چه موقع نیاز به ایمپلنت داریم؟

0
 رپورتاژ

گاهی پیش می‌آید یک یا چند دندان را به علت بیماری از دست بدهیم و دندانپزشک از بین چند گزینه، ایمپلنت دندان را به ما پیشنهاد بدهد. دلایل از دست دادن دندان می‌تواند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، تجمع پلاک و جرم، پوسیدگی و … باشد. اگر دندانمان را به هر دلیلی از دست بدهیم علاوه بر زشت کردن ظاهر ما در سلامت ما هم تاثیر منفی می‌گذارد به همین دلیل یکی از گزینه های پیش رو انجام ایمپلنت است. برای اینکه بدانیم چه موقع نیاز به ایمپلنت داریم نیاز به اطلاعات بیشتری داریم که در مطلب امروز قصد داریم در این مورد قدری بیشتر صحبت کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

مراحل انجام ایمپلنت

ایمپلنت جایگزینی برای دندان طبیعی است که از دست داده‌ایم و میله کوچکی است که به شکل پیچ بوده که با انجام عمل جراحی در استخوان فک  فرو رفته و به استخوان اطراف جوش می‌خورد تا بتواند تاج مصنوعی دندان را نگه دارد. وقتی  که به ایمپلنت دندان نیاز پیدا می‌کنیم قبل از انجام آن ابتدا باید دندان‌های آسیب‌دیده از دهان خارج شوند و پس از زمان مشخصی، باید آماده جراحی دندان و ایمپلنت شویم چون افرادی که دندان‌هایشان را خارج می‌کنند و قصد کاشت ایمپلنت دندان دارند باید در زمان مناسبی اقدام کنند. رعایت زمان مناسب کاشت ایمپلنت دندان روی نحوه قرار گرفتن دندان‌های دیگر تاثیر می‌گذارد و اگر در زمان مناسب انجام نشود احتمال سوق دادن دندان‌های اصلی به طرف فضای خالی بین دندان‌ها وجود دارد. به این ترتیب ممکن است دندان شما کج شده و از حالت اولیه خود خارج شود. قیمت ایمپلنت به عوامل خاصی مانند جنس ایمپلنت، تعداد ایمپلنت، درمان‌های جانبی، نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان و … بستگی دارد. به طور کلی بعد از کشیدن دندان ۴ دوره برای ایمپلنت وجود دارد که عبارتند از:  کاشت ایمپلنت فوری، کاشت ایمپلنت استاندارد، کاشت ایمپلنت تاخیری و کاشت ایمپلنت دندان با تاخیر بسیار زیاد.

کاشت ایمپلنت فوری

از میان دوره‌هایی که برای کاشت ایمپلنت دندان اشاره کردیم کاشت ایمپلنت فوری اولین دوره‌ای است که دندانپزشک به آن به عنوان یکی از دوره‌ها فکر می‌کند. برای انجام این نوع ایمپلنت باید ابتدا دندان‌ها کشیده شوند و بعد از گذشت۲ ماه ایمپلنت انجام شود. روش کاشت آن به این ترتیب است که همزمان با کشیدن دندان در حفره‌های خالی، کاشت دندان انجام می‌شود. اگر فضای خالی در بین حفره‌ها موجود باشد از گرافت استخوانی دوروبر پایه ایمپلنت کمک می‌گیرند البته این روش زمانی کاربرد دارد که حفره‌های خالی استخوان بتوانند پایه ایمپلنت را ساپورت کنند. بعد از گذشت یک تا دو ماه، بافت اولیه لثه بهتر شده و شما به نتیجه دلخواه خود می‌رسید.

کاشت ایمپلنت استاندارد

دومین موردی که برای کاشت ایمپلنت انتخاب می‌شود کاشت ایمپلنت استاندارد است. این نوع ایمپلنت در بازه زمانی بین ۲ تا ۴ ماه بعد از کشیدن دندان اصلی بوده و با گذشت زمان، استخوان فک شما هم بهتر می‌شود. برای کاشت ایمپلنت، دندانپزشک جراح باید با دریل کردن استخوان فک برای کاشت دندان، فضای کافی به وجود بیاورد. توصیه می‌کنیم با پیشنهاد پزشک این زمان ۲ تا ۴ ماه بعد از کشیدن دندان و انجام ایمپلنت را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

 

کاشت ایمپلنت تاخیری

سومین بازه کاشت ایمپلنت دندان که بعد از کشیدن دندان اصلی مورد توجه قرار می‌گیرد کاشت ایمپلنت تاخیری است. این روش به این ترتیب است که شما ۴ ماه بعد از کشیدن دندان اصلی، جراحی کاشت دندان انجام دهید و در این مدت استخوان فک دندان شما کاملا بهبود یافته و حفره‌های خالی کاملا پر می‌شوند. آنچه که در این روش بسیار مهم است دقت کردن به محل کاشت دندان و عدم بروز بیماری در آن است. باید به خوبی بررسی شود که  به استخوان فک یا لثه آسیبی نرسد و دچار بیماری نشود. بنابراین اگر لثه بعد از گذشت ۴ ماه دچار بیماری نشود، جراح می‌تواند با دریل کردن استخوان فک، اقدام به کاشتن استخوان پایه ایمپلنت کند.

کاشت ایمپلنت با تاخیر بسیار زیاد

آخرین روشی که در ایمپلنت مورد استفاده قرار می‌گیرد کاشت ایمپلنت با تاخیر بسیار زیاد است. این روش که از روش‌های دیگر طولانی‌تر است بعد از اینکه دندان شما کشیده شد به مدت زمان طولانی‌تری حدود یک سال نیاز دارید تا ایمپلنت کاشته شود. برای انجام این روش ابتدا باید با پریود تست مطمئن شوید شرایط لازم برای انجام این روش را دارید. برای بررسی باید از عکس اشعه ایکس کمک گرفته و میزان تراکم استخوان شما بررسی شود سپس بافت لثه بررسی شده تا اطمینان حاصل شود لثه به بیماری پریودنتال مبتلا نشده باشد اگر مشخص شود استخوان شما تحلیل رفته است اول عمل جراحی استخوان انجام شده و بعد از بهبودی کامل، ایمپلنت کاشته می‌شود که البته ۶ تا ۹ ماه زمان می‌برد تا بهبودی کامل حاصل شود.

سخن پایانی

وقتی به هر دلیلی دندانمان را از دست بدهیم برای اینکه جای خالی دندان را پر کنیم ناگزیریم به روش‌های مختلف روی بیاوریم که یکی از آنها کاشت ایمپلنت دندان است. اگر شما هم قصد دارید دندانتان را ایمپلنت کنید توصیه می‌کنیم با گرفتن نوبت دندانپزشکی به مرکز ایمپلنت در تهران مراجعه کنید و از خدمات تخصصی دندانپزشکان باتجربه ما بهره‌مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت خدمات مربوط به ایمپلنت به سایت ما مهرآوید مراجعه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.