تاریخچه بیماری ADHD یا اختلال کمبود توجه بیش فعالی

0

بیش فعالی از دیرباز بخشی از شرایط انسان بوده است. سر الکساندر کرایتون در کتاب خود با عنوان تحقیقی در مورد ماهیت و منشأ اختلال روانی که در سال ۱۷۹۸ نوشته شده است، “بی قراری ذهنی” را توصیف می کند. او مشاهداتی در مورد کودکان انجام داد که نشانه هایی از بی توجهی و داشتن “بیخیالی” را نشان می دادند. اولین توصیف واضح ADHD به جورج استیل در سال ۱۹۰۲ در طی یک سری سخنرانی‌هایی که به کالج سلطنتی پزشکان لندن ایراد کرد، نسبت داده می‌شود. او خاطرنشان کرد که هم طبیعت و هم تربیت می توانند بر این اختلال تأثیر بگذارند.

آلفرد تردگلد ارتباطی بین آسیب مغزی و مشکلات رفتاری یا یادگیری را پیشنهاد کرد که توانست با اپیدمی آنسفالیت بی‌حالی از سال ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۸ تأیید شود.

اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف این بیماری در طول زمان تغییر کرده است و شامل موارد زیر است: حداقل اختلال عملکرد مغز در DSM-I (1952)، واکنش هایپرکینتیک دوران کودکی در DSM-II (1968)، و اختلال کمبود توجه با یا بدون بیش فعالی در DSM-III (1980). در سال ۱۹۸۷، این در DSM-III-R به ADHD تغییر یافت و در سال ۱۹۹۴ DSM-IV تشخیص را به سه زیر گروه تقسیم کرد: نوع بی توجه ADHD، نوع بیش فعال- تکانشی ADHD و نوع ترکیبی ADHD. این اصطلاحات در DSM-5 در سال ۲۰۱۳ و در DSM-5-TR در سال ۲۰۲۲ حفظ شدند. قبل از DSM، اصطلاحات شامل حداقل آسیب مغزی در دهه ۱۹۳۰ بود.

در سال ۱۹۳۴، بنزدرین اولین داروی آمفتامینی بود که برای استفاده در ایالات متحده تأیید شد. متیل فنیدات در دهه ۱۹۵۰ و انانتیوپور دکستروآمفتامین در دهه ۱۹۷۰ معرفی شدند. استفاده از محرک ها برای درمان ADHD برای اولین بار در سال ۱۹۳۷ توصیف شد. چارلز بردلی به کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری بنزدرین داد و دریافت که عملکرد تحصیلی و رفتار را بهبود می بخشد.

هنگامی که مطالعات تصویربرداری عصبی امکان پذیر شد، مطالعات انجام شده در دهه ۱۹۹۰ از نظریه از پیش موجود حمایت کرد که تفاوت های عصبی – به ویژه در لوب های فرونتال – در ADHD دخیل است. در طول همین دوره، یک جزء ژنتیکی شناسایی شد و ADHD به عنوان یک اختلال پایدار و طولانی مدت که از کودکی تا بزرگسالی ادامه داشت، تایید شد.

به دلیل آزمایش میدانی که توسط لاهی و همکارانش انجام شد، ADHD به سه زیر نوع فعلی تقسیم شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.