهد. هر مهره نیز توسط رباط‌ها به مهره‌های دیگر متصل است. بین هر مهره دیسک‌هایی وجود دارد که محافظی ایجاد می‌کند و به تحمل و توزیع فشار کمک می‌کند. در این ساختار اتصالات مفاصل، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و اعصاب نیز قرار دارند. اما پشت ما را فقط ستون فقرات نگه نمی‌دارد. در واقع، بسیاری از این کارها توسط ماهیچه‌های ما انجام می‌شود که شامل عضلات شکم، عضلات کمر، پهلو و باسن و کف لگن می‌شود. ماهیچه‌های کمر ما فشار را از بقیه ستون فقرات برمی‌دارند. ما هر روز به پشت خود انواع مختلفی از فشارها را وارد می‌کنیم، هنگام راه رفتن، ایستادن، حمل مواد غذایی، بلند کردن جعبه‌ها و حتی زمانی که می‌نشینیم. پس نه تنها فشار ستون فقرات، بلکه پاره شدن عضلات یا لغزش دیسک‌ها می‌تواند درد را تشدید کند. اما خود درد حتی پیچیده‌تر است. اغلب، نحوه پردازش سیگنال‌های درد در اعصاب یا مغز است که باعث تداوم درد می‌شود. عوامل دیگری مانند استرس و اضطراب می‌توانند درد را تشدید کنند. این پیچیدگی علت خسته‌کننده بودنِ درمان کمردرد است و دلیل اینکه جستجوی انواع مراقبت‌های مشکوک پزشکی، وسوسه‌انگیز است.

این من را به مورد دوم می‌رساند: علم «درمان کایروپراکتیک» را پشتیبانی نمی‌کند. مراجعه به افراد این رشته برای دستکاری ستون فقرات، به خصوص در ایالات متحده بسیار محبوب است. اما مطالعه‌ای که به بررسی ۴۵ مقاله مروری سیستماتیک پرداخته بود، هیچ شواهدی مبنی بر حمایت از درمان کایروپراکتیک موثر برای هیچ بیماری پزشکی پیدا نکرد. انکار نمی‌کنم افرادی که به طبیب کایروپرکتیک مراجعه می‌کنند، گاهی اوقات بعد از یک جلسه احساس بهتری پیدا می‌کنند، اما مطالعات نشان می‌دهد که آسایش و رهایی از لمس شدن به احتمال زیاد یک اثر دارونما است. این موضوع همچنین یادآور این است که درمان کایروپراکتیک گاهی اوقات می‌تواند خطرناک باشد. افرادی هستند که پس از تنظیم گردن دچار گرفتگی‌های عروقی و سکته شده‌اند.

سوم: تکنیک‌های تصویربرداری مانند ام‌آرآی یا اشعه ایکس همیشه به تشخیص کمردرد کمک نمی‌کنند. به عنوان مثال، ممکن است درد زیادی داشته باشید و ام‌آرآی ستون فقرات شما را طبیعی و بدون هیچ چیز غیرعادی نشان دهد. یا ممکن است به هیچ وجه دردی نداشته باشید و ام‌آرآی می‌تواند ناهنجاری‌هایی مانند برآمدگی دیسک را نشان دهد. علاوه بر این، گاهی اوقات، زمانی که شما درد دارید و غیرطبیعی بودن ام‌آرآی ممکن است، غیرمرتبط با آن باشد. علاوه بر این، ام‌آرآی همیشه آنچه را که در عضلات شما اتفاق می‌افتد، ثبت نمی‌کند یا به ما نمی‌گوید که چگونه درد در مغز پردازش می‌شود. مواردی وجود دارد که تصویربرداری به رد کردن یک مشکل جدی کمک می‌کند، به خصوص پس از ضربه یا تصادف، یا اگر پرچم قرمزی وجود دارد، به معنی علائم هشداردهنده سرطان یا علائم عصبی نگران‌کننده. اما برای اعظم افرادی که کمردرد دارند، عکس‌برداری در واقع با نتایج بدتر برای بیمار و جراحی‌های غیرضروری همراه بوده است.

صحبت از جراحی‌ها شد، مورد چهارم: جراحی‌های پشت گاهی اوقات می‌تواند بیشتر از اینکه مفید باشد، آسیب برساند. محققان مطالعات انجام شده بر روی دو نوع جراحی ستون فقرات، فیوژن نخاع کمری و فشارزدایی از آن ناحیه را تجزیه و تحلیل کردند. آنها دریافتند که هیچ یک از این جراحی‌ها مؤثرتر از درمان غیرجراحی نیست، که من در جلوتر به آن خواهم پرداخت.

سرانجام، پنجم: فیزیوتراپی یک گزینه واقعا خوب برای کمردرد است. یک برنامه فیزیوتراپیِ به خوبی طراحی‌شده اغلب می‌تواند در درمان کمردرد حاد و مزمن بسیار موثر باشد. اما انجام این کار نیازمند تلاش است. فیزیوتراپی خوب فقط شامل ارزیابی نیست، بلکه شامل یک برنامه تمرینی هدفمند در خانه است که باید به طور منظم انجام دهید. همچنین کلینیک‌های چندرشته‌ای وجود دارند که می‌توانند درمان چندوجهی مانند داروها، فیزیوتراپی و گاهی اوقات تزریقات را ارائه دهند.

منظورم این است که همیشه راه‌حل آسانی برای کمردرد وجود ندارد. راه‌حل‌ها زمان‌بر هستند و گاهی به یک رویکرد چندجانبه نیاز دارند. در حال حاضر، می‌توانید با فعال ماندن و انجام تمرین‌هایی کمی عشق به پشت خود نشان دهید؛ تمرین‌هایی که ماهیچه‌های شما را از جمله عضلات کمر تقویت می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.